ARCHIWUM ZS PILCZYN - ROK SZKOLNY 2013/2014

ROK SZKOLNY 2013/2014

01.06.2014

UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA I SZTANDARU GIMNAZJUM FOTO

FILM O PATRONIE (WYSOKA JAKOŚĆ)

INFORMACJE W MEDIACH: WIRTUALNYGARWOLIN.PL, KURIER GARWOLIŃSKI, EGARWOLIN.PL

TELEWIZJAGARWOLIN.PL, PODLASIE24.PL, NASZESPRAWY.INFO

ZAKOŃCZENIE SZKOŁY 2014 FOTO cz.1........ FOTO cz.2

Dnia 27 czerwca 2014 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014 w Zespole Szkół w Starym Pilczynie. Uroczystość rozpoczął Dyrektor Szkoły, p. Lucyna Domaszczyńska witając przybyłych Gości - Sekretarza Gminy Łaskarzew, p. Hannę Cichecką, Dziekana Łaskarzewskiego, ks. Edmunda Szarka, obecnych Rodziców, Grono Pedagogiczne, pracowników szkoły oraz uczniów, głównych bohaterów bez, których nie byłoby dzisiejszej uroczystości. Następnie uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce, a także z najwyższą frekwencją odebrali zasłużone nagrody z rąk Dyrektora Szkoły, p. Lucyny Domaszczyńskiej. Nie obyło się także bez podziękowań dla sponsorów, rodziców oraz organizacji współpracujących ze szkołą. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie przedszkola, szkoły podstawowej oraz gimnazjum otrzymali zestawy elementów odblaskowych, których zakup został sfinansowany ze środków pozyskanych w ramach realizacji projektu „Bezpieczeństwo przede wszystkim.” według programu MSW ograniczenia przestępczości oraz aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”. Jest to jedno z działań mające na celu wzrost bezpieczeństwa uczniów podczas wakacji.

BAL GIMNAZJALNY 2014 FOTO

PROJEKT „BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM” czytaj więcej

Zgodnie ze słowami wstępu do programu „Razem bezpieczniej”: „poczucie bezpieczeństwa – lub jego brak – przesądza o jakości życia i rozwoju społeczeństwa”, konieczne jest uznanie bezpieczeństwa za jeden z priorytetów oraz podjęcie spójnych działań angażujących wiele podmiotów w celu zadbania o realne bezpieczeństwo oraz poczucie bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli, rodziców oraz społeczności lokalnej. Z potrzeby realizacji powyższych aspektów powstał projekt pt. „Bezpieczeństwo przede wszystkim”. Autorem projektu oraz koordynatorem działań jest Anna Wojda – psycholog szkolny.

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI SANEPID - FOTO

Zbliżają się wakacje. Wiele osób w tym okresie wybierze aktywny wypoczynek, spędzając wolny czas podróżując. Część dzieci i młodzieży wyjedzie na obozy, kolonie. W trosce, aby czas ten spędzony był w bezpieczny sposób przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Garwolinie, p. Renata Liszewska oraz p. Elżbieta Gugała spotkali się z uczniami Zespołu Szkół w Starym Pilczynie i przekazali kilka rad, które mogą uchronić przed różnego rodzaju niebezpieczeństwem, w tym chorobami i zatruciami.
Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” według projektu „Bezpieczeństwo przede wszystkim, realizowanego w Zespole Szkół w Starym Pilczynie w roku 2014.
Zajęcia zorganizował psycholog szkolny, p. Anna Wojda – Koordynator projektu „Bezpieczeństwo przede wszystkim” przy współpracy z pedagogiem szkolnym, p. Agnieszka Trzmiel.

SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI - FOTO

Dnia 09.06.2014 roku w Zespole Szkół w Starym Pilczynie odbyło się spotkanie dla uczniów z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, p. Danutą Kalinowską oraz p. Tadeuszem Gregorczykiem, w celu przybliżenia wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa.
Gimnazjalistom zostały przekazanie informacje związane z odpowiedzialnością karną nieletnich, klasy IV-VI szkoły podstawowej poznali zagrożenia dotyczące niewłaściwego korzystania z Internetu, natomiast przedszkolaki oraz klasy I- III szkoły podstawowej dowiedzieli się, jak uniknąć niebezpieczeństw związanych z byciem uczestnikiem ruchu drogowego, niebezpieczeństw podczas prac polowych oraz niewłaściwego korzystania z quad’ów.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” według projektu „Bezpieczeństwo przede wszystkim”, realizowanego w Zespole Szkół w Starym Pilczynie w roku 2014 przez psychologa szkolnego, p. Annę Wojdę – Koordynatora projektu „Bezpieczeństwo przede wszystkim”.

SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI - FOTO

Ostatnim spotkaniem z cyklu działań związanych z bezpieczeństwem podczas wakacji, było spotkanie uczniów Zespołu Szkół w Starym Pilczynie z przedstawicielami Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie, na czele z kapitanem Tomaszem Biernackim, które odbyło się dnia 11.06.2014 roku.
Gimnazjaliści poszerzyli wiedzę z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, natomiast uczniowie szkoły podstawowej dowiedzieli się o bardzo szerokim spektrum działań strażaków, obejrzeli sprzęt strażacki, a na koniec zostali ochłodzeni kurtyną wodną, co zostało przyjęte z ogromną radością.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” według projektu „Bezpieczeństwo przede wszystkim”, realizowanego w Zespole Szkół w Starym Pilczynie w roku 2014 przez psychologa szkolnego, p. Annę Wojdę – Koordynatora projektu „Bezpieczeństwo przede wszystkim”
.

Projekt "Szansa na sukces" - zajęcia terenowe FOTO

W ramach realizacji projektu unijnego „Szansa na sukces” w miesiącu maju i czerwcu odbyły się zajęcia terenowe z przedmiotów przyrodniczych: chemia, biologia i fizyka. Uczniowie klas drugich pod kierunkiem nauczycieli przeprowadzili badanie rzeki Promnik. Wykonali szereg doświadczeń mających na celu określenie:
- parametrów chemicznych i fizycznych wody (wykrywanie obecności azotanów, fosforanów, jonów amonu, oznaczenie temperatury i zamiana jednostek wody, pH i stopnia twardości wody, proces parowania),
- stopnia zanieczyszczenia rzeki śmieciami,
- walorów przyrodniczych i biologii rzeki (oznaczenie gatunków roślin rosnących przy akwenie),
- szybkości marszu z jaką pokonali drogę.
Z przeprowadzonych badań wynika, że rzeka, w niewielkim stopniu jest zanieczyszczona wyżej wymienionymi związkami chemicznymi oraz różnego rodzaju śmieciami. Posiada liczne walory przyrodnicze, w tym różnorodność gatunków roślinnych (drzew, krzewów i zielnych) oraz zwierzęcych (głównie bezkręgowców). Na podstawie pomiarów temperatura wody w rzece wynosiła 180C, a szybkość marszu 1,5m/s.

NAJNOWSZY NUMER GAZETKI SQL NEWS I DODATEK

„Bogu na chwałę – ludziom na ratunek” FOTO

Dnia 25 maja 2014 r. OSP w Melanowie obchodziła swoje 50 – lecie. Uczniowie Zespołu Szkół w Starym Pilczynie przybyli na uroczystość, aby podziękować za wszelką pomoc i dobro, którymi obdarzają dzieci oraz lokalną społeczność. Dziękowali strażakom za to, że zawsze chętnie witają ich u siebie i przybliżają im tajniki swojej pracy. W dowód wdzięczności złożyli solenizantom życzenia płynące z głębi serca i podarowali laurkę w postaci przedstawienia „Jak Kuba został strażakiem”, które przeplatane było tańcem i piosenką. Na zakończenie uczniowie szkoły podstawowej w ramach projektu UNICEF odznaczyli Ochotniczą Straż Pożarną w Melanowie „Gwiazdą Szeryfa Praw Dziecka”, za to że owocnie współpracuje ze szkołą, dba o bezpieczeństwo dzieci oraz angażuje uczniów w swoje działania tworząc młodzieżowe drużyny tak męskie jak i żeńskie. Organizator: p. Anna Błażejczyk Współodpowiedzialni: p. Alicja Krogulec, p. Anna Pawelec.

 

ZAJRZYJ DO GIMNAZJUM I SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Wycieczka do Lublina kl. I- III FOTO

Dn. 21 V 2014r. uczniowie klas I- III pod opieką nauczycieli : Elżbiety Kusak, Alicji Krogulec, Mileny Balcerzak- Węgrzyn i Agnieszki Dźwigałowskiej pojechali na wycieczkę do Lublina. Program obejmował zwiedzanie Skansenu Wsi Lubelskiej oraz Starego Miasta Lublina. Spacerując po skansenie dowiedzieliśmy się jak żyli, mieszkali i czym się trudnili nasi przodkowie na wsi ponad 150 lat temu. W Lublinie zobaczyliśmy wiele zabytków architektury świeckiej i sakralnej. Poznaliśmy krótką historię miasta i legendy związane z Lublinem. Największe wrażenie zrobiła na nas legenda o czarciej łapie. Z tarasu widokowego baszty zamkowej podziwialiśmy wspaniałą panoramę miasta. Na zamku obejrzeliśmy wystawy muzealne. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród chłopców, cieszyła się wystawa uzbrojenia od średniowiecza do II wojny światowej. Obejrzeliśmy również galerię sztuki zdobniczej oraz wystawę polskiego i obcego malarstwa. Podczas wycieczki nie zabrakło stałego punktu programu- wizyty w Mc Donald’s . Wyjazd dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń.

 

Jak co roku nasi uczniowie uczestniczyli w Konkursie Recytatorskim im. Kornela Makuszyńskiego. Uczestnicy wyłonieni w eliminacjach klasowych i szkolnych przystąpili do etapu gminnego, który 22 maja 2014 r. odbył się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowym Pilczynie. Recytatorzy podzieleni na dwie grupy wiekowe prezentowali wybrany wiersz i fragment prozy. Występy oceniała komisja, biorąc pod uwagę takie elementy jak: interpretacja utworu, dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny oraz znajomość treści. Poziom prezentacji był bardzo wysoki, szczególnie w młodszej grupie, w której zwyciężyła Partycja Zając, drugie miejsce zajęła Julia Mroczek (obie z kl. I), a wyróżnienie otrzymała uczennica kl. III Kornelia Błażejczyk. W kategorii klas starszych na drugim miejscu znalazła się Katarzyna Zackiewicz z kl. IV. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział, a dla laureatów Biblioteka ufundowała nagrody książkowe. Bardzo cieszy nas fakt, że mamy w szkole utalentowanych młodych recytatorów. Szkoda tylko, że w tym roku nie ma w Garwolinie dalszych powiatowych eliminacji konkursu, w których mogłyby powalczyć nasze uczennice.

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO W NASZEJ SZKOLE FOTO

WARTO EKSPERYMENTOWAĆ FOTO

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik
13 maja 2014 roku o godzinie 9:00 wyjechaliśmy do Warszawy. Wybraliśmy się na szkolną wycieczkę do Manufaktury cukierków i Centrum Nauki Kopernik.
Około godziny 10:30 stanęliśmy przed drzwiami manufaktury. Mając jeszcze chwilę do rozpoczęcia pokazu, ruszyliśmy ulicą Nowy Świat i Krakowskim Przedmieściem do bram Uniewrsytetu Warszawskiego. O godzinie 11:00 zaczął się pokaz. Dwoje młodych ludzi tłumaczyło nam jak powstają cukierki. Poznaliśmy skład karmelu i podstwowe barwniki. Na koniec pokazu odbył się mały konkurs. Do wygrania były słodkie lizaki wykonane na naszych oczach. Po zrobieniu drobnych zakupów i odebraniu słodkich prezentów wróciliśmy do autobusu obładowani łakociami.
Po przyjemnościach przyszedł czas na naukę. O 12.30 rozpoczęliśmy dwugodzinną lekcje chemii i fizyki. Podzieleni na dwie grupy weszliśmy do laboratoriów. Część z nas, która uczyła się fizyki, na zajęciach przygotowała termometry z użyciem płynnego kryształu. Reszta, na zajęciach z chemii, uczyła się o mydłach prawdziwych i tych tylko z nazwy oraz przygotowała swoje mydła w kostce. Była również niespodzianka! Na zajęciach odwiedziła nas Telewizja Polska i nagrywała naszą pracę.
Po skończonych lekcjach pozwiedzaliśmy jeszcze przez chwilę Centrum Nauki Kopernik i wyruszyliśmy w drogę powtrotną. Oczywiście odwiedziliśmy jeszcze McDonald. Najedzeni, ze słodyczami oraz ogromną wiedzą wróciliśmy do domu.
Wycieczkę uważam za udaną. Dziękujemy organizatorom!
P.Uhl

„WSPÓLNIE BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ” FOTO
W historii Polski maj kojarzy się z ważnymi wydarzeniami. To w tym miesiącu Europa po raz pierwszy uchwaliła konstytucje. W tym miesiącu zakończyła się druga wojna światowa. Maj XXI wieku stał się dla Polski przełomowy w wyniku wejścia do Unii Europejskiej. W związku z tym uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej wraz z opiekunami p. Anetą Hys, p. Grażyną Rybicką oraz p. Katarzyną Kawecką przygotowali przedstawienie. Zaakcentowali rocznicę uchwalenia Konstytucji 3- maja czy wejścia Polski do UE. W przedstawionym apelu – 8 maja- wierszem i piosenką młodzież przypomniała czasy XVIII – wiecznej Polski czy Polski XX i XXI wieku. Wśród poetyckich wspomnień znalazły się „Wiwat maj”, „Polonez Trzeciego Maja” oraz „Póki w narodzie myśl swobody żyje..”. Uczniowie zaprosili „szkołę” do wspólnej wycieczki po państwach Unii Europejskiej. Okazje do zaprezentowania miał zastęp zuchów z klasy drugiej Szkoły Podstawowej. W posumowaniu uroczystości młodzież uczciła wierszem obrońców Polski podczas II wojny światowej. Oprawę muzyczną przygotowała p. Hanna Dębek wraz z chórem Gimnazjum oraz występami solistów -Magda Jarzyna. Dla współczesnego młodego pokolenia wszystkie te daty przynoszą różnorodne emocje i zadumę ale najważniejsze aby„ Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam, jakby ukryta granica, która przebiega ku innym […]”.

Zmieniaj nawyki – nie klimat! FOTO
Dnia 23 kwietnia uczniowie klas IV-VI przyłączyli się do ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej, która ma na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej. Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach.
W tym dniu przyroda powitała nas wyjątkowo ciepło i radośnie. Już od rana mogliśmy zabrać się do porządkowania pobliskiego lasu. Prace nadzorował zaprzyjaźniony ze szkołą leśniczy, pan Marian Jóźwicki. Tym razem oczyściliśmy las ze starych, dzikich wysypisk. Zatrzymaliśmy się także przy zbiorowej mogile polskich żołnierzy, którą posprzątaliśmy i zapaliliśmy znicz. W drodze powrotnej koleżanka, Julia Gąska zaprosiła nas na ognisko, nad którym upiekliśmy smaczne kiełbaski. Do szkoły wróciliśmy pieszo rozkoszując się promieniami słońca.
Promocja Dnia Ziemi odbyła się w naszej szkole także przez oplakatowanie ścian pracami plastycznymi wykonanymi przez uczniów szkoły podstawowej jak i gimnazjum (LOP).
Organizator: p. Anna Błażejczyk
Opiekunowie: p. Aneta Bogucka, p. Elżbieta Gałązka, p. Agnieszka Węgier.

TO NIE GWOŹDZIE CIĘ PRZYBIŁY LECZ MÓJ GRZECH FOTO

Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt Klas 1 Gimnazjum o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Starym Pilczynie. FOTO

„Trening umiejętności wychowawczych.” FOTO

Dnia 08.04.2014 roku w Zespole Szkół w Starym Pilczynie odbyło się spotkanie dla rodziców uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum z mgr Anną Kuźbidą – psychologiem z Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w Garwolinie pt. „Trening umiejętności wychowawczych”.
Zostało ono zorganizowane w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” według projektu „Bezpieczeństwo przede wszystkim, realizowanego w Zespole Szkół w Starym Pilczynie w roku 2014.
Spotkanie zorganizował psycholog szkolny, p. Anna Wojda – Koordynator projektu „Bezpieczeństwo przede wszystkim”.

XIII EDYCJA MISTRZOSTW GMINY ŁASKARZEW W SIATKÓWCE KOBIET I MĘŻCZYZN O PUCHAR WÓJTA

KOMUNIKAT

 

Turniej Piłki Siatkowej chłopców szkół podstawowych o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Dąbrowie.
W dniu 02.04.2014 na hali sportowej w Dąbrowie odbył się turniej piłki siatkowej dla chłopców ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Chłopcy rywalizowały w systemie gry „każdy z każdym”.
Mecze były zacięte, uczestnicy ambitnie walczyli o każdy punkt. Nasz zespół już w pierwszym meczu spotkał się z drużyna gospodarzy. Po bardzo emocjonującym meczu nasi chłopcy wygrali 2:1. Przegrali pierwszego seta 22:25 następnie wygrali kolejnego w 26:24 broniąc co warte podkreślenia 4 piłek meczowych dla Dąbrowy. W tie breaku wygrali 15:2. Kolejne mecze z pozostałymi uczestnikami zarówno nasza drużyna jak i Dąbrowa wygrała 2:0 i było jasne że 1 miejsce w tym turnieju padnie łupem drużyny ze Starego Pilczyna Puchary i medale dla wszystkich uczniów ufundowała Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrowie.
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce – Sz.P Stary Pilczyn op. Armin Tomala
Skład drużyny: Kacper Krawczyk, Bartosz Cieśla, Jakub Sikora, Patryk Jabłoński, Sebastian Kondej, Arkadiusz Grudzień, Bartosz Domienik, Mikołaj Paziewski
II miejsce – Sz.P Dąbrowa op. Tomasz Kowalski
III miejsce – Sz.P Krzywda op. Marzena Celińska
IV miejsce – Sz.P Izdebno op. Małgorzata Jankowska

„Młodzież Zapobiega Pożarom”

Nasza szkoła przystąpiła do XXXVII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Dnia 2 kwietnia 2014 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Garwolinie odbyły się eliminacje powiatowe. Wzięły w nich udział dwie nasze uczennice: Kinga Cieślak z kl. V i Sylwia Trela z kl. IA wyłonione w etapie gminnym, w który uczestniczyło łącznie 15 chętnych uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. W konkursie powiatowym trzeba było rozwiązać test obejmujący różne zagadnienia pożarnicze takie jak: tradycja i historia straży pożarnych, sprzęt ratowniczo-gaśniczy, zasady udzielania pierwszej pomocy oraz inne, wymagające od uczestników szerokiej wiedzy. Poziom przygotowania uczniów był bardzo wyrównany, dlatego w każdej grupie organizatorzy musieli przeprowadzić dogrywki, aby ustalić kolejność i przyznać nagrody. A walczyć było o co! Zawodnicy, którzy wykazali się największą wiedzą, oprócz dyplomów otrzymali atrakcyjne i cenne nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy za udział w konkursie z rąk wicestarosty Garwolina odebrali także pięknie wydane albumy o ziemi garwolińskiej. Serdecznie gratulujemy Kindze Cieślak, która w swojej kategorii wiekowej zajęła IV miejsce, a wszystkich zainteresowanych tematyką pożarnictwa zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu, bo wiedza ta jest i ciekawa, i pożyteczna.
Opiekun pani Alicja Krogulec

Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt Szkół Podstawowych o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Starym Pilczynie. FOTO
W dniu 26.03.2014 odbył się turniej piłki siatkowej dla dziewcząt ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Dziewczęta rywalizowały w systemie gry „każdy z każdym”. Mecze były zacięte, uczennice ambitnie walczyły o każdy punkt. Za organizację i sędziowanie odpowiedzialni byli n-ele wychowania fizycznego Jolanta Paziewska, Beata Wójcik, Armin Tomala, Sławomir Tudek. Puchary i medale dla wszystkich uczniów ufundowała Dyrektor Szkoły pani Lucyna Domaszczyńska.
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce – Sz.P Krzywda op. Marzena Celińska
II miejsce – Sz.P Stary Pilczyn op. Sławomir Tudek
III miejsce – Sz.P Dąbrowa op. Tomasz Kowalski
IV miejsce – Sz.P Izdebno op. Małgorzata Jankowska

Zachować przeszłość dla przyszłości FOTO
Dnia 21 marca 2014r. obchodziliśmy uroczystość poświęconą obchodom 90 rocznicy powstania naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas nauczyciele będący już na zasłużonej emeryturze. Miło nam było witać wieloletniego dyrektora szkoły pana Antoniego Kulika, p. Elżbietę Pytlarczyk, p. Wiesławę Kazimiera, p. Teresę Kusak, p. Krystynę Gładysz, p. Renatę Balcerzak, p. Kamilę Rutkowską oraz p. Halinę i p. Stanisława Gurbów.
Podczas uroczystości zachęciliśmy wszystkich do wspomnień, bo przecież „90 lat minęło jak jeden dzień…” Dostojni kronikarze zdmuchnęli kurz z kroniki i przedstawili za pomocą prezentacji multimedialnej szkolne lata naszej Jubilatki. Historia szkoły przeplatała się z ważnymi wydarzeniami w kraju i na świecie. Przypomnieliśmy dzieje przestrzelonego krzyża podczas II wojny światowej. Uczestniczyliśmy w pochodzie z okazji Święta Pracy, w obchodach rocznicy rewolucji październikowej, w podboju kosmosu przez Walentynę Tierieszkową i wreszcie „ zakasaliśmy” rękawy do budowy nowoczesnej Szkoły Tysiąclecia. Uczniowie dowiedzieli się jaka była szkolna moda, co ich rówieśnicy oglądali, jakiej muzyki słuchali oraz w co się bawili na przerwach i po lekcjach. Przybliżyliśmy również najważniejsze wydarzenia z życia współczesnej szkoły np.: budowę boisk, posadzenie Dębu Jana Pawła II, odejście p. Antoniego Kulika na emeryturę po 39 latach dyrektorowania, powitanie nowego dyrektora Zespołu Szkół, p. Lucynę Domaszczyńską, przeniesienie przestrzelenia krzyża czy wybór patrona dla gimnazjum. Prześledziliśmy również kolejne zmiany w oświacie. Uroczystość uświetniły piosenki śpiewane przez chór oraz tańce: walc do melodii z filmu „Noce i dnie”, układ cheerleaderski, układ do piosenki „Aniele”. Wiele radości dostarczyła nam Poleczka zatańczona przez przedszkolaków.
Patrycja Uhl w ramach stypendialnego projektu przedstawiła prezentację pt. „Moja szkoła w liczbach”.
Na zakończenie uczniowie klas młodszych złożyli życzenia naszej Jubilatce. Oczywiści jak nakazuje tradycja na scenie pojawił się tort i wszyscy gromko odśpiewali Sto lat…
Jubilatka w podziękowaniu za pamięć dla wszystkich dzieci przygotowała słodką niespodziankę – cukierki.
Pani dyrektor Lucyna Domaszczyńska podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie 90 urodzin szkoły.
Po uroczystości grono pedagogiczne spotkało się z nauczycielami, którzy tworzyli naszą szkołę, aby powspominać w końcu nie tak dawne dzieje.
Wszyscy z łezką w oku zdaliśmy sobie sprawę, że „Ale to już było i nie wróci więcej…”
Jednak optymistyczne jest to, że „ Choć w papierach lat przybyło, to naprawdę wciąż jesteśmy tacy sami.”
Dziękujemy wszystkim nauczycieli, którzy pomogli w przygotowaniu uroczystości.
Organizator: p. Anna Błażejczyk, p. Katarzyna Kawecka, p. Hanna Dębek.

„Maria Dąbrowska – patronka mojej szkoły” FOTO
W Dzień Samorządności uczniowie szkoły podstawowej spotkali się w hali, aby zakończyć projekt poświęcony obchodom 125 rocznicy urodzin Marii Dąbrowskiej. Projekt pod hasłem: „Maria Dąbrowska – patronka mojej szkoły” rozpoczął się już w październiku i trwał do marca. Uczniowie brali udział w następujących konkursach: czytelniczym, biograficznym i plastycznym. Nad prawidłowym przebiegiem konkursów czuwało jury składające się z wychowawców klas oraz opiekuna S.U. p. Anny Błażejczyk. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej, która przybliżyła dzieciom sylwetkę patronki szkoły podstawowej. Następnie uczniowie poszczególnych klas pięknie zaprezentowali scenki do wybranego opowiadania Marii Dąbrowskiej. W końcu nadszedł najbardziej oczekiwany moment, czyli ogłoszenie wyników poszczególnych konkursów:
- w konkursie czytelniczym: I miejsce: Kinga Cieślak, II miejsce: Julia Gładysz, III miejsce: Alicja Pawelec.
- w konkursie plastycznym na najpiękniejszą ilustrację do wybranego opowiadania naszej patronki
* w kategorii klas młodszych: I miejsce: Kornelia Błażejczyk, II miejsce: Fryderyk Węgrzyn, III miejsce: Kinga Domienik.
* w kategorii klas starszych: I miejsce: Julia Gietka, II miejsce: Michał Pawelec, III miejsce: Katarzyna Zackiewicz
- w konkursie na najwierniejszy portret patronki
* w kategorii klas młodszych: I miejsce: Julia Mroczek, II miejsce: Natalia Lis, III miejsce: Kacper Gietka
* w kategorii klas starszych: I miejsce: Mikołaj Paziewski, II miejsce: Radosław Wiśnicki, III miejsce Kamil Czajka
- w konkursie wiedzy o życiu i twórczości Marii Dąbrowskiej: I miejsce: Izabela Paziewska, II miejsce: Natalia Grzeszczak, III miejsce: Kinga Cieślak.
Uczniowie w nagrodę otrzymali książki w myśl przesłania Marii Dąbrowskiej:
„ Książka i możliwość jej czytania to największe osiągnięcie ludzkiej cywilizacji.”
Organizator: p. Anna Błażejczyk oraz wychowawcy klas.

Wspomnienia z obozu narciarskiego klasy sportowej. FOTO
3 marca około godziny 8 rano wyruszyliśmy na obóz do Szczyrku. Pierwszy postój mieliśmy w zajeździe „Górski” w Polichnie.
Następny przystanek to MC Donald's w Bielsku Białej, w niedalekiej odległości od stadionu Ekstraklasowego Podbeskidzia Bielsko Biała. Gospodarze podejmowali u siebie Pogoń Szczecin. Mecz rozpoczął się o godzinie 17:00. Standardem na stadionach ekstraklasy jest to, iż grupy zorganizowane muszą być na trybunach już godzinę przed pierwszym gwizdkiem sędziego. My również spełniliśmy ten wymógł więc mieliśmy czas na kilka zdjęć na zmodernizowanym stadionie drużyny gospodarzy. Mimo iż wspieraliśmy drużynę Podbeskidzia gorącym dopingiem, mecz zakończył się wynikiem 0:0. Do pensjonatu „Aldian” dotarliśmy przed godziną 21, gdzie już czekała na nas obiadokolacja. Zakwaterowanie i zasłużony odpoczynek :)
Kolejny dzień, to jak przystało na prawdziwy obóz sportowy - pobudka 7:00, śniadanie, a zaraz po nim zajęcia z narciarstwa zjazdowego na oddalonym 50 metrów od pensjonatu stoku ''Krasnal'.
Jak sama nazwa wskazuje każdy powinien tam stawiać swoje pierwsze kroki gdy chce się nauczyć jazdy na dwóch deskach :). Zajęcia z małą przerwą trwały 6 godzin, a każdy uczestnik szkolenia opanował podstawy takie jak skręty z pługa, prawidłowa postawa i bezpieczne hamowanie.
Zmęczeni ale z uśmiechem na ustach wróciliśmy do pensjonatu. Tam obiadokolacja, a po niej dyskoteka ostatkowa. Po trzech godzinach świetnej zabawy z konkursami i tańcami przyszedł czas na grzeczne pójście do pokojów, a chwile później cisza nocna.
Następny dzień przyniósł nowe przeżycia. Tym razem na zajęcia pojechaliśmy już na stok Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego, gdzie łączna długość tras zjazdowych wynosiła 3 kilometry. Taki stok to wyzwanie dla każdego początkującego narciarza. Stok był dość stromy i wymagający. Nie obyło się bez upadków, jednak było to 6 godzin prawdziwej frajdy. Doskonaliliśmy poznanych elementów, trochę siniaków, kupa śmiechu i gorąca czekolada w przerwie. Tak z grubsza wyglądał kolejny dzień spędzony na nartach w Szczyrku.
Po powrocie do pensjonatu i zjedzeniu obiadokolacji, wieczór spędziliśmy na rywalizacji na grach z konsoli, przy stole bilardowym i „piłkarzykach”.
Czas na obozie płynął bardzo szybko. Równie szybkie były nasze postępy. Na nartach czuliśmy się coraz pewniej:) Na stokach SON czerwona trasa nie robiła już takiego wrażenia i każdy pokonywał ją z dużym spokojem. Wjazd orczykiem już nikomu nie sprawiał problemu. Cały czas doskonaliliśmy umiejętności pod okiem naszych instruktorów.
Po powrocie do pensjonatu mieliśmy naprawdę napięty harmonogram:
obiadokolacja i wyjazd do Wisły gdzie po drodze zobaczyliśmy nowoczesną skocznię narciarską w Wiśle Malince im. Adama Małysza. Po krótkim czasie dotarliśmy do Aquaparku w hotelu Gołębiewski. Tam półtorej godziny zabawy i powrót do Szczyrku. Później zajechaliśmy na pizzę do restauracji „Habibi”.
Następny dzień na stokach SON – u to doskonalenie jazdy. Zaliczamy stok który wcześniej wydawał się nieosiągalny, nazywany jest „Golgota”. Jak już sama nazwa wskazuje, do prostych nie należy, jednak nie sprawił nam większej trudności. Tego dnia jazdy było wyjątkowo dużo - 7 godzin.
Po powrocie do pensjonatu spotkaliśmy się wszyscy razem i wspólnie z naszymi nauczycielami omówiliśmy mile spędzone dni i wieczory na obozie:) Rozstrzygnięty został również konkurs na najczystszy pokój gdzie zwyciężyły dziewczyny, ale nie będziemy ich tu reklamować :). Trzeba jednak przyznać, że ciężko na to pracowały.
Ostatni dzień naszego pobytu wypadł akurat w Dniu Kobiet. Jak prawdziwi mężczyźni pamiętaliśmy o święcie naszych towarzyszek obozu i na śniadaniu obdarowaliśmy wszystkie Panie drobnymi upominkami.
Następnie wyruszyliśmy na spacer po Szczyrku. Piękna wiosenna pogoda, kilka zdjęć, pamiątki i zanim się obejrzeliśmy, przyszedł czas odjazdu. Pożegnanie z Panem Grzegorzem z pensjonatu i w drogę.
W Częstochowie udaliśmy się do Klasztoru na Jasnej Górze.
Po drodze obiad w Polichnie i już o 20:00 byliśmy w Garwolinie gdzie oddaliśmy sprzęt narciarski. Za kolejne pół godziny byliśmy już przy szkole w Starym Pilczynie gdzie czekali już na nas rodzice.
Naprawdę wzorowa wyprawa pod każdym względem, ale jak to mówi stare porzekadło „wszystko co dobre szybko się kończy”. Nie oznacza to jednak, że nie można powtórzyć tego za rok :)
Opracowali : Uczniowie klasy sportowej Ia

"TY PRZYCHODZISZ JAK NOC MAJOWA - CZYLI RZECZ O POEZJI" - PODSUMOWANIE PROJEKTU FOTO

11 marca kilkoro uczniów z klasy IIa i IIb: Piotr Grzechnik, Hanna Konopacka, Katarzyna Janisiewicz, Aleksandra Michalec, Joanna Pietryka, Jakub Rosiak, Paula Walasek, Karolina Wiśnioch, Sylwia Wojdat przedstawiło prezentację, która była podsumowaniem projektu edukacyjnego pt. „Ty przychodzisz jak noc majowa” – czyli rzecz o poezji…”
Na urokliwie udekorowanej scenie zaprezentowane zostały fragmenty utworów poetyckich, poezja śpiewana i niektórzy wykonawcy tacy jak Ewa Demarczyk czy Marek Grechuta. Wierszom i piosenkom towarzyszyły poetyckie obrazy krajobrazów i sylwetek ludzi. Uczniom udało się wprowadzić słuchaczy w nastrój liryczny i pokazać, że poezja towarzyszy nam przez całe życie a obcowanie z nią czyni nas po prostu lepszymi i wrażliwymi. Brawa za odwagę mówienia o poezji w czasach tak mało poetyckich. Wyrazy uznania dla uczniów, którzy chcieli się zmierzyć z niemodną i nieciekawą zdaniem większości dziedziną sztuki.
Pomysłodawczynią projektu i autorką scenariusza była p. Elżbieta Gałązka. Prezentację wsparli nauczyciele: p. Hanna Dębek i p. Mirosław Kałaska – przygotowanie muzyczne, akompaniament na gitarze i zaśpiewanie „Murów” Jacka Kaczmarskiego.

WYCIECZKA KLAS 3 GIMNAZJUM DO WARSZAWY FOTO

DZIEŃ ŚW. WALENTEGO - "DZIEŃ PRZYJAŹNI" FOTO

DYSKOTEKA WALENTYNKOWA FOTO

Samorząd uczniowski zorganizował w szkole pocztę walentynkową. Już od poniedziałku(10.02.14) można było wrzucać do skrzynki „pudełka” kartki z wyrazami sympatii, które w Dzień Zakochanych miały zostać dostarczone do adresatów. 14 lutego od rana panowała gorąca atmosfera. Dziewczynki z kl.VI miały ręce pełne pracy, ponieważ skrzynka pękała w szwach a zniecierpliwieni uczniowie czekali na listy od tajemniczych wielbicieli. Ten dzień uczniowie i nauczyciele uczcili poprzez założenie ubrań w czerwonym kolorze. Tydzień przed 14.02. każda klasa przygotowała plakat na temat przyjaźni. Wykonane plakaty zdobiły korytarze szkoły aż do uroczystego apelu. Udział w tej uroczystości wzięły wszystkie grupy przedszkolne, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, nauczyciele i pracownicy szkoły na czele z p. Dyrektor, p. Wicedyrektor, p. kierownik świetlicy. Uroczysty apel odbył się w piątek 14.02.14 o godz. 10.20 pod hasłem 14.II Dzień Świętego Walentego- Dzień Przyjaźni przedstawienie zostało przygotowane przez wszystkich uczniów z klasy Ib pod kierunkiem p. A. Hys, p. G. Rybickiej, p. H. Dębek. Po uroczystości wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły zostały wręczone drobne upominki ”serduszka origamii”, a dla p. Dyrektor, p. Wicedyrektor, p. kierownik świetlicy ‘’serduszka z plecionej papierowej wikliny zdobione kwiatami”.

ZEBRANIE Z RODZICAMI - STYCZEŃ 2014 FOTO

SZKOLNY KONKURS NA PROJEKT SZTANDARU FOTO

Spektakl „Zaczarowany ołówek”
Dnia 30.01.2014 r. grupa dzieci z klas I-III wraz z wychowawczyniami wybrała się na wycieczkę do Garwolina. W sali kinowej Centrum Sportu i Kultury dzieci uczestniczyły w magicznym przedstawieniu granym przez aktorów Teatru Młodego Widza z Wolimierza pt. „Zaczarowany ołówek”. Spektakl przedstawiał historię chłopca, który w przedziwnych okolicznościach stał się właścicielem magicznego ołówka. Za jego pomocą udało mu się rozwiązać wiele skomplikowanych sytuacji, dzięki czemu chłopiec nabrał pewności siebie i poczucia własnej wartości. Lecz czy brak magicznego przedmiotu nie spowoduje utraty jego wiary we własne możliwości? Tryskająca humorem i pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść w napięciu trzymała młodych widzów. Dzieci bardzo mocno przeżywały przygody bohaterów, wielokrotnie ostrzegając ich przed grożącym niebezpieczeństwem. Świetna gra aktorów, piękna scenografia, muzyka, barwne kostiumy oraz niezwykłe efekty specjalne pozostawiły u małych widzów niezapomniane wrażenia. To była wspaniała i pouczająca bajka o prawdziwej przyjaźni i potrzebie pomocy tym, którzy jej od nas oczekują.
Organizator: p. Alicja Krogulec
Opiekunowie: p. Milena Balcerzak - Węgrzyn, p. Elżbieta Kusak

„Wiedza wspierana zdobyczami techniki otwiera WROTA CZASU” FOTO
Dnia 30 stycznia 2014r. uczniowie klas IV-VI obejrzeli spektakl pt.: „Wrota Czasu” wystawiony przez Teatr Młodego Widza na deskach Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.
Podczas sztuki dzieci śledziły losy bohaterów i próbowały zrozumieć po co właściwie jest komputer? Czy służy tylko do zaliczania kolejnych poziomów gry? Jeśli tak… to szkoda „bo to tak, jakby oddać go ludziom pierwotnym w posiadanie, którzy zrobiliby z niego podstawkę do siedzenia lub łapkę do oganiania much”. Spektakl poruszał bardzo trudny i poważny problem, który ukazany był w sposób ciekawy i bardzo przystępny. Młody widz wychodząc z przedstawienia zrozumiał ,że komputer połączony z nieśmiertelną mądrością , która płynie z książek daje nieograniczone możliwości.
Organizator: p. Anna Błażejczyk
Opiekunowie: p. Aneta Bogucka, p. Agnieszka Węgier.

KARNAWAŁ 2014 W SZKOLE PODSTAWOWEJ FOTO

Zabawa karnawałowa odbyła się 25 stycznia 2014r. Uczniowie klas I – VI fantastycznie bawili przy muzyce granej przez zespół EXELL. Ulubionym hitem były „kaczuchy”, które jednoczyły w tańcu wszystkie dzieci, bo któż nie zna ich choreografii? Nawet ci najbardziej oporni, dawali ponieść się muzyce, która wyzwalała w nich radość. Do tańca zachęcał także wystrój hali. Ściany zdobiły karnawałowe maski i kapelusze, które zostały wykonane przez uczniów. Podczas zabawy rodzice przygotowali dzieciom poczęstunek.

KARNAWAŁ 2014 W GIMNAZJUM FOTO

CO NOWEGO W PRZEDSZKOLU? zajrzyj:)

KOMUNIKAT Z XIV INDYWIDUALNYCH MISTRZOSTW GMINY ŁASKARZEW

W TENISIE STOŁOWYM O PUCHAR WÓJTA więcej....... FOTO

22 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY FOTO

W tym roku my też zagraliśmy w 22 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tak jak wszyscy, zbieraliśmy pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Akcja została przeprowadzona w naszej szkole i przed kościołem w Łaskarzewie. Pieniądze zbierały zuchy: Amelia Paziewska, Kacper Gietka, Fryderyk Węgrzyn, Aleksandra Borkowska, Kinga Domienik, Maciej Gładysz. Opiekę nad zuchami sprawowała dh Milena Balcerzak - Węgrzyn. W tym roku zebraliśmy 1565 złotych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy przyłączyli się do zbiórki i ofiarowali coś dla innych!

Z FLESZAREM O WOLNOŚCI FOTO

W dniu 14.01.2014 r. w Zespole Szkół gościliśmy piosenkarza Gabriela Fleszara. Z muzykiem spotkali się uczniowie klasy VI oraz młodzież z pierwszych, drugich i trzecich klas gimnazjum.
Gabriel Fleszar przedstawił program słowno-muzyczny pod hasłem: „Wolności oddać nie umiem”. Spotkanie miało charakter profilaktyczny a treści, jakie muzyk kierował do młodzieży dotyczyły uzależnienia od papierosów, alkoholu, narkotyków, komputera. Piosenkarz zwracał uwagę uczniów na to, jak zgubny wpływ na życie i zdrowie mają uza leżnienia.
Cały występ oprawiony był utworami muzycznymi. Po występie uczniowie mieli możliwość dostania od artysty autografu.
Spotkanie z Gabrielem Fleszarem zorganizowały: p. Beata Paziewska - wicedyrektor szkoły i p. Agnieszka Trzmiel – pedagog przy współpracy z GKRPA w Łaskarzewie.

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA FOTO

Dnia 10 stycznia 2014r. w duchu Świąt Bożego Narodzenia grupa uczniów z kl. III i IV Szkoły Podstawowej pod opieką p. Elżbiety Kusak i p. Agnieszki Węgier udała się na kolędowanie. Swoją świąteczną przygodę rozpoczęli w szkole, udając się do nauczycieli przedszkola i świetlicy oraz personelu i obsługi. Dalszą wędrówkę prowadzili przez Stary Pilczyn i Nowy Pilczyn. Odwiedzone zostały nie tylko prywatne domy, ale również miejscowy sklep, zakład obuwniczy i samochodowy oraz biblioteka publiczna. Kolędnicy wszędzie zostali serdecznie i życzliwie przyjęci. W zamian za śpiew kolęd oraz noworoczne życzenia miejscowa społeczność obdarowała kolędników słodyczami i datkami pieniężnymi. Celem organizacji akcji było przekazywanie młodemu pokoleniu ludowych tradycji, naszej wiary, dorobku kulturowego, co powinno być podstawą kształcenia i wychowania. Otrzymane fundusze zostaną przeznaczone na wyjazd uczniów.
Za wszelką dobroć, jaką spotkała naszych wychowanków, serdecznie dziękujemy
.

GDZIE JEST NASZE BETLEJEM? FOTO

Dnia 20 grudnia 2013r. w naszej szkole, jak co roku, artystycznym akcentem powitaliśmy maleńką dziecinę z Betlejem. Tradycyjna historia przyjścia Boga – Człowieka na świat została połączona ze współczesnym wątkiem zagubionego człowieka. W role biblijnych postaci wcielili się uczniowie klasy III i IV. Uroczystość po raz kolejny starała się uświadomić wszystkim zgromadzonym, że Jezus rodzi się nie tylko raz do roku w ubogiej stajence, ale pragnie przychodzić do nas każdego dnia i na nowo uczyć wszechogarniającej miłości wypływającej z betlejemskiego żłóbka.
Znamienne słowa ,,Gdzie jest nasze Betlejem, nasze polskie Betlejem”? nawoływały do zapomnienia urazów, wybaczenia krzywd i odrzucenia nienawiści. Trzej królowie, którzy wędrowali z Dalekiego Wschodu stali się uosobieniem naszej ziemskiej wędrówki po drogach zmartwień, trosk i radości z osiągnięcia wyznaczonego celu. Oby naszym celem zawsze był Nowonarodzony Pan, a w naszych sercach nigdy nie było zimniej niż w tamtej stajence.
Akademia została przygotowana przez p. Elżbietę Kusaki p. Agnieszkę Węgier. Całości dopełniał śpiew naszego chóru szkolnego pod kierownictwem p. Hanny Dębek.

II PARAFIALNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK FOTO

Więcej.......

JASEŁKA W PRZEDSZKOLU FOTO

KIERMASZ OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH FOTO

8 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz ozdób świątecznych.
Kiermasz został zorganizowany przez świetlicę szkolną i chór szkolny. Prace zaczęto przygotowywać już w połowie listopada. Uczniowie chętnie przystąpili do wykonywania prac. Ozdoby były wykonywane w czasie zajęć świetlicowych, jak również na lekcjach plastyki. Pomysłów na prace było dużo. Część z nich wymagała od uczniów dużej cierpliwości. Nad prawidłowym wykonywaniem prac czuwały panie pracujące w świetlicy szkolnej. Pani Grażyna Rybicka, Aneta Hys , Hanna Dębek i Regina Grudzień poświęcały też swój wolny czas, aby prac było jak najwięcej i były wykonane starannie i ciekawie. Przepiękne bombki, choinki, stroiki i inne ozdoby można było zakupić w czasie kiermaszu, który odbył się w niedzielę od godziny 13.00 do godziny 17.00 w naszej szkole. Cieszył się on dużym zainteresowaniem, nie tylko mieszkańców okolicy szkoły, ale również mieszkańców Łaskarzewa. Wszystkim uczniom, którzy tak chętnie wykonywali prace serdecznie dziękujemy.

Regulamin XIV Indywidualnych Mistrzostw Gminy Łaskarzew o puchar Wójta w tenisie stołowym

Program Obozu Narciarskiego 3 - 8 marca 2014 r. Szczyrk

I Ty możesz zostać Św. Mikołajem FOTO

06 grudnia odbyły się w naszej szkole Mikołajki organizowane w ramach projektu UNICEF „Gwiazdka dla Afryki”. Podczas imprezy dzieci poznały postać biskupa Mikołaja z Miry i obejrzały przedstawienie pt. „Listy do św. Mikołaja” przygotowane przez klasę V. Opowieść ukazująca ciężką pracę elfów, śnieżynek, aniołków i Mikołaja była przeplatana świątecznymi piosenkami śpiewanymi przez uczennice. Przedszkolaki oraz uczniowie szkoły podstawowej nie zawiedli świętego i pomogli mu zgromadzić fundusze na szczepionki dla ich rówieśników z Sierra Leone. Każde dziecko przekazało w prezencie na ten cel symboliczną złotówkę. Tak niewiele, a podarowały afrykańskim maluchom bezcenny dar, jakim jest życie! Ponadto dzieci obdarowały Mikołaja własnoręcznie zrobionymi serduszkami, które ozdobiły świąteczne gałązki oraz gazetki ścienne. Wzruszony Mikołaj zaprosił dzieci do wspólnej zabawy w kółeczku oraz wręczył poszczególnym grupom i klasom zasłużone prezenty. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor po raz pierwszy zapaliła choinkę jako symbol zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
W sumie zebraliśmy 270 zł. Pozyskane pieniądze zostaną wpłacone na konto UNICEF.
Wszystkim darczyńcom w imieniu dzieci z Sierra Leone serdecznie dziękujemy !
W tym dniu, Mikołaj częstował wszystkie grzeczne dzieci oraz grzecznych dorosłych pysznymi cukierkami
Organizator: Samorząd Uczniowski

„5 złotych minut ratujących życie”
Dnia 04 grudnia uczniowie klasy III, IV, V i VI uczestniczyli w mikołajkowym koncercie w Sali Kongresowej PKiN organizowanym przez Fundację Prometeusz. Na scenie pojawili się następujący artyści: Honorata „Honey” Skarbek, Marta Podulka, Patryk Kumór oraz zespół My Bike. W sposób szczególny porwał publiczność zespół Red Lips oraz wokalistki Jula i Aleksandra Jabłonka. Jak zwykle w świat magii zabrał nas iluzjonista Maciej Pol. Doskonale bawiliśmy się tańcząc „Czekoladę”. Na zakończenie dostaliśmy w prezencie od Mikołaja Laserowe Show.
Po udanym koncercie poszliśmy do McDonalds oraz na spacer po Starym Mieście, gdzie podziwialiśmy pięknie oświetloną choinkę, pod którą leżały olbrzymie prezenty.
Organizator: p. Anna Błażejczyk
Opiekunowie: p. Aneta Bogucka, p. Agnieszka Węgier, p. Aneta Błażejczyk
 

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM FOTO

Dnia 4 grudnia 2013 r. w górnicze święto ,,Barbórki"w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klasy I-III z panem Janem Gorą - zasłużonym, emerytowanym górnikiem, który ponad 30 lat przepracował w kopalni. Pierwszoklasiści na to spotkanie przyszli w pięknych górniczych czapkach, które własnoręcznie wykonali. Dostojny gość zaprezentował się w galowym mundurze, w czapce z pióropuszem, z licznymi odznaczeniami oraz górniczymi akcesoriami. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowiadania o ciężkiej i jakże niebezpiecznej pracy górnika, a także o tym jak powstał węgiel i jak się go wydobywa. Na koniec spotkania uczniowie złożyli gościowi życzenia z okazji górniczego święta oraz podziękowali za tę niecodzienną lekcję - lekcję szacunku dla ciężkiej pracy, nie tylko górnika.                         
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Elżbieta Kusak

KOLOROWE DNI - LISTOPAD FOTO

28.11 2013 r. Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole kolejny Kolorowy Dzień. W tym dniu uczniowie poszczególnych klas zakładali ubrania w wylosowanym przez siebie, wspólnym kolorze. Korytarze szkolne zabarwiły się wszystkimi kolorami tęczy: fioletem, niebieskim, zielonym, pomarańczowym, czerwonym, ale też szarym i czarnym. Każda klasa stworzyła barwną grupę, do której dołączyli się również wychowawcy. Brawo!

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział we wspólnej zabawie.

Efekty widzimy na zdjęciach:

ZEBRANIE Z RODZICAMI - LISTOPAD 2013 FOTO

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA W GIMNAZJUM FOTO

"Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja."

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA W SZKOLE PODSTAWOWEJ FOTO

Dnia 27 listopada uczniowie klas I – VI bawili się na dyskotece andrzejkowej organizowanej przez Samorząd Uczniowski. W czasie imprezy szóstoklasiści przepowiadali nam przyszłość. Oczywiście wszystkie wróżby traktowaliśmy z dużym poczuciem humoru.

WYCIECZKA DO CENTRUM EDUKACJI LEŚNEJ W CELESTYNOWIE FOTO

PASOWANIE NA CZYTELNIKA FOTO

,,Książko przyrzekam Cię szanować …”

18 listopada 2013r. odbyło się Pasowanie uczniów klasy I na czytelników. Na początku dzieci obejrzały inscenizację pt.: Stan chorobowy w czytelnictwie w wykonaniu uczniów klasy 4. Bajkowe postacie, w które wcielili się nasi młodzi aktorzy to: Kopciuszek, Królowa Śniegu, Krasnoludki, Śnieżka, Doktor Paj-Chi-wo i Pinokio. Na pamiątkę uroczystości pierwszoklasiści otrzymali dyplomy pasowania na czytelnika, pamiątkowe zakładki oraz batony. Po uroczystym pasowaniu przez Panią Dyrektor nowi czytelnicy wypożyczyli swoje pierwsze książki. Każdy rodzic pierwszoklasisty otrzymał specjalny list. (czytaj)

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI FOTO

Dnia 8 listopada 2013 roku o godz. 11.15 przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół zebrali się w hali sportowej, by obejrzeć przedstawienie przygotowane przez całą klasę IIIC pod kierunkiem p. Agnieszki Janisiewicz. Dotyczyło ono 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Miało formę spotkania uczniów w sali lekcyjnej. Rozmawiali oni o ważnych wydarzeniach z historii Polski: rozbiorach, bohaterskich próbach odzyskania wolności. Ukazali nadzieje i marzenia ówczesnych Polaków. Dziewczęta recytowały najpiękniejsze strofy wierszy Juliusza Słowackiego i Cypriana Norwida mówiące o tęsknocie do Ojczyzny. Treść przedstawienia podkreśliły teledyski do piosenek Marka Grechuty i zespołu De Press. Z kolei chór szkolny, dyrygowany przez p. Hannę Dębek, zaprezentował pieśni patriotyczne, które komponowały się z charakterem uroczystości.

JESTEM UCZNIEM FOTO

Społeczność szkoły podstawowej powiększyła się o nowe grono uczniów. Dnia 6 listopada oficjalnie zostało pasowanych na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Starym Pilczynie 18 dzieci z klasy I. Uroczystej ceremonii pasowania dokonała pani dyrektor Lucyna Domaszczyńska w obecności zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów szkoły podstawowej oraz przedszkolaków. Szkolną uroczystość swoją obecnością zaszczycili: pani Hanna Cichecka, zastępca wójta Gminy Łaskarzew oraz pan Bogdan Okleja, dyrektor GZEAS. Nieobecnego dziekana łaskarzewskiego, księdza Edmunda Szarka, reprezentował ksiądz Janusz Mazurek. Odświętnie ubrane pierwszaki zaprezentowały się przed zgromadzoną publicznością przedstawiając część artystyczną, na którą złożyły się wiersze, piosenki i taniec krakowiak. Następnie dzieci przystąpiły do egzaminu sprawdzającego, czy są dobrze przygotowane do roli ucznia w szkole. Uczniowie odpowiadali na pytania przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego dotyczące m. in. obowiązków ucznia, bezpieczeństwa na drodze i wiedzy o Polsce. Odpowiedzi dzieci za pomocą lizaków oceniała “komisja trójstronna” składająca się z pani dyrektor Lucyny Domaszczyńskiej, przedstawiciela rodziców - pani Agnieszki Łukasik i przewodniczącego SU - Jakuba Jabłońskiego, a także publiczność, która oklaskami i okrzykiem dopingowała pierwszaków. Jednym z zadań było wypicie soku z cytryny, ale i z tym świetnie poradziły sobie dzieci. Egzamin wypadł celująco, więc po złożeniu uroczystego ślubowania na flagę państwową oraz pasowaniu niezwykłym ołówkiem pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami szkoły i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Po części oficjalnej uroczystości życzeniom i prezentom nie było końca. Pierwszacy zostali obdarowani upominkami przez panią dyrektor, zaproszonych gości, uczniów oraz rodziców, którzy po uroczystości zorganizowali słodki poczęstunek.Pasowanie pierwszaków przebiegało w miłej i uroczystej atmosferze. Występy uczniów przygotowała wychowawczyni klasy I Alicja Krogulec. Część artystyczną prowadziły uczennice klasy V: Izabela Paziewska, Kinga Cieślak i Alicja Zawadka. W przygotowaniu imprezy współpracowała opiekunka Samorządu Uczniowskiego, pani Anna Błażejczyk. Na podkreślenie zasługuje duże zaangażowanie, jakim wykazali się rodzice pierwszoklasistów.

NIE ZABIJAJ SIĘ .... STOP DLA ALKOHOLU

Dnia 4 listopada 2013 roku w Zespole Szkół w Starym Pilczynie odbyły się warsztaty dotyczące profilaktyki uzależnień, w których udział wzięli uczniowie klasy III B Gimnazjum. Warsztaty poprowadził p. Rusłan Oniszczuk, Specjalista Terapii Uzależnień. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego pt. „WYHAMUJ W PORĘ”.

            Warsztaty zostały zorganizowane przez psychologa szkolnego, p. Annę Wojdę.

PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH I POLEGŁYCH FOTO
Tradycyjnie już przed uroczystością Wszystkich Świętych i Świętem Zmarłych uczniowie ze szkoły podstawowej zatroszczyli się o zbiorową mogiłę w lesie za Kacprówkiem. Jest ona miejscem spoczynku pięciu bezimiennych polskich żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. W tym roku prace porządkowe 28 października wykonała grupa uczniów z klasy I i III pod opieką wychowawców p. Alicji Krogulec i p. Elżbiety Kusak oraz p. Grażyny Rybickiej. Modlitwą i minutą ciszy uczniowie oddali hołd Polakom poległym w obronie Ojczyzny, a na znak pamięci zostały zapalone znicze. Opieka nad miejscem pamięci narodowej jest okazją do kształtowania uczuć patriotycznych naszych uczniów. Wycieczka umożliwiła też zintegrowanie młodszych i starszych dzieci, tak w czasie sprzątania, jak i podczas odpoczynku oraz wspólnego posiłku w lesie. Jednak najmilszą niespodziankę na tej wycieczce przygotowali dla uczniów rodzice. Panie Justyna Kozikowska i Urszula Domaszczyńska dotarły do lasu ze świeżo upieczonymi, pysznymi babeczkami oraz ciepłą herbatą. To była prawdziwa uczta, która wynagrodziła dzieciom trudy i dostarczyła energii na drogę powrotną do szkoły. Serdecznie dziękujemy!!!

WYCIECZKA DO WARSZAWY KLAS I-III FOTO

Dnia 30 października 2013r. uczniowie z klas I - III razem z wychowawcami p. Mileną Balcerzak - Węgrzyn, p. Alicją Krogulec, p. Elżbietą Kusak i p. pedagog Agnieszką Trzmiel wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Program wycieczki przewidywał pobyt w interaktywnym kinie Cinema Park, gdzie uczniowie mogli uczestniczyć w fascynującym programie edukacyjnym ,,Królestwo zwierząt", który dzięki interaktywnej formule gwarantował niezwykłą przygodę oraz przyjemną i kreatywną zabawę. Największe wrażenia mieli uczniowie po pobycie w sali ruchu. Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Muzeum Wojska Polskiego. Uczniowie podziwiali muzealia wojskowo - historyczne z wielkim zainteresowaniem. Fascynacja eksponatami muzealnymi, takimi jak: samoloty, helikoptery, samochody wojskowe, czołgi, itp. była zarówno ze strony chłopców, jak i dziewcząt. Ostatnim punktem programu był spacer po Łazienkach Królewskich. Nasi uczniowie mogli podziwiać piękno klasycznej architektury i bogatego, naturalnego otoczenia tworzącego zjawiskowe ogrody. Mieli też możliwość oglądania zwierząt z bliska, np. wiewiórek, barwnych pawi, a nawet oglądania i karmienia kaczek, mew, rybitwy i gołębi. Na koniec pobytu w Łazienkach podziwiali Pomnik Fryderyka Chopina, przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą. Po tak interesującej i wyczerpującej wycieczce uczniowie i nauczyciele posilili się w Mc Donaldzie. Do domu wszyscy wrócili szczęśliwie.

Wrażenia z wycieczki były ogromne, więc możemy ją uważać za udaną. Z podziękowaniami dla uczniów i nauczycieli. Kierownik wycieczki

SPOTKANIE Z POLICJANTEM FOTO

25 października i 20 listopada bieżącego roku szkolnego dzieci z grupy czterolatków, pięciolatków i sześciolatków, uczniowie klasy I, II, III, IV, V i VI szkoły podstawowej oraz uczniowie klas I A i I B gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z policjantem z Wydziału Ruchu Drogowego w Garwolinie.

Pan policjant rozmawiał z przedszkolakami i uczniami na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Zwrócił uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa i ostrożności podczas drogi do i ze szkoły, przy przechodzeniu przez jezdnię. Szczegółowo omówiona została kwestia dotycząca widoczności pieszego wieczorem, którą w największym stopniu zapewniają odblaski zakładane na odzież wierzchnią.

Spotkanie zorganizował pedagog szkolny - p. Agnieszka Trzmiel.

Dnia 25 października 2013 roku w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbyło się podsumowanie projektu z zakresu profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania narkomanii pod nazwą „Narkotykom mówimy nie”. W ramach projektu nasza uczennica Joanna Pietryka z klasy II a gimnazjum, otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym. Projekt był organizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego.
Opiekunowie: p. Hanna Dębek, p. Anna Wojda

  Pierwsza klasa przyjęta w szeregi gimnazjalistów.

W dniu 23 października odbyła się w gimnazjum dyskoteka integracyjna, podczas której miały miejsce otrzęsiny klas pierwszych. Odpowiedzialnymi za przygotowanie zadań byli ich starsi koledzy z klas drugich. Przedstawiciele drużyn mieli między innymi z zawiązanymi oczami narysować swoich wychowawców, owinąć papierem wybraną osobę, czy również z zamkniętymi oczami nakarmić drugiego ucznia serkiem. Ostatnim zadaniem w konkursie było podanie przez wychowawców listy osób w danej klasie. Pierwszoklasiści świetnie poradzili sobie ze wszystkimi konkurencjami, toteż obie klasy odniosły zwycięstwo! Po zakończonych rozgrywkach w nagrodę zostali uhonorowani tarczami Gimnazjum wykonanymi przez uczniów klasy II B min.: Agnieszkę Kędziorek, Klaudię Winek, Klaudię Rosiak, Natalię Siarkiewicz i Natalię Gałczyńską.

OTRZĘSINY KLASY 4 FOTO

Dnia 22 października odbyła się dyskoteka integracyjna. Bawili się na niej wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej. Jednak w tym dniu najważniejsi byli czwartoklasiści, ponieważ to oni wstępowali w szeregi uczniów klas starszych. Oczywiście najpierw musieli wykazać się poczuciem humoru i poddać się różnym konkurencjom, np. : przyczepić sobie koci ogon, przedstawić się, wypić mleko jak kotek, zjeść cytrynę, pomalować sobie twarz i wytrwać w makijażu do końca dyskoteki. Po zaliczeniu zadań, wychowawca p. Agnieszka Węgier symbolicznie obcięła „kotkom” ogony na znak przyjęcia ich do grona starszyzny. Następnie czwartoklasiści złożyli uroczystą przysięgę. Mamy nadzieję, że uczniowie aktywnie włączą się w życie szkoły i działania Samorządu Uczniowskiego. Podczas dyskoteki został uruchomiony sklepik, z którego dochód został przeznaczony na cele SU.
Organizator: Samorząd Uczniowski

JAN PAWEŁ II - PAPIEŻ DIALOGU FOTO
23 października uroczystym apelem uczniowie przypomnieli o rocznicy wyboru Jana Pawła II na papieża. Tematem przewodnim przedstawienia, przygotowanego przez młodzież gimnazjum , były słowa Jana Pawła II: „Dialog- …jako oddziaływanie na człowieka…” . W przedstawieniu pokazano przemijanie człowieka , ukazano podstawowe wartości człowieka jakim są małżeństwo, miłość czy przyjaźń. Młodzież mogła wysłuchać przesłań Jana Pawła II będących drogowskazem dialogu między ludźmi, bez słów może też być dialog – dialog spojrzeń. Atmosferę przedstawienia podkreślił chór szkolny prezentując między innymi pieśni „Barka” czy „Zaufaj Panu”. Przedstawienie zostało przygotowane przez p. Agnieszkę Dźwigałowską, p. Agnieszkę Węgier oraz p. Hannę Dębek.
Po przedstawieniu głos zabrała Pani Dyrektor, która podkreśliła że Jan Paweł II powinien być papieżem dialogu dla szkoły.
Pani Dyrektor wręczyła również nagrodę za wyróżnienie w powiatowym konkursie plastycznym „Uwierz w siebie nie reklamie” Marlenie Wyzińskiej uczennicy klasy I B.

SZKOŁA PODSTAWOWA. DZIEWCZĘTA. ZAWODY O PUCHAR WÓJTA - RUNDA JESIENNA. FOTO

SZKOŁA PODSTAWOWA. CHŁOPCY. ZAWODY O PUCHAR WÓJTA - RUNDA JESIENNA. FOTO

RAJD KOŚCIUSZKOWSKI FOTO

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ FOTO

„Dla tych co kształcą serca i umysły nasze”
Dnia 14 października 2013r. obchodziliśmy jedno z ważniejszych świąt szkolnych – Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych wspaniałych nauczycieli i pracowników obsługi „Koncert życzeń”. Uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum recytowali zabawne wierszyki, które przeplatane były różnymi piosenkami. Chór w tym roku wyśpiewał stare, piękne szlagiery min.: „Tyle słońca w całym mieście”, „Żeby szczęśliwym być”, „Za każdy uśmiech”, „Być kobietą”, „Masz w sobie wiarę”. Olbrzymie brawa otrzymali uczniowie z klasy I, którzy wykonali fantastyczny taniec z pomponami. Tego dnia byliśmy także świadkami „Posiedzenia Rady Pedagogicznej” przygotowanej przez naszych szkolnych komediantów. Na zakończenie przedstawiciele SU złożyli pracownikom oświaty najszczersze życzenia oraz wręczyli upominki wykonane przez uczniów.
Następnie Pani Dyrektor Lucyna Domaszczyńska przywitała zaproszonych gości: Ks. Kanonika Edmunda Szarka, Przewodniczącą Rady Gminy Panią Justynę Boratyńską oraz główną księgową gminy Panią Krystynę Krzemińską, pracowników szkoły, rodziców. Pani Dyrektor podziękowała uczniom za przygotowanie uroczystości i wręczyła pracownikom szkoły nagrody.
Kolejno głos zabrały przedstawicielki gminy, Ks. Kanonik oraz rodzice. Na ręce Pani Dyrektor zostały złożone piękne bukiety kwiatów, które były dowodem wdzięczności dla wszystkich nauczycieli za godne sprawowanie misji jaką jest praca w szkole.

PIŁKA NOŻNA CHŁOPCÓW. ELIMINACJE DO FINAŁU POWIATOWEGO FOTO

GŁOSOWANIE UCZNIÓW

WYBIERAMY PATRONA DLA GIMNAZJUM

ZNAMY WYNIKI WYBORÓW

GŁOSOWANIE RODZICÓW

UWAGA! UWAGA! OGŁASZAM ALARM!

25 września 2013r. w naszej szkole miała miejsce ewakuacja. Na szczęście były to tylko ćwiczenia. Podczas akcji ewakuowano 202 osoby. Wszyscy zachowywali sie spokojnie, sprawnie opuścili budynek szkoły i zgromadzili się na boisku szkolnym. Czas akcji to 4 minuty 26 s. Nad przebiegiem akcji czuwała p. dyrektor Lucyna Domaszczyńska i odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa w szkole Społeczny Inspektor Pracy p. Mirosław Kałaska. Życzymy wszystkim aby następna ewakuacja także miała charakter ćwiczeń.

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2013 FOTO

20 lat akcji „Sprzątanie świata” przebiegało pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę”. W tym roku deszczowa pogoda nie sprzyjała pracom porządkowym w plenerze. My jednak mimo wszystko postanowiliśmy wybrać się do pobliskiego lasu położonego we wsi Kacprówek. Ku naszemu zaskoczeniu ranek 24 września 2013 przywitał nas piękną, słoneczną pogodą !!! O godz. 10.00 wyruszyliśmy szkolnym autobusem do lasu. Na miejscu spotkaliśmy się z panem leśniczym, który pokazał nam dzikie wysypiska stworzone przez bezmyślnych ludzi. Dzięki takim wolontariuszom jak my, przyroda choć w części odzyskała swoje piękno. Następnie przeszliśmy uporządkować grób żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Zapalając znicz oddaliśmy bohaterom należną im cześć. Pan leśniczy powiedział, że bardzo się cieszy, że nasza szkoła co roku aktywnie włącza się w prace porządkowe na terenie lasu i dba o zbiorową mogiłę polskich żołnierzy. W drodze powrotnej zaszliśmy do Państwa Cieślaków, którzy przygotowali dla nas miejsce do grilowania, za co im serdecznie dziękujemy. Posileni ciepłą kiełbaską, wybraliśmy się pieszo do szkoły. Po drodze nasi silni koledzy pomogli posprzątać worki wypełnione po brzegi śmieciami zebranymi przez uczniów klasy II i III. W prace porządkowe na terenie szkoły i w jej pobliżu włączyła się również klasa I, przedszkolaki oraz dzieci przebywające na świetlicy. Tu pojawiły się także gazetki o tematyce ekologicznej np.„Ochrona środowiska receptą na zdrowe życie”. Klasa IV na lekcji przyrody wykonała plakaty promujące akcję. Natomiast Liga Ochrony Przyrody wykonała gazetkę poświęconą „Sprzątaniu świata”. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w akcji. Odpowiedzialny: p. Anna Błażejczyk.Współodpowiedzialni: wychowawcy klas, grup przedszkolnych, świetlicy, opiekun LOP.

WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ FOTO

Wybory odbyły się 23 września 2013r. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja w składzie: Zackiewicz Katarzyna kl.IV, Cieślak Kinga kl.V, Pytlarczyk Szymon kl.VI oraz opiekun SU p. Anna Błażejczyk. W głosowaniu wzięło udział 55 uczniów kl. IV-VI i tyle samo oddano ważnych głosów.Największą ilość głosów otrzymali:Jabłoński Kacper 17, Zawadka Alicja 13, Gietka Julia 10, Pawelec Alicja 6.
W wyniku tajnych i demokratycznych wyborów została wyłoniona Rada SU w składzie:
Przewodniczący: Jabłoński Kacper
Z-ca przewodniczącego: Zawadka Alicja
Sekretarz: Pawelec Alicja
Skarbnik: Gietka Julia
„ (…) Praca w samorządzie wyzwala inicjatywę i dyscyplinę, ułatwia identyfikowanie się z celami i zasadami grupy oraz poczucie współuczestnictwa w życiu szkoły. Kształtuje tak niezbędne w życiu umiejętności jak planowanie, organizacja i koordynowanie podjętych akcji, a także stwarza okazję do ujawniania umiejętności przywódczych i bakcyla przedsiębiorczości.
(…) Samorządy to pierwsza akademia demokracji pod warunkiem jednak, że przez swój aktywny udział zechcecie uczynić je takim miejscem”.(Fragment listu Minister Edukacji Narodowej p. Krystyny Szumilas do uczniów)
Życzymy Radzie SU ciekawych pomysłów i owocnej pracy. Nie zawiedźcie swych wyborców
.

WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO GIMNAZJUM FOTO

W dniu 23.09.2013r. odbyły się w naszej szkole wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Po przeliczeniu głosów ustalono jej skład. Przewodniczącą została uczennica klasy IIIc Kinga Poświata, zastępcą – Stanisław Misiak z klasy Ib. Pozostałe funkcje objęli: skarbnik – Hanna Konopacka klasa IIb, sekcja organizacyjna - Arkadiusz Wojdat klasa IIIB oraz Daniel Dominiak klasa IB, sekcja redakcyjna – Magda Cieślak klasa IIIa, Adrianna Seremak klasa IIIa oraz Patrycja Pytlarczyk klasa IIIa. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy owocnej pracy!

Rocznica wybuchu II wojny światowej - 1 września i 17 września 1939 roku. FOTO
„Wakacje były normalne. Po raz pierwszy brałem udział w obozie harcerskim(...) Obłędne, urocze lato wolne od jakichkolwiek kłopotów. W tym nastroju przygotowywaliśmy książki i zeszyty na nowy rok szkolny. Białe kołnierzyki i mankiety do mundurka, wyprasowane i poukładane równiutko, gotowe na uroczyste rozpoczęcie zajęć. A tu komunikat radiowy. Nie będzie zajęć. Nie będzie szkoły. Nie będzie tego wszystkiego, do czego przywykliśmy w ciągu lat. A co będzie? Co to znaczy wojna? Najpierw - opuszczenie mieszkania i wędrówka w nieznane.(...) Zatłoczonymi drogami trzeba przedzierać się dniami i nocami, byle dalej,(...) byle ujść przed nacierającymi Niemcami, o których zachowaniu krążą przerażające wieści”.
Takimi słowami dnia 18 września rozpoczęła się akademia pt: „W rocznicę tragicznego września 1939r.” przygotowana przez uczniów Gimnazjum i Szkoły Podstawowej oraz nauczycieli p. Hannę Dębek i p. Katarzynę Kawecką. Uczniowie wierszem i piosenką przybliżyli wszystkim obecnym czas pierwszych dni drugiej wojny światowej. Pojawiły się wiersze K. I. Gałczyński "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte" czy Jana Brzechwy "Ojczyzna" oraz pieśni "Biały Krzyż" i „Wrzosy” zaprezentowane przez chór szkolny.
Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie uroczystości dzięki której pamięć o tych co polegli jest i będzie ciągle żywa.

ZEBRANIE Z RODZICAMI FOTO
Dnia 11.09.2013 r. o godz. 17.00 odbyło się zebranie wychowawców, nauczycieli z rodzicami uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Spotkanie rozpoczęło się na hali sportowej od wystąpienia Pani Dyrektor Lucyny Domaszczyńskiej. Pani Dyrektor przedstawiła zebranym nowych nauczycieli oraz poinformowała o następujących kwestiach: nowo powstałej klasie sportowej, ubezpieczeniu, feriach, świętach, proponowanych dniach wolnych, terminach egzaminu gimnazjalnego i sprawdzianu po szkole podstawowej. Zapoznała również rodziców z zasadami dowozu dzieci i przebywania na świetlicy. Następnie zwróciła się z prośbą do rodziców, aby zachęcali swoje pociechy do korzystania z zajęć pozalekcyjnych, jak i do reprezentowania szkoły w różnych konkursach, akcjach, uroczystościach. Pani Dyrektor wspomniała również o czekających nas obchodach 90 – lecia szkoły i wyborze patrona dla gimnazjum. Na zakończenie poprosiła rodziców, aby czuwali nad bezpieczeństwem swoich dzieci podczas drogi do i ze szkoły.
Następnie miała miejsce ciekawa prelekcja na temat „Rola rodziny w zapobieganiu narkomanii i innych patologii” poprowadzona przez Pana Rusłana Onieszczuka. Podczas szkolenia były poruszane następujące zagadnienia:
- jak rozpoznać, czy dziecko jest uzależnione?;
- błędy popełniane przez rodziców;
- potrzeby dzieci: bezpieczeństwo, miłość, akceptacja;
- po co dzieci sięgają po środki odurzające?
Po prelekcji rodzice spotkali się z wychowawcami.

„Naszą szkołę dziś z radością wielką przywitamy, a wakacje, czas swobody, na razie żegnamy!!!”
Pierwszy dzwonek w Zespole Szkół w Starym Pilczynie rozbrzmiał 02 września 2013r. o godz. 09:15. Na uroczystość przybyli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście: Zastępca Wójta Pani Hanna Cichecka oraz Ks. Kanonik Edmund Szarek. Nowy rok szkolny 2013/2014 rozpoczęliśmy od zaśpiewania hymnu. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć polskich żołnierzy poległych podczas II wojny światowej oraz wysłuchaliśmy wiersza przypominającego, że „… w szkole zawsze trzeba pilnie uczyć się, słuchać nauczycieli, być wesołym, nie rozrabiać, nie!” Następnie przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego życzyła wszystkim pracownikom szkoły i uczniom samych radosnych chwil w nowym roku szkolnym. Kolejno głos zabrała Pani Dyrektor Lucyna Domaszczyńska, która przedstawiła przybyłych gości i wychowawców poszczególnych klas. Następnie powitała nowych nauczycieli: p. Anetę Błażejczyk, p. Anetę Hys, p. Renatę Batorowicz, p. Grażynę Rybicką, p. Karolinę Dębek oraz p. Ewę Szwed. W sposób szczególny zwróciła się do pierwszoklasistów, którym życzyła owocnej i przyjemnej nauki. Pani Dyrektor wspomniała także o remontach przeprowadzonych w szkole podczas wakacji. Pani Hanna Cichecka w imieniu Wójta Pana Mariana Janisiewicza przekazała dzieciom książki z bajkami. Natomiast Ks. Kanonik Edmund Szarek przypomniał o zachowaniu bezpieczeństwa podczas drogi do i ze szkoły, odmówił modlitwę i zachęcił, abyśmy modlili się do Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, którego relikwie w sposób uroczysty zostaną przyjęte do naszej parafii 14 września. Na zakończenie uczniowie spotkali się z wychowawcami.
Odpowiedzialni: p. Anna Błażejczyk, p. Anna Tobiasz, p. Hanna Dębek, p. Mirosław Kałaska

ROK SZKOLNY 2012/2013