ARCHIWUM ZS PILCZYN - ROK SZKOLNY 2012/2013

ROK SZKOLNY 2012/2013
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013 FOTO

Pożegnanie absolwentów 2013 FOTO

Spotkanie po latach FOTO

Pół wieku. Tyle lat już upłynęło od ukończenia szkoły podstawowej w Starym Pilczynie. Po 50 latach absolwenci wraz z nauczycielami postanowili spotkać się, by powspominać piękne czasy młodości.

Jubileusz rozpoczęła Msza Święta w Kościele Podwyższenia Świętego Krzyża w Łaskarzewie. Zaraz po niej byli uczniowie przybyli do Zespołu Szkół w Starym Pilczynie. Gości powitały pani dyrektor Lucyna Domaszczyńska i wicedyrektor pani Beata Paziewska, przekazując również życzenia od Wójta Gminy Łaskarzew Mariana Janisiewicza.

Następnie w imieniu absolwentów głos zabrali pani Elżbieta Tywanek-Rejnik i pan Stanisław Gładysz. Przypomnieli, w jakich warunkach zdobywali wiedzę: „W naszych czasach, w latach 1956-63, nauka odbywała się w dwóch budynkach oddalonych od siebie kilkaset metrów i w jednej izbie wynajętej w domu prywatnym. Warunki spartańskie, ale działalność dydaktyczno-wychowawcza dobra. Odbywały się apele, akademie, biwaki, podchody, występy artystyczne dla środowiska. Uczyliśmy się przy lampach naftowych, bez elektryczności, nie mówiąc już o telefonach komórkowych. Wtedy szkoła podstawowa liczyła 7 klas.”

Wychowawcą klasy była pani Jadwiga Larkiewicz, która złożyła swoim wychowankom serdeczne życzenia wraz  z upominkami. Na uroczystość przybyły również panie nauczycielki: Krystyna Jankowska, Krystyna Szwed i Apolonia Jasińska. Byli uczniowie przekazali paniom piękne bukiety róż. Uczczono także chwilą ciszy pamięć o tych, których już zabrakło: Śp. Franciszkę Pawłow (dyrektorkę szkoły), Śp. Janinę Piotrowską, Śp. Marię Zawadkę, Śp. Antoninę Paziewską, Śp. Marię Adamowicz, Śp. Tadeusza Domienika, Śp. Stanisława Luśnię, Śp. Adama Wojdata, Śp. Stanisława Sikorę.

Jubileusz umilił występ chóru szkolnego, prowadzonego przez panią Hannę Dębek, śpiewając melodie sprzed lat. Na koniec części artystycznej, dzieci wręczyły absolwentom upominki w postaci zdjęć klasy z 1963r. Był to bardzo wzruszający moment dla gości, jak i uczniów.

Na zakończenie pani dyrektor oprowadziła absolwentów po szkole, zapraszając na częste odwiedziny podczas akademii, po czym wszyscy udali się na przyjęcie do Melanowa.

A oto lista absolwentów Szkoły Podstawowej w Starym Pilczynie z 1963r. obecnych na uroczystości:
 1. Gładysz Lucjan
 2. Gładysz Stanisław
 3. Jarzyna Henryk
 4. Kander Stanisław
 5. Kołodziejek Stanisław
 6. Kondej Leon
 7. Majsterek Krystyna
 8. Niedźwiecka Hanna
 9. Niedźwiedzki Janusz
 10. Olechowska Krystyna
 11. Paziewska Genowefa
 12. Paziewska Jadwiga
 13. Ruta Stefan
 14. Seremak Stanisława
 15. Sikora Bogdan
 16. Tywanek Elżbieta
 17. Wieczorkiewicz Wiesława
 18. Wojdat Jan
 19. Wojdat Tadeusz
 20. Zackiewicz Lucyna

  Wycieczka klas I-III na Farmę Iluzji w Mościskach dn. 25 VI 2013r.
 W ostatnim tygodniu roku szkolnego, dn. 25 VI uczniowie klas I-III pojechali na wycieczkę na Farmę Iluzji. Był to bardzo atrakcyjny i udany wyjazd, którzy dostarczył wiele przeżyć. Na 5 godz. przenieśliśmy się do świata iluzji i zabawy. Zwiedzanie farmy rozpoczęliśmy od zabawy na polu dmuchańców. Niestety, wcześniejsza deszczowa pogoda sprawiła, że nie mogliśmy skorzystać ze wszystkich dmuchanych materaców.Dreszczyku emocji dostarczyło zwiedzanie grobowca egipskiego faraona Tutenchamona. Pobyt w tym miejscu wymagał niemałej odwagi. Wielu przeżyć dostarczyła Latająca Chata Tajemnic oraz Muzeum Iluzji. Mogliśmy obserwować zadziwiające i niewytłumaczalne zjawiska: lewitujące piłeczki, studnię bez dna, wiszący w powietrzu kran, z którego tryska woda, a nawet własną głowę na talerzu. Na ścieżce z iluzjami mogliśmy przekonać się, jak łatwo nasz umysł ulega złudzeniu. Nie lada wyzwaniem było wyjście z wiklinowego labiryntu, po którym się poruszaliśmy. Na koniec ze świata iluzji przenieśliśmy się do rzeczywistości, na miejsce, gdzie czekały na nas pieczone nad ogniskiem kiełbaski. Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o nowe przeżycia.

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI DZIAŁAŃ PROGRAMU KOMENDY GŁÓWNEJ POLICJI „PROFILAKTYKA A TY”

PT. „OGÓLNOPOLSKA NOC PROFILAKTYKI” czytaj... FOTO

 

„W rodzinie mojej wszystko O.K”
18 czerwca 2013 r. uczniowie klasy V i VI zorganizowali w szkole Dzień Rodziny. Prowadzącą uroczystość była Sylwia Trela, która serdecznie powitała zebranych gości. Program przygotowany przez dzieci był różnorodny i mógł zadowolić każdego widza. Uczniowie na początek recytowali wiersze, które w sposób humorystyczny wyjaśniały do czego służy tata, mama oraz dzieci. Następnie hala sportowa zamieniła się w świat baśni „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków” oraz „Kopciuszka na wesoło”. Na zakończenie uczniowie zaśpiewali piosenkę o rodzinie, w poetycki sposób podziękowali rodzicom za opiekę, bezinteresowną miłość oraz złożyli im najszczersze życzenia. W dowód wdzięczności dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane upominki.
Organizatorzy: p. Anna Błażejczyk i p. Aneta Bogucka.

Z WIZYTĄ W OSP MELANÓW FOTO

W maju uczniowie klas pierwszych pod opieką nauczycieli Alicji Krogulec i Katarzyny Kaweckiej uczestniczyli w wycieczce do OSP Melanów, która należy do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. W spotkaniu z gimnazjalistami uwzięli udział strażacy ochotnicy - panowie Waldemar Paziewski i Tadeusz Zackiewicz. Strażacy opowiadali o swojej niełatwej, ale jakże ważnej i potrzebnej służbie, której celem jest niesienie pomocy potrzebującym w różnych sytuacjach zagrożenia. Uczniowie mieli okazję z bliska zobaczyć wozy strażackie i ich wyposażenie niezbędne do prowadzenia działań ratowniczych podczas pożaru czy powodzi. Z dużym zainteresowaniem spotkał się pokaz ubioru ochronnego strażaka używanego podczas akcji. Strażacy objaśniali sposób prowadzenia łączności z centrum dyspozycyjnym i prezentowali wyposażenie torby medycznej. Nawiązując do prawie 50-letniej historii miejscowej OSP zachęcali młodzież do wstępowania w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej w Melanowie. Na pochwałę zasługują uczennice klasy Ia - Weronika Cieślak i Magdalena Kurach, które podtrzymując rodzinne tradycje aktywnie działając w takiej drużynie. Przykład wart naśladowania!

DZIEŃ RODZINY W PRZEDSZKOLU FOTO

Uroczystość z okazji "Dnia Mamy i Taty" FOTO

Dn. 27.05.2013r odbyła się w Szkole Podstawowej uroczystość z okazji "Dnia Mamy i Taty" przygotowana prze uczniów klas 1-3 pod kierunkiem nauczycieli: Mileny Balcerzak-Węgrzyn, Elżbiety Kusak, Mirosławy Gładysz.
      W zaprezentowanej przez uczniów części artystycznej znalazły się wiersze, scenki teatralne, skecze, piosenki i taniec.  Występy zakończyło gromkie ,, Sto lat" odśpiewane przez uczniów, konferansjerzy złożyli Rodzicom życzenia, a następnie dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki.
     Rodzice nagrodzili swoje pociechy gorącymi brawami. Na tym uroczystość zakończono.

„Maths is everywhere” FOTO

W dniu 14.06.2013r. uczniowie klasy II b zorganizowali podsumowanie projektu edukacyjnego pt. „Maths is everywhere”. Zaproszeni na prezentację uczniowie klas Ia, Ib I IIIa wraz z opiekunami mięli okazję uzyskać informację na temat programu Etwinning- jest to platforma internetowa umożliwiająca współpracę szkół w Europie. Uczennice Alicja Gronek i Patrycja Rutkowska zaprezentowały zrealizowany samodzielnie film o Islandii. Michał Zawadka pokazał filmy prezentujące naszą szkołę oraz szkołę partnerską. Inne etapy pracy w projekcie tj. Maths galery, Drawings, Timeline i Feedback przybliżyli nam Arek Wojdat i Filip Tobiasz. Narzędzia medialne i internetowe oraz użyte programy zaprezentowali Wojtek Kusak  i Marcin Ragus. Całość prowadziła Karolina Popiołek.

Tu można zobaczyć stronę naszego projektu:

 http://new-twinspace.etwinning.net/web/p95614/homepage

NOWOŚCI W MULTIMEDIACH (A BEDZIE ICH WIĘCEJ:)

MISTRZOSTWA GMINY ŁASKARZEW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W PIŁCE NOŻNEJ FOTO

03 czerwca 2013 r. na boiskach przy Zespole Szkół w Starym Pilczynie zakończyła się IX edycja Ligi Gminnej „Piłkarskich Piątek” dziewcząt i chłopców Szkół Podstawowych. Uczniowie ze szkół w Dąbrowie, Krzywdzie, Izdebnie i Starym Pilczynie rywalizowali w czasie rund jesiennej i wiosennej. Wyniki tej rywalizacji zadecydowały o zajętych ostatecznie miejscach. Nagrodami za wysiłek i zaangażowanie były puchary i medale ufundowane przez Wójta Gminy Łaskarzew Pana Mariana Janisiewicza. Pan Wójt dopingował zawodników podczas meczów, a po ich zakończeniu wspólnie z Panią Dyrektor Lucyną Domaszczyńską dokonał dekoracji zawodników i ich opiekunów.

Klasyfikacja końcowa, dziewczęta:

I miejsce - Szkoła Podstawowa w Dąbrowie (opiekun Tomasz Kowalski)

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Izdebnie (opiekun Małgorzata Jankowska)

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Krzywdzie (opiekun Marzena Celińska)

IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Starym Pilczynie (opiekuno Jolanta Paziewska)

Chłopcy:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Starym Pilczynie (opiekun Slawomir Tudek)

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Dąbrowie (opiekun Tomasz Kowalski)

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Izdebnie (opiekun Małgorzata Jankowska)

IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Krzywdzie (opiekun Marzena Celińska)

„Nie patrz na to w jakim kraju, jaki kolor dzieci mają FOTO
I jak piszą na tablicy, to naprawdę się nie liczy”

Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej odbył się 03 czerwca 2013r. Tym razem podczas obchodów realizowaliśmy projekt UNICEF Dzień Zmian, który polegał na przeobrażeniu placówki w szkołę działającą w wybranym przesz siebie kraju - Japonii. Imprezę rozpoczęła pani dyrektor Lucyna Domaszczyńska, która złożyła dzieciom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Następnie klasa VI wprowadziła uczniów w nastrój bajkowy wystawiając przedstawienie „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Uczennica Oliwia Paśnik wcieliła się w rolę Japonki i zaprosiła wszystkich do wspólnej podróży przez kontynenty. Celem była oczywiście odmienna kulturowo Japonia. Po wylądowaniu, dzieci z godnością wysłuchały hymnu oraz przywitały się po japońsku. Za pomocą prezentacji multimedialnej zapoznały się z kulturą, zwyczajami i tradycjami tego kraju. Mogli również przekonać się jak wygląda jeden dzień z życia japońskiego dziecka. Była to doskonała szansa, aby zrozumieć dlaczego życie ludzi w odległych zakątkach świata różni się od naszego. Po obejrzeniu prezentacji Kornelia Błażejczyk oraz Kasia Zackiewicz zaśpiewały piosenkę Majki Jeżowskiej pt. „Kolorowe dzieci”, która mówiła o tolerancji i równości wszystkich narodowości. Następnie dzieci klas młodszych udały się na zajęcia rekreacyjno - sportowe, natomiast klasa IV udzieliła starszym kolegom i koleżankom lekcji tańca pt. „Belgijka”. Będzie on doskonałą formą integracji z ludźmi o odmiennej kulturze. Na zakończenie uczniowie zostali podzieleni na grupy i wykonali plakaty o tematyce tolerancji oraz przedstawiające Japonię.Celem tego projektu było kształtowanie wśród dzieci postawy tolerancji i otwartości na inne kultury oraz zwiększenie świadomości uczniów na temat sytuacji ich rówieśników odległych krajów.Dziękujemy rodzicom za osłodzenie tego dnia cukierkami i lodami oraz za zorganizowanie ciepłego posiłku.
Organizator: p. Anna Błażejczyk, opiekunowie: wychowawcy klas.

DZIEŃ SPORTU 2013 FOTO

TATRY 2013 - WYCIECZKA GIMNAZJUM FOTO

Hej górol ci jo górol, hej od samiućkich Tater … wycieczka gimnazjalistów do Zakopanego i na Słowację.

W dniach 22- 24 maja uczniowie z pilczyńskiego gimnazjum udali się na wycieczkę w polskie i słowackie góry. Kierownikiem wycieczki była pani Regina Grudzień, a opiekunami pani Anna Tobiasz, pani Danuta Piętka i pan Mirosław Kałaska, natomiast pilotem wycieczki był pan Paweł Żak reprezentujący biuro turystyczne „Krajobrazy”. Pierwszym etapem naszego zwiedzania była Gubałówka, na którą wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym z Szymoszkowej. Z góry podziwialiśmy przepiękne widoki oraz pierzaste, warstwowe i kłębiaste chmury. Następnie udaliśmy się na Krupówki, gdzie wydaliśmy prawie cały zapas gotówki, która z wielkim mozołem wyciągnęliśmy od naszych kochanych rodziców. Około godz. 19. 00 dotarliśmy do naszego miejsca zakwaterowania, zjedliśmy sytą i smaczną kolację, a następnie spotkaliśmy się z prawdziwym góralem, który „piknie groł nam na fujarach”. Po zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć, rozbiegliśmy się do naszych pokoi, a potem ...zaczęliśmy swawolne igraszki, włączając jednocześnie nocne czuwanie naszych sympatycznych opiekunów. Następnego dnia, niewyspani ale wciąż niepokorni,  udaliśmy się na podbój Słowacji. Wraz z przewodnikiem ruszyliśmy górskim szlakiem nad Popradzki Staw – jezioro położone na wys. 1513 m w Dolinie Mięguszowieckiej, a następnie do Starego Smokowca- najstarszej części uzdrowiska Wysokie Tatry.  Kolejny punkt wycieczki (najbardziej emocjonujący z różnych względów) to Aquapark w Szaflarach. Tam mogliśmy do woli nacieszyć się swobodą i czystą, górską (?) wodą. Wieczorem delektowaliśmy się pyszną kiełbaską z grilla oraz rytmami (niekoniecznie) góralskiej muzyki. Ostatniego dnia mieliśmy okazję zobaczyć ósmy cud świata – Jaskinię Bielańską na Słowacji. Miejsce to zrobiło na nas ogromne wrażenie, zachwyciło swą tajemniczością i malowniczością. Upojeni pięknem tego miejsca ruszyliśmy w drogę do domu. Dotarliśmy dość późno, ale szczęśliwi, radośni i bardzo rozczarowani, że wycieczka była stanowczo za krótka.

EUROWIZJA 2013 FOTO

28 maja 2013r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie odbył się VIII Powiatowy Festiwal Piosenki Europejskiej „Eurowizja 2013”

„Ekonomik” gościł ponad 200 utalentowanych muzycznie uczestników. Naszą szkołę reprezentował Chór „Czekolada” ze Szkoły Podstawowej z piosenką „Ali Baba” i zdobył I miejsce.

Chór gimnazjum „Kaprys”, który zaprezentował się wspaniale śpiewając piosenkę z repertuaru Boney M. „Sunny”.

Na „Eurowizji” wystąpiła również solistka z naszej szkoły, Magdalena Jarzyna, która zaśpiewała piosenkę Anny German „Tańczące Eurydyki”. Tą piosenką i swoim wykonaniem zdobyła I miejsce.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Wykonawców przygotowała do festiwalu pani Hanna Dębek. Serdeczne podziękowania dla pani Agnieszki Trzmiel, która była opiekunem w czasie wyjazdu chórów na festiwal.

"WYBRANE REGIONY ŚWIATA" - PROPOZYCJE UCZNIÓW NA WAKACJE. PODSUMOWANIE PROJEKTU FOTO

CO SŁYCHAĆ W PRZEDSZKOLU?

WYCIECZKA DO PODZAMCZA, DO STRAŻY, DO FIKOLANDU.

Konkurs Recytatorski – etap gminny

Dnia 07 maja 2013r. w Gminnej Publicznej Bibliotece w Nowym Pilczynie odbyły się gminne eliminacje XXX Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z ościennych szkół podstawowych. Nasze dwie uczennice stanęły na podium. Kornelia Błażejczyk zajęła I miejsce w kategorii  klas młodszych, natomiast Oliwia Paśnik zajęła II miejsce w kategorii klas starszych. Gratulujemy i czekamy na  kolejny sukces w Garwolinie.

Opiekun: p. Anna Błażejczyk

Konkurs recytatorski im. Kornela Makuszynskiego FOTO

06 maja 2013r. uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w szkolnym etapie Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego organizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Na konkurs należało przygotować jeden wiersz i jeden fragment prozy dowolnego autora. Jako pierwsi wystąpili mali artyści z klas I-III, którzy wdzięcznie zaprezentowali wybrany repertuar. Następnie utwory recytowały starsze koleżanki z klas IV-VI. Ogromne zainteresowanie wśród zgromadzonych wzbudziła Oliwka Paśnik, która w żywiołowy sposób opowiedziała przygodę Pyzy. A oto wyniki:

Klasy I-III: I miejsce Katarzyna Zackiewicz, II miejsce Kornelia Błażejczyk, III miejsce Kacper Gietka  

Klasy IV-VI: I miejsce Oliwia Paśnik, II miejsce Sylwia Trela, III miejsce Dorota Pytlarczyk.

Do etapu gminnego zakwalifikowały się uczennice z I i II miejscem. Gratulacje i życzymy powodzenia! Organizator: p. Anna Błażejczyk. Skład komisji: p. M. Balcerzak- Węgrzyn, p. E. Kusak, p. M. Gładysz, p. A. Błażejczyk

222 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3-go MAJA FOTO

POWIATOWY TURNIEJ WIEDZY O RUCHU DROGOWYM - GARWOLIN 2013 FOTO

26 i 29 nasze drużyny ze szkoły podstawowej i gimnazjum wzięły udział w corocznym konkursie wiedzy o ruchu drogowym. W piatek na starcie stanęły 32 drużyny z podstawówek w tym nasi przedstawiciele: Oliwia Paśnik, Janek Bińko i Mikołaj Kurach. Nasza drużyna nieźle poradziła sobie z testami ale niestety wyniki nie pozwoliły na przejście do drugiego etapu. Lepiej wypadli gimnazjaliści w składzie: Magda Kurach, Wojtek Kusak i Marcin Ragus. Wśród 25 drużyn uzyskali dobry wynik i zakwalifikowali sie do siódemki najlepszych drużyn. W finale trzeba było pokonać karkołomnie trudny tor przeszkód oraz wykazać się praktycznymi umiejętnościami w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nasza drużyna walczyła do końca jednak na "pudło" nie udało sie wskoczyć. Drużyny przygotował pan Mirosław Kałaska

EGZAMIIN GIMNAZJALNY 2013 FOTO

DZIEŃ ZIEMI 2013 FOTO

Pamiętajmy, że Ziemia jest tylko jedna!!!

Dnia 22 kwietnia 2013r. gimnazjaliści należący do LOP wraz z opiekunem p. Wiesławą Kazimierak zorganizowali w szkole obchody Dnia Ziemi. Wszyscy uczniowie oraz pracownicy przypięli do piersi zielone tasiemki. Następnie na kostce przed budynkiem szkoły powstał pomysłowy plakat wykonany z plastikowych kolorowych korków, który przedstawiał Ziemię. Ponadto niektórzy uczniowie otrzymali drzewko do posadzenia na swoim podwórku.  

Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej postanowiliśmy uczcić 23 kwietnia 2013r. Tego dnia klasy IV, V i VI pojechały do pobliskiego lasu położonego w miejscowości Kacprówek. Na miejscu czekał na nas pan leśniczy. Krótko objaśnił jak należy poruszać się po lesie i jak bezpiecznie zbierać śmieci. Następnie zabraliśmy się do pracy. Na własne oczy mogliśmy się przekonać, że ludzie są bezmyślni. Beztrosko wyrzucają przeróżne rzeczy, w tym szkło, które może spowodować pożar. Tradycyjnie odwiedziliśmy i posprzątaliśmy mogiłę polskich żołnierzy. Po wykonaniu zadania czekała na nas fantastyczna niespodzianka. Otóż pan Zenon Paziewski przygotował dla uczestników wyprawy ognisko. Miało ono miejsce na terenie strzelnicy pana Kaczkowskiego. Niesamowitą frajdą było pieczenie kiełbasek. Na deser pan Paziewski poczęstował wszystkich pączkami i napojami. Natomiast pan Kaczkowski oprowadził nas po posesji oraz zaprosił do chaty, w której specjalnie dla nas zagrały na pianinie … psy - co wywołało burzę śmiechu !!! Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Do szkoły wracaliśmy pieszo upajając się tak długo oczekiwanym słońcem. To był niesamowity dzień. Myślę, że Matka Ziemia byłaby z nas dumna. Oby wszyscy na co dzień segregowali śmieci, a nie wyrzucali do lasu! Serdecznie dziękujemy panu Zenonowi Paziewskiemu i panu Marianowi Kaczkowskiemu za tak ciepłe przyjęcie, które zostanie na długo w naszej pamięci!!!

Opiekunami byli: p. Anna Błażejczyk, p. Aneta Bogucka, p. Agnieszka Janisiewicz oraz p. Jarosław Masny.

RATUJĘ I POMAGAM - PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO FOTO

Dnia 17 kwietnia 2013 roku odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego „Ratuję i pomagam – pierwsza pomoc przedmedyczna” z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Opiekunami tego projektu byli nauczyciele: pani Alicja Krogulec, pani Wiesława Kazimierak i pan Mirosław Kałaska. Udział w projekcie wzięło 12 uczniów klasy IIA i IIB. Głównym celem projektu było pogłębienie i popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Do obejrzenia podsumowania projektu gimnazjaliści zaprosili kolegów ze starszych klas szkoły podstawowej. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli ciekawe prezentacje oraz praktyczny pokaz czynności ratowniczych przedstawionych w formie scenek nawiązujących do sytuacji z życia. Uczestnicy projektu stanęli na wysokości zadania – dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami dali pokaz udzielania pierwszej pomocy młodszym kolegom. Prezentację projektu podsumowała pani dyrektor Lucyna Domaszczyńska, która  pogratulowała pomysłu i podkreśliła znaczenie umiejętności udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym oraz właściwego zachowania się w sytuacji wypadku.

WYCIECZKA PRZEDSZKOLA DO OŚRODKA ZDROWIA I APTEKI FOTO

KATYŃ - PRAWDA, KTÓRA WCIĄŻ BOLI. FOTO

WYCIECZKA DO WARSZAWY. STADION NARODOWY, FILM "SYBERIADA POLSKA". FOTO

10 kwietnia 2013 wybraliśmy się na wycieczkę do Stolicy. Zgdodnie z planem przed godz. 10 byliśmy w Cinema City i po kilkunastu minutach siedzieliśmy już w sali kinowej. Celem był film "Syberiada polska" - film, który jednych wzruszył innych natchnął do chwili refleksji nad ciężkim losem polskiego narodu. Byli też tacy, którzy siedzieli jak na nudnej lekcji. Film w założeniach miał kształtować postawy patriotyczne i cel ten został osiągnięty.

Druga cześć naszej wycieczki to zwiedzanie Stadionu Narodowego. Wybralismy "trasę piłkarza" więc oprócz spacerku po trybunach mogliśmy zajrzeć do szatni piłkarzy, sali masażu a nawet pokoju trenera, który okazał się zupełnie pustym pomieszczeniem z jednym krzesłem i telewizorem. Mięlismy okazję usiąść na ławce rezerwowych oraz poczuć magie konferencji prasowej. Zwiedziliśmy również wystawę na której mozna było obejrzeć wiele pamiątek z życia gwiazd polskiej i światowej piłki nożnej. W wycieczce brali udział uczniowie gimnazjum (wśród nich cała klasa IIc). Opiekunami byli: p. Beata Paziewska, p. Agnieszka Trzmiel i p. Jarosław Masny. Całóść zorganizował p. Mirosław Kałaska. (ROZLICZENIE WYCIECZKI - uczniowie otrzymali zwrot pieniędzy w kwocie 11 zł. M. Kałaska)

Dziś w naszej szkole matma króluje. FOTO

21 marca 2013 r. w Pierwszy Dzień Wiosny  w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Matematyki. Organizacją całego przedsięwzięcia zajęły się nauczycielki matematyki: pani Aneta Bogucka i pani Anna Tobiasz.

Rano do boju „kangury”ruszyły

O godz. 9.00 rozpoczął się konkurs matematyczny „Kangur”.  Trwał do godz. 10.30. W konkursie wzięło udział 27 uczniów. Po zakończeniu konkursu wszyscy uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej.

Jeden z dziesięciu pogrążył dziewięciu

Jedną z konkurencji, w której uczestniczyli uczniowie, był konkurs” jeden z dziesięciu”, w którym udział wzięli przedstawiciele poszczególnych klas. Wszystkie pytania zadawane uczestnikom dotyczyły znajomości matematyki. Walka była zacięta, uczniowie w pamięci wykonywali dość trudne obliczenia        i rozwiązywali skomplikowane zagadki. Najlepsza okazała się klasa I b, drugie miejsce zajęła klas V.  Gratulacje!

Matematyka jest wszędzie – po co fryzjerowi matematyka?

Kolejnym punktem programu było podsumowanie projektu edukacyjnego „Matematyka jest wszędzie – po co fryzjerowi matematyka?” Opiekunami tego projektu byli nauczyciele: pani Aneta Bogucka, pani Anna Tobiasz, pani Danuta Piętka. Projekt został zrealizowany przez uczniów klasy II a, II c, III a, III b. Celem projektu była przede wszystkim popularyzacja przedmiotu oraz pokazanie użyteczności matematyki w życiu codziennym. Zadania wykonane przez uczniów były bardzo ciekawe, m.in. wywiady (nagrane na kamerę) z dyrektorem szkoły – panią Lucyną Domaszczyńska, z lekarzem – panią Marianną Banaszek, ze stomatologiem – panem Pawłem Trzaskowskim, z fryzjerem – panią Agnieszką Szczypek.; pokaz mody w geometrycznym stylu, ankieta, zbiór zadań z praktycznymi zadaniami, prezentacja podsumowująca projekt oraz filmik udowadniający, że matematyka jest wszędzie. Projekt został wykonany bardzo starannie, uczniowie oraz nauczyciele byli zadowoleni z uzyskanych efektów.

PRZEMÓWIENIE P. DYREKTOR

FRAGMENT Z KRONIKI

KIERMASZ - FOTO

"Bo krzyż to takie szczęście, że wszystko inaczej" FOTO

Dnia 17 marca 2013r. w Zespole Szkół w Starym Pilczynie odbyło się Misterium Wielkanocne, połączone z kiermaszem ozdób świątecznych. Była to już druga taka uroczystość, na którą zostali zaproszeni nauczyciele, uczniowie oraz społeczność lokalna. Honorowymi gośćmi były władze gminy Łaskarzew na czele z panem wójtem – Marianem Janusiewiczem, ks. Edmund Szarek – Dziekan Łaskarzewski, ks. Janusz Mazurek.
Hasłem przewodnim tegorocznego misterium były słowa ks. Jana Twardowskiego „Bo krzyż to takie szczęście, że wszystko inaczej”.
Nad całością uroczystości czuwała pani dyrektor Zespołu Szkół w Starym Pilczynie – Lucyna Domaszczyńska. Część artystyczna została przygotowana przez uczniów placówki szkolnej pod kierunkiem nauczycieli – Agnieszki Węgier, Agnieszki Dźwigałowskiej i Hanny Dębek. Młodzi aktorzy w różnych scenach ukazywali sens ludzkiego życia i cierpienia, zapewniając, że „ostatecznie, zawsze wrócisz na drogę krzyżową”, a dla Boga najważniejsze jest nasze szczere i uczciwe życie. Całość uświetniały pieśni takie jak „Syn marnotrawny”, „Golgota”, czy „Przez mękę trzeba iść” wykonane przez chór szkolny.
W centrum uroczystości znajdował się Bóg – i to w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ meritum było poświęcenie starego krzyża szkolnego. Jest to wyjątkowa pamiątka, pochodząca jeszcze z okresu początku działania szkoły w Pilczynie. Krzyż ten, wiszący kiedyś w sali szkolnej, został w czasie wojny uszkodzony przez Niemców. Po poświęceniu „Krzyża Przestrzelonego” został On zawieszony – z inicjatywy p. dyrektor Lucyny Domaszczyńskiej – w gablocie przy wejściu do szkoły. Tego wymownego znaku dokonali dyrektor placówki i ks. Edmund Szarek - proboszcz parafii Łaskarzew. Nowy krzyż, który powieszono w gabinecie dyrektora został ofiarowany przez ks. Janusza Mazurka z parafii w Łaskarzewie.
Na widowni, która była wypełniona po brzegi, można było dostrzec ludzi trwających w zadumie, a czasami ze łzą w oku. Taki właśnie był cel zorganizowania całej uroczystości – trafianie do serc ludzi, którzy nas otaczają.
Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała p. dyrektor, która w swoim
przemówieniu przedstawiła rolę symboliki krzyża w historii Polski. Zapewniała przy tym, że naród polski od początku swojego istnienia jest naznaczony cierpieniem i w ten sposób łączy się z cierpiącym Chrystusem. Pani dyrektor wyraziła również uznanie dla poprzednich kierowników placówki, którzy przechowywali „Krzyż Przestrzelony”.
Następnie głos zabrali ks. proboszcz i wójt gminy Łaskarzew dziękując organizatorom za wspólnie spędzony czas, a za wspaniały występ - młodzieży, która w przygotowanie akademii włożyła całe swoje serce.
Na koniec goście mogli nabyć ozdoby wielkanocne wykonane przez uczniów Zespołu Szkół pod przewodnictwem wychowawców świetlicy.
Misterium było naszą wspólną lekcją o godności człowieka, który wypełnia swoje powołanie w cierpieniu i radości.
Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za mile spędzone, niedzielne popołudnie, życząc owocnego przeżywania Wielkiego Postu i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Na kolejne misterium zapraszamy za rok.

Szkoła przygotowuje sie do nadania imienia dla Gimnazjum oraz zmiany patrona dla Szkoły Podstawowej. W procedurze nadania imienia obok Rady Pedagogicznej udział wezmą również Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców. Prosimy aby wszyscy uczniowie oraz rodzice zastanowili się nad nowym patronem lub patronami. Szkoła podstawowa i gimnazjum moga mieć tego samego patrona lub mogą to być dwa niezależne imiona.

Rada Pedagogiczna postanowiła również wybrać "patrona" dla przedszkola. Wkrótce dalsze informacje.

DZIEŃ KOBIET 2013 FOTO

ŚWIAT BAŚNI ANDERSENA FOTO
„Ty żyjesz, chociaż martwe masz powieki,
bo w sercach dzieci trwać będziesz na wieki”
27 lutego 2013r. odbył się finał szkolnego konkursu czytelniczego „ Świat baśni Andersena”. Brali w nim udział uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej. Klasy były reprezentowane przez trzyosobowe drużyny. Na czele klasy II stali: Kornelia Błażejczyk, Krzysztof Błażejczyk i Karol Wnuk, natomiast przedstawicielami klasy III byli: Julia Gładysz, Katarzyna Zackiewicz i Hubert Uhl. Byli to faworyci I etapu konkursu. Podczas baśniowych zmagań uczniowie odpowiadali na pytania związane z treścią baśni, rozpoznawali poszczególne utwory na podstawie rekwizytów, wykazywali się też wiedzą o samym wielkim baśniopisarzu, który osobiście zagościł na tej uroczystości. Wywiad z Andersenem przeprowadzili uczniowie aktywu bibliotecznego. Punktem kulminacyjnym był wybór prawdziwej księżniczki, która musiała udowodnić swoje królewskie pochodzenie podczas próby z poduszką i ziarnkiem grochu. „Księżniczką na ziarnku grochu” okazała się Julia Gładysz, a pozostałe dwie finalistki otrzymały tytuł Vice Księżniczek. Przewagą zaledwie dwóch punktów konkurs wygrała klasa II. W trakcie zabawy rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny o baśniach Andersena:
- I miejsce – Arek Błachnio (klasa II);
- II miejsce – Kornelia Błażejczyk (klasa II);
- III miejsce – Julia Gładysz (klasa III).
Konkurs został zorganizowany przez bibliotekę szkolną we współpracy z wychowawcami klas: p. Mirosławą Gładysz i p. Elżbietą Kusak.

Smerfowanie z zuchami FOTO

Gala Biznesu na Rzecz Dzieci „ Człowiek jest tyle wart, ile potrafi dać od siebie”. FOTO
Uczniowie Zespołu Szkół w Starym Pilczynie biorący udział w projekcie poświeconym idei wolontariatu wzięli także udział w ogólnoświatowym projekcie edukacyjnym UNICEF – „BiznesKlasa UNICEF”, w ramach którego zdobywali wiedzę na temat sytuacji dzieci w najbiedniejszych krajach świata oraz tego jak można im pomóc prowadząc skuteczną pomoc humanitarną. Bardzo poruszył ich los milionów dzieci, które cierpią z powodu niedożywienia, braku dostępu do czystej wody pitnej, czy nieuczęszczania do szkoły. Postanowili zmienić tę sytuację, dlatego 26 lutego 2013r. o godz. 17.00 zorganizowali w szkole Galę Biznesu na Rzecz Dzieci, której celem było zaangażowanie osób dorosłych w poprawę losu tysięcy dzieci. Wcielając się w role Managerów Pomocy Humanitarnej młodzież zaprosiła Dyrekcję szkoły, przedstawicieli lokalnego biznesu oraz rodziców. Gala ta była imprezą, podczas której uczniowie za pomocą poruszających prezentacji multimedialnych edukowali dorosłych, mówili o problemach , z jakimi borykają się mieszkańcy najbiedniejszych krajów świata. Ponadto uczniowie szkoły podstawowej odegrali scenkę przedstawiającą pracę wolontariuszy UNICEF oraz życie afrykańskiej ludności. Na koniec Menadżerowie zaprezentowali gościom pomoc humanitarną jako formę inwestycji – tę najbardziej wartościową, bo w życie dziecka. Zachęcili ich tym samym do „zainwestowania” w artykuły pomocy humanitarnej przekazywane przez UNICEF potrzebującym w najbiedniejszych krajach świata. W ten sposób młodzież oraz dorośli stali się aktywnymi uczestnikami wielkiego, bo ogólnoświatowego, projektu pomocy humanitarnej. W trakcie trwania Gali można było posłuchać pięknych piosenek takich jak „Dziwny jest ten świat“, „Tolerancja“, „Wznieś serce nad zło“ w wykonaniu gimnazjalistek. Podczas spotkania uczniowie zebrali 930 zł. Pieniążki zostały wpłacone na konto UNICEF. Po zakończeniu imprezy Menadżerowie spotkali się z zaproszonymi gośćmi przy herbacie i cieście. Serdeczne podziękowania składamy wszystkim przybyłym na Galę a szczególnie firmie Akord, Lemar, Państwu Olechowskim, Państwu Parol, Pani Annie Zackiewicz i Dyrekcji Zespołu Szkół.
Nauczyciele odpowiedzialni za projekt: p. Anna Błażejczyk, p. Katarzyna Kawecka, p. Jarosław Masny.

Zawody o Puchar Wójta Gminy Łaskarzew w tenisie stołowym 2013 FOTO

KOMUNIKAT - WYNIKI

Z serca do serca FOTO
22 II 2013 r. w gimnazjum odbył się konkurs recytatorski. Uczniowie recytując wiersze takich poetów jak: K. I. Gałczyński, W. Szymborska, O.A. Osiecka, A. Asnyk, H. Poświatowska, |B. Leśmian, M. Grechuta, udowodnili, że poezja to piękny sposób wyrażania przeżyć i uczuć, a miłość można wyznawać piękną polszczyzną.
W jury zasiadły panie: Hanna Dębek, Elżbieta Gałązka (organizatorka konkursu), Danuta Piętka, Agnieszka Węgier. Wyłoniono laureatów. Zostali nimi:
- Sylwia Węgier – I miejsce
- Karolina Popiołek – II miejsce
- Michał Zawadka – II miejsce
- Alicja Gronek – III miejsce
- Kinga Poświata – III miejsce
Wyróżnione zostały: Alicja Kościesza, Ada Seremak, Patrycja Tylman.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim wykonawcom dziękujemy za wrażenia estetyczne.

„Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” FOTO
Samorząd Uczniowski dba o uczucia wszystkich uczniów, toteż zorganizował w szkole pocztę walentynkową. Już od poniedziałku można było wrzucać do pudełka kartki z wyrazami sympatii, które w Dzień Zakochanych miały zostać dostarczone do adresatów. 14 lutego od rana panowała w szkole gorąca atmosfera. Sylwia Trela oraz Julia Tobiasz miały ręce pełne pracy, ponieważ skrzynka pękała w szwach, a zniecierpliwieni uczniowie czekali na listy od tajemniczych wielbicieli. Ten dzień dzieci ze Szkoły Podstawowej i klasy „0” uczcili poprzez założenie ubrań w czerwonym kolorze.

CZAR SIEDEMDZIESIĄTYCH LAT FOTO

12.02.13r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka w stylu lat 60, 70 i 80. Przy wspaniałej muzyce granej przez szkolnych DJ`ów – Arka i Patryka tańczyli gimnazjaliści, oraz opiekunowie. Wielu uczniów przebrało się w stylu tych lat, np. za hipisa, lub gwiazdę disco. Wszyscy w ten ostatkowy wieczór bawili się świetnie!

PODSUMOWANIE PIERWSZEGO SEMESTRU

SZKOŁA PODSTAWOWA  
 
GIMNAZJUM  
 

UCZNIOWIE NAJLEPSI :-)

SZKOŁA PODSTAWOWA

5,18 – Czajka Monika   kl. VI,  Paziewska Izabela kl IV

5,09 – Cieślak Kinga kl. IV, Jabłoński Patryk kl. V, Pytlarczyk Dorota kl. V

4,91 – Paśnik Oliwia kl. VI

4,82 – Paziewska Izabela kl. VI,Gaska Julia kl. V

4,72 – Kalbarczyk Rafał kl. IV

4,64 – Tobiasz Julia kl. VI, Trela Sylwia kl. VI, Lepianka Milena kl. V, Pawelec Alicja kl. V

4, 63 – Zawadka Alicja kl. IV

    GIMNAZJUM

5,1 – Węgier Sylwia  kl. I a

5,0 – Janisiewicz Katarzyna kl. I b

4,88 – Jarzyna Magdalena kl. II a, Pawelec Mateusz kl. II a

 Piecek Patrycja Kinga kl. II c, Pytlarczyk Daria kl. II c

4,85 – Kościesz Alicja kl. III b

4, 80 – Wojdat Sylwia kl. I a

4,76 – Baran Klaudia kl. III a

4,75 – Rutkowska Patrycja kl. II b

4,70 – Siarkiewicz Natalia kl I. b, Lis Damian kl. III a

4,69 – Uhl Patrycja kl. II a, Tobiasz Karol kl. III b

4,63 – Konopacka Hanna kl. I b, Seremak Adriana kl. II a

Konopacka Karolina kl. II c

4,61 – Owczarczyk Magdalenakl. III a

4,60 – Piecek Patryk kl. I a

4,56 – Kusak Wojciech kl. II b, Cieślak Magdalena kl. II a

  Pytlarczyk Patrycja kl. II a

BAL KARNAWAŁOWY` 2013 FOTO

Prawdziwa góra grosza - 43 kilogramy monet!

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Góra Grosza, z której dochód przeznaczony jest na pomoc dzieciom z domów dziecka.

Udało nam się zebrać 43 KILOGRAMY MONET.

Przedszkole – 153,68zł (7495 monet)

Szkoła podstawowa – 266,03 (11411 monet)

Gimnazjum – 120,12 zł (3768 monet) Tak trzymać!

ZERKNIJ DO PRZEDSZKOLA DZIEŃ BABCI I DZIADKA, BAL PRZEBIERAŃCÓW, WYCIECZKA DO FARMY ILUZJI ORAZ DO PIEKARNI, SYMPATYCZNE FOTKI Z PLACU ZABAW

„ŚWIĄTECZNE KOLĘDOWANIE”- KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK FOTO

Po raz pierwszy w Parafii Łaskarzew 30.12.2012r. odbył się konkurs kolęd i pastorałek. Konkurs był organizowany przez parafię i naszą szkołę. Pomysłodawcą była Pani dyrektor Lucyna Domaszczyńska. Naszą szkołę reprezentowały: chór „ Czekolada” ze Szkoły Podstawowej, chór „Kaprys” z Gimnazjum, zespół wokalny z kl I- III „ Aniołki”. W kategorii solistów szkół podstawowych: Alicja Zawadka, Kinga Cieślak, Izabela Paziewska, w gimnazjum; Magdalena Jarzyna, Magdalena Cieślak. Poza konkursem wystąpił Jakub Kondej z kl. O.

W konkursie wzięło udział 20 wykonawców. Każdy miał do wykonania dwa utwory, dwie kolędy lub kolędę i pastorałkę. Konkurs prowadził ks. Janusz Mazurek. Nasi reprezentanci zaprezentowali się wspaniale. Zebraliśmy prawie wszystkie nagrody. Chóry I miejsca, Zespół „ Aniołki” II miejsce, Izabela Paziewska i Kinga Cieślak - II miejsce, Specjalne wyróżnienie otrzymała Magdalena Cieślak. Magdalena Jarzyna i Alicja Zawadka I miejsca.

13 stycznia 2013r. w Parafii Łaskarzew wystąpiła Eleni. Przed koncertem wystąpiły Alicja Zawadka i Magdalena Jarzyna oraz uczennica z liceum Magdalena Paciorek. Po występie Eleni wręczyła dziewczynom statuetki za zajęcie I miejsc. Koncert Eleni był wspaniały. Piosenkarka bardzo szybko zachęciła wszystkich do wspólnego śpiewania kolęd budując niepowtarzalną atmosferę. Podczas występu Eleni towarzyszyli muzycy, którzy współpracują z nią od 37 lat: Kostas Dzokas, Aleksander Białous i Andrzej Ellmann. W drugiej części koncertu piosenkarka zaprosiła do występu dzieci i nasze laureatki, które miały możliwość zaśpiewania wspólnie z artystką. Na koniec Eleni zaśpiewała „ Ave Maria”, a na bis wszyscy zaśpiewali „Barkę”. Organizatorem koncertu był Ks. Kanonik Edmund Szarek.

Nasza szkoła otrzymała od Eleni autograf z pozdrowieniami.

Z nami można było „dobrze sie nakręcić“ – 21 Finał WOŚPFOTO

LICYTACJA PRAC ORIGAMI PODCZAS WOŚP FOTO

12 stycznia 2013r. w naszej szkole odbyła się impreza, podczas której zbieraliśmy pieniążki dla WOŚP. W akcję zaangażowały się dzieci począwszy od przedszkola przez szkołę podstawową po gimnazjum. Startowaliśmy o godz. 15.00. Najpierw miała miejsce prezentacja multimedialna poświęcona działalności WOŚP, którą przygotowała p. Anna Błażejczyk, a przedstawiła Patrycja Pytlarczyk. Następnie można było podziwiać brawurowe występy dzieci w mini playback show. Stroje, sposób naśladowania piosenkarzy oraz repertuar (np. „Ona tańczy dla mnie”, „Samoloty”, „Ko ko euro spoko”, ”Kolorowe jarmarki”, „W górę ręce”), wprawiły publiczność w dobry humor. Kolejno byliśmy świadkami karnawałowego pokazu mody na wesoło, dzięki któremu dowiedzieliśmy się, co jest modne w tym sezonie. Zaproponowane kreacje mogłyby być inspiracją dla światowych projektantów, toteż wywołały burzę oklasków wśród zgromadzonych. Swój talent taneczny pokazała Dorota Pytlarczyk oraz cheerleaderki Kornelia Błażejczyk i Iza Paziewska. Gimnazjalistki Magda Jarzyna, Magda Cieślak, Natalia Gałczyńska oraz Katarzyna Janisiewicz swym pięknym śpiewem oczarowały publiczność. Natomiast Paulina Kisiel zagrała utwór „Czekasz na tę jedną chwilę”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się licytacja prac origami poprowadzona przez Damiana Lisa, Hanię Konopacką i Magdę Owczarczyk pod kierunkiem p. Anety Boguckiej. Na zakończenie klasa V przypomniała nam jak należy udzielać pierwszej pomocy. Podczas imprezy można było zakupić za dowolną kwotę kawę, herbatę oraz ciasta. Spotkanie poprowadziła Oliwia Paśnik.
W szkole zebraliśmy 645 zł.
Serdecznie dziękujemy wychowawcom za przygotowanie uczniów, dzieciom za ogromne zaangażowanie, a społeczności lokalnej za przybycie.
Gorący dzień zimowego 21 Finału WOŚP
13 stycznia 2013 r. mimo siarczystego mrozu kwestowaliśmy przy kościele parafialnym w Łaskarzewie. Każdy kto wrzucił datek do puszki, otrzymywał w podziękowaniu serduszko, które jest symbolem WOŚP.
Opiekunowie: p. M. Balcerzak-Węgrzyn i p. A. Błażejczyk.
Wolontariusze: Kornelia Błażejczyk, Natalia Korycka, Sylwia Kaczkowska, Jakub Chmielak, Paweł Chmielak, Patryk Jabłoński, Julia Gładysz, Arkadiusz Grudzień, Bartosz Cieślak, Oliwia Paśnik, Magda Cieślak, Patrycja Pytlarczyk.
Organizatorem 21 Finału była p.Milena Balcerzak – Węgrzyn.
Uzyskana kwota : 2466,21 zł.!!!
W sumie zebralismy: 3111,21 zł. + złoty pierścionek!!!
Serdecznie dziękujemy!!!
Będziemy z WOŚP do końca świata i jeden dzień dłużej.

SUKCES NASZYCH GIMNAZJALISTÓW W KONKURSIE "BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY" LINK FOTO

Nasza szkoła od lat bierze udział w konkursach dotyczących bezpieczeństwa na drogach. W miesiącu grudniu w szkołach naszego powiatu odbyły sie gminne eliminacje, których celem było wyłonienie 10-cio osobowych zespołów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Do konkursu stanęli również uczniowie naszej szkoły. Najlepsi uczniowie z powiatu, 10 stycznia 2013 w Miętnem stanęli do walki o prestiżowe miejsca i drogocenne nagrody. Już na początku było wiadomo, że nie będzie łatwo, gdyż na starcie stanęło około 280 uczestników podzielonych na 4 kategorie. Bardzo dobrze spisali się nasi gimnazjaliści. Magdalena Kurach i Hanna Konopacka bardzo dobrze napisały test i spośród 70 konkurentek awansowały do ścisłego finału 13 zawodniczek, które stanęły do próby praktycznej. Jeszcze lepiej wypadli chłopcy. Mateusz Pawelec, Wojciech Kusak i Marcin Ragus również awansowali do grona 13 najlepszych. Jednak w finale to panie osiągnęły lepszy wynik. A dokładnie pani Magadalena zajmując 3 miejsce. W nagrodę Magda otrzymała mp4. W zespole byli również: Katarzyna Janisiewicz, Karolina Gładysz, Sylwia Wojdat, Patryk Piecek i Patryk Kowalski. W drużynie szkoły podstawowej reprezentował nas Janek Bieńko z klasy 5. Uczniów przygotował pan Mirosław Kałaska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Hej kolęda, kolęda - podsumowanie projektu FOTO

Jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczystość BOŻONARODZENIOWA.
W tym roku związana była z realizacją projektu edukacyjnego przez kl. IIc, dwie uczennice z kl. IIa i jedna uczennica z kl. Ia. Był to projekt z muzyki, a temat to „Jak powstały kolędy?”. Pomysłodawcą projektu była pani Hanna Dębek, a w realizacji projektu pomagali: pani Agnieszka Dźwigałowska, pani Agnieszka Węgier i pan Mirosław Kałaska.
Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor wręczając uczniom nagrody zdobyte w konkursach powiatowych.
Oliwia Paśnik uczennica kl. VI 28 listopada 2012r. zdobyła I miejsce w konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej oraz Dyplom Laureata Publiczności. Izabela Paziewska uczennica kl. IV wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Podziękowanie za dar krwi”, a Klaudia Kopik uczennica kl. IIc zajęła II miejsce. Gratulacje. Potem Chór rozpoczął akademię śpiewając Pastorałkę.
Za pomocą humorystycznych scenek, uczniowie przedstawili historię powstania niektórych kolęd. Częścią główną było przedstawienie opowiadające o powstaniu kolędy „Cicha noc”.
Prezentację projektu wzbogacał śpiewem chór szkolny, który śpiewał kolędy. Część uczniów miała do wykonania śpiewnik z kolędami. Wykonano ich sześć, w których znajduje się ponad 50 kolęd ręcznie napisanych i ozdobionych. Przy każdej kolędzie umieszczona jest jej historia powstania. Jeden śpiewnik został przekazany pani Dyrektor, a pozostałe zostały przekazane do szkolnej biblioteki. Przygotowana była również prezentacja multimedialna opowiadająca, jak przebiegały przygotowania do podsumowania projektu. Uczniowie wywiązali się ze swoich zadań wspaniale. Sami wymyślili scenki, wykonali scenografię, zadbali o kostiumy.
Za wykonanie projektu uczniom należą się ogromne gratulacje i podziękowania, że sumiennie i z wielkim zaangażowaniem zrealizowali projekt edukacyjny. Ks. Janusz Mazurek odczytał modlitwę - życzenia napisane przez jedną z uczennic naszej szkoły. Na koniec Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim zebranym na sali i podzieliła się opłatkiem z gospodarzami klas, a oni z uczniami. Chór zaśpiewał pieśń „Przekażmy sobie znak pokoju.” Uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze.

Podaruj dzieciom uśmiech.
W okresie przedświątecznym odbyła się zbiórka słodyczy pod nazwą „Słodki Mikołaj” w Szkole Podstawowej i „Słodka Paczka” w Gimnazjum. Ze zgromadzonych produktów zostały zrobione paczki dla 20 uczniów naszej szkoły, którzy potrzebują wsparcia. Dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w akcję. Pamiętajmy, że uczynione dobro powraca do nas ze zdwojoną siłą.
Organizatorzy: opiekun SU p. Anna Błażejczyk i opiekun PCK p. Regina Grudzień.

WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK FOTO

18.12.12r. gimnazjaliści Zespołu Szkół w Starym Pilczynie udali się na wycieczkę do Warszawy, by zgłębiać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach w ‘’Centrum Nauki Kopernik’’. Kierownikiem wycieczki był pan Stanisław Gurba, a opiekunami pani Regina Grudzień, pani Agnieszka Trzmiel i pani Kinga Goliszewska. Mieliśmy do dyspozycji 6 sektorów, w których mogliśmy poznać naukę w sposób doświadczalny, odczuć działanie różnych sił fizycznych na własnej skórze, dzięki czemu skomplikowane zjawiska zachodzące w przyrodzie stały się dla nas bardziej zrozumiałe. Największą atrakcją, którą zwiedziliśmy, było planetarium ,,Niebo Kopernika’’, gdzie dzięki nowoczesnym technologiom multimedialnym mogliśmy cofnąć się do początków życia na Ziemi oraz udać się w daleką podróż kosmiczną. Ostatnim punktem naszej wycieczki był oczywiście McDonald’s, a potem powrót do domu w atmosferze dobrych humorów, śmiechu i miłych wrażeń z całego dnia. Reportaż przygotowały: Diana Wysocka i Klaudia Winek

 

Jutro jest... wtedy pochylisz się nad sobą. Spotkanie z Jarosławem Wajkiem. FOTO

W dniu 17.12.2012r. w Zespole Szkół gościliśmy Jarosława Wajka - byłego wokalistę Oddziału Zamkniętego. Jarek Wajk w naszej szkole był już po raz trzeci.
Spotkanie zostało zorganizowano w ramach działań zawartych w Programie Profilaktyki Zespołu Szkół w Starym Pilczynie.
W swoim programie „Jutro jest … wtedy pochylisz się nad sobą” Jarek opowiadał o swoim życiu, jakie prowadził będąc w zespole Oddział Zamknięty.
Mówił zarówno o swojej wielkiej karierze jak i zgubnym życiu, które straciło sens, kiedy brał narkotyki i pił alkohol. Młodzież słuchała jego słów w ciszy i wielkim skupieniu. Artysta mówił o tym, że narkotyki i alkohol mają zgubny wpływ na nasze życie, na to, co robimy, jak funkcjonujemy, jak funkcjonują nasze rodziny. Wartościami, o których mówił były miłość, rodzina, praca, tolerancja. Artysta namawiał do „czystego” życia, które jest wolne od narkotyków i alkoholu.
Cały występ piosenkarza był oprawiony utworami muzycznymi. Za każdym razem młodzież nagradzała go gromkimi brawami. Po wystąpieniu liczna grupa uczniów ustawiła się w kolejce po autograf. Artysta nie szczędził czasu. Rozmawiał z młodzieżą jeszcze dość długo, mówił o swoich planach na przyszłość, o planowanych koncertach.

PIŁKA SIATKOWA DZIEWCZĄT - ZAWODY O PUCHAR DYREKTORA SZKÓŁ FOTO

ZAPROSZENIE NA KIERMASZ FOTO

Uczniowie naszej szkoły zapraszają na kiermasz ozdób bożonarodzeniowych. Przepiękne choinki, bombki, stroiki i inne ozdoby można codziennie obejrzeć w świetlicy naszej szkoły.

Serdecznie zapraszamy

Zabawa na 112 !!!

05 grudnia 2012r. uczniowie Szkoły Podstawowej obejrzeli w Sali Kongresowej PKiN Koncert „5 złotych minut ratujacych ludzkie życie“, który stanowił zwieńczenie prowadzonego w 2012r. przez Fundację Prometeusz cyklu szkoleń ratownictwa medycznego dla młodzieży szkolnej. Koncert od lat cieszy się wśród naszych uczniów dużym zainteresowaniem. W tym roku liczna grupa 50 osób przypomniała sobie jak udzielać pierwszej pomocy. Ponad to obejrzeli występy wspaniałych polskich artystów. Ewelina Lisowska zaśpiewała wszystkim dobrze znane hity „Nieodporny Rozum“, „Countdown“. Zespół LOKA podbił nasze serca fajną nutą wyklaskując rytm przeboju „Prawdziwe powietrze“. Jednak z najcieplejszym przyjęciem spotkał się idol nastolatek – Rafał Brzozowski, który swoimi piosenkami “Tak blisko“ , „Nie mam nic“ oraz „Masz zawsze mnie“ rozkołysał całą Salę Kongresową. Grupa Fruktaki tradycyjnie poprzez muzykę promowała zdrowe jedzenie, czyli warzywa. Jak zwykle fantastycznie zatańczyły dziewczyny z Formacji Flex. Oczywiście na imprezie nie mogło zabraknąć słynnego iluzjonisty Macieja Pola, który przeniósł nas w świat czarów i magii. Koncert zakończył się pokazem różnokolorowych laserów. Szkoda, ze ta wspaniała zabawa trwała tak krótko. W drodze powrotnej wszystkim dopisywał dobry humor. W Garwolinie zajechaliśmy do McDonald’s, aby pokrzepić nasze umęczone ciało.

Organizatorem wyjazdu była p. Anna Błażejczyk a opiekunami p. Aneta Bogucka, p. Anna Osiak i p. Agnieszka Trzmiel.

KOLOROWE DNI W NASZEJ SZKOLE - LISTOPAD FOTO

Dnia 30.11.2012r odbył się w naszej szkole KOLOROWY DZIEŃ. Uczniowie poszczególnych klas założyli w tym dniu ubrania w wylosowanym przez siebie kolorze. Korytarze i sale lekcyjne wypełniły się barwami. Na co dzień ubrani w stonowane kolory, mieliśmy okazję pokazać swoją kreatywność, pomysłowość,  dystans do siebie. Jak widać na zdjęciach klasy prezentowały się naprawdę dobrze. Dziękujemy wychowawcom za włączenie się do zabawy.

Zapraszamy na kolejny taki dzień w ostatni piątek miesiąca.

„W dzień św. Andrzeja pannom z wróżby nadzieja“

Dnia 28 listopada 2012r. Uczniowie Szkoły Podstawowej bawili się na Dyskotece Andrzejkowej zorganizowanej przez SU. Impreza rozpoczęła się o godzinie 16.00. Klasa V przygotowała wróżby, podczas których mozna było się dowiedzieć kim będziemy w przyszłości, co nas czeka, a nawet poznać imię przyszłej żony lub przyszłego męża. Podczas dyskoteki SU uruchomił sklepik, z którego dochód został przeznaczony na cele Samorządu Szkolnego. Tańce zakończyły się o godzinie 20.00. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy klas.

 

Recytatorski sukces Oliwii Paśnik Dyplom1 Dyplom2

Dnia 28 listopada 2012r. uczennice klasy VI Oliwia Paśnik i Sylwia Trela wzięły udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej organizowanym przez PODN Garwolin. Do konkursu stanęło w sumie 45 uczniów. Nasze koleżanki pięknie recytowały. Jednak to Oliwia swoim brawurowym występem zauroczyła jury i zajęła I miejsce. Uczennica zdobyła także zaszczytny Dyplom Laureata Publiczności !!! W nagrodę otrzymała piękne wydanie naszej narodowej epopei autorstwa Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz“. Gratulujemy sukcesu !!!

Dziewczynki do występu przygotowała p. Anna Błażejczyk.

Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej FOTO

Dnia 27 listopada w szkolnej bibliotece obchodziliśmy kolejne urodziny Pluszowego Misia. W tym dniu odwiedziliśmy wszystkich przedszkolaków oraz uczniów Szkoły Podstawowej. W myśl hasła: „Każdy, kto ma pluszaka, dostanie od misia lizaka”, Puchatek w dniu swoich urodzin przyniósł dla dzieci słodkie podarunki i pozował z nimi do zdjęć. Tego dnia w szkole widoczne były roześmiane buzie uczniów, wielu z nich miało ze sobą pluszaki i chętnie fotografowało się z misiem. Dzieci bardzo chętnie śpiewały piosenki, m.in.

Jadą, jadą misie, tra la la la la,
Śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
Przyjechały do lasu, narobiły hałasu,
Przyjechały do boru, narobiły rumoru.

Cała uroczystość została zorganizowana przez uczniów aktywu bibliotecznego z opiekunem - Panią Agnieszką Węgier.

Sport to najlepsza droga do pokonania granic FOTO

22 listopada 2012 r. gościliśmy  w naszej szkole Piotra Grudnia – złotego medalistę w grze drużynowej w tenisie stołowym Igrzysk Paraolimpijskich Londyn 2012. W spotkaniu udział wzięli m.in. rodzice Piotra – Regina i Grzegorz Grudniowie, poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, ksiądz kanonik Edmund Szarek, proboszcz parafii Łaskarzew, wicestarosta Stefan Gora, Radni Powiatu Garwolińskiego: Józef Tomala i Marian Korycki, burmistrz Łaskarzewa Lidia Sopel–Sereja, Przewodnicząca Rady Miasta Łaskarzew Małgorzata Seremak, wójt gminy Łaskarzew Marian Janisiewicz, zastępca wójta Gminy Łaskarzew Hanna Cichecka, radni Gminy Łaskarzew na czele z przewodniczącą Rady Gminy w Łaskarzewie Justyną Boratyńską, asystentka poseł na Sejm RP Stanisławy Prządki Halina Ziędalska, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Łaskarzew, sponsorzy, przedstawiciele mediów, oraz Rada Pedagogiczna, rodzice, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół w Starym Pilczynie. Uroczystość rozpoczęła się od powitania Mistrza gromkimi brawami i odśpiewania piosenki „We are the champions”. Następnie przybyli goście na czele z dyrektorem Zespołu Szkół w Starym Pilczynie p. Lucyną Domaszczyńską wygłaszali przemówienia, składali gratulacje panu Piotrowi jego rodzicom oraz wręczali upominki. Uczniowie zwrócili się do Mistrza takimi słowami: „Swoją postawą pokazał Pan nam młodym ludziom, że dla ambitnego sportowca – człowieka, nie ma rzeczy niemożliwych. Wierzymy, że nawet my – zwykli ludzie z małych miejscowości, możemy spełniać swoje marzenia, jeżeli tylko o nie zawalczymy i pokonamy własne słabości okupione ciężka pracą”. Podczas uroczystości można było obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą naszemu złotemu medaliście i jednocześnie absolwentowi naszej szkoły. Bogaty program artystyczny zawierał również recytację „Ody do sportu”, wyjaśnienie symboliki kół olimpijskich, odtworzenie nagrania słów Jana Pawła II, który mówił, że „… sport niesie z sobą bogaty skarbiec wartości” oraz taniec hip-hop i pokaz cheerleaderek. Dużą dawkę dobrego humoru dostarczył nam występ Koła Teatralnego „Maska” pt. „Kopciuszek na zawodach”. Podczas przedstawienia okazało się, że nasz Mistrz jest nie tylko świetnym tenisistą, ale i równie wspaniałym aktorem. W dalszej części uroczystości Piotr Grudzień odpowiadał na pytania uczniów. Następnie na salę wjechały torty (od uczniów i pracowników z naszej szkoły oraz od wójta i Rady Gminy Łaskarzew), potem nastąpiło uroczyste odśpiewanie „Sto lat”. Na koniec śmiałkowie mogli zmierzyć się w grze w tenisa z samym Mistrzem Olimpijskim.

Podsumowując konferansjerzy stwierdzili, że „Dla nas była to doskonała lekcja wychowawcza. Dzięki Panu wierzymy, że i nam kiedyś uda się zdobyć olimpijski medal, jeśli nie w sporcie, to olimpijski medal człowieczeństwa”. Na zakończenie szkolny chór zaśpiewał piosenkę „Uwierz w siebie”, którą dedykowano Panu Piotrowi i wszystkim zgromadzonym. Był to dla nas wyjątkowy dzień, gdyż osobiście mogliśmy spotkać się z człowiekiem, który może być wzorem do naśladowania w dążeniu do realizowania własnych pasji i marzeń.

Organizator i gospodarz uroczystości: Wójt Gminy Łaskarzew pan Marian Janisiewicz, Rada Gminy Łaskarzew, dyrektor ZS w Starym Pilczynie pani Lucyna Domaszczyńska

Odpowiedzialni za przygotowanie uroczystości: p. Beata Paziewska – wicedyrektor szkoły, p. Anna Błażejczyk (Szkolne Koło Teatralne „Maska”, opiekun SU); p. Hanna Dębek (chór szkolny, dekoracja), p. Mirosław Kałaska (prezentacja multimedialna, nagłośnienie), p.Anna Tobiasz (opiekun SU), p. Armin Tomala (wywiad z Piotrem).

Serdeczne podziękowania składamy p. Annie Pawelec za upieczenie pysznego tortu na spotkanie z olimpijczykiem.

http://www.wirtualnygarwolin.pl/archiwum-aktualnoc

"UWAGA OGŁASZAM EWAKUACJĘ" - ĆWICZENIA W NASZEJ SZKOLE FOTO

,,Niepodległa, niepokorna …” – uroczysty apel z okazji Dnia Niepodległości. FOTO

„Kocham cię życie…” – zabrzmiały na wstępie słowa piosenki w wykonaniu Magdaleny Jarzyny. Pieśń ta wprowadziła nas w  uroczysty nastrój związany z przeżywaniem święta narodowego – Dnia Niepodległości. Apel ten został przygotowany przez panią Katarzynę Kawecką i panią Hannę Dębek wg scenariusza opracowanego przez panią Hannę Dębek. Uroczystość ta, zdecydowanie inna niż mieliśmy okazję oglądać do tej pory, zrobiła bardzo dobre wrażenie na szkolnej publiczności. Po raz pierwszy w naszej szkole historia Polski została wyśpiewana. Najpiękniejsze pieśni patriotyczne z okresu walki o niepodległość zostały wykonane przez chór szkolny „Kaprys” oraz wspaniałe solistki. Między pieśniami przewijały się piękne wiersze oraz krótkie dialogi, których celem było przybliżenie historii jak również próba uświadomienia sensu przeżywania świąt narodowych. Dopełnieniem rozważań młodzieży było podsumowanie pani dyrektor Lucyny Domaszczyńskiej. Pani dyrektor przywołując słowa Cypriana Kamila Norwida „Do kraju tego , gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie, dla darów nieba… Tęskno mi, Panie…” zmobilizowała nas do refleksji nad współczesnym patriotyzmem, nad patriotyzmem każdego z nas. Jak wykorzystujesz wolność, którą dali ci twoi przodkowie? – padło pytanie. Odpowiedzi poszukajmy we własnym życiu, codziennych obowiązkach, relacjach z ludźmi… Pani dyrektor podziękowała nauczycielom oraz uczniom za wspaniały występ.

MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY U PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY W STARYM PILCZNIE FOTO

VII POWIATOWY FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ FOTO

31 października już po raz siódmy odbył się Festiwal Pieśni Patriotycznej, w którym wzięli udział uczniowie szkół podstawowych oraz młodzież z gimnazjów naszego powiatu. Organizatorem konkursu było Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Naszą szkołę reprezentował chór „Czekolada” ze Szkoły Podstawowej. Uczniowie wykonali dwie pieśni: „Rozkwitały pąki białych róż” i „Sanitariuszka Małgorzatka”. Udało im się wyśpiewać III miejsce. W kategorii gimnazjum reprezentował nas chór „Kaprys”. Zaprezentował pieśni „Ojczyzna” i „Niepodległa, niepokorna”, dzięki czemu zdobył I miejsce. Gratulacje dla obu zespołów. Chóry przygotowała pani Hanna Dębek. Opiekunem w czasie Festiwalu z panią Hanną Dębek była pani Katarzyna Kawecka.

PAMIĘTAMY O TYCH, CO ODESZLI FOTO

Dnia 30 X 2012 r. uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej pod opieką wychowawców p. Elżbiety Kusak i p. Mirosławy Gładysz udali się do miejsca pamięci w Kacprówku, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła 5 nieznanych polskich żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Na miejscu uczniowie wykonali prace porządkowe, a na znak pamięci zapalili znicze. Nie zabrakło też chwili zadumy oraz modlitwy za poległych w obronie Ojczyzny. To była dobra lekcja patriotyzmu.

WITAJ PIERWSZA KLASO! FOTO

23 października 2012 r. o godz. 10.15 odbyło się uroczyste pasowanie pierwszaków na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Starym Pilczynie. Jednak, aby zasłużyć na to zaszczytne miano, uczniowie zostali poddani przez starsze koleżanki – Izę Paziewską i Oliwię Paśnik różnym próbom: mądrości, zręczności, uśmiechu i śpiewu. Oprócz tego musieli wykazać się znajomością przepisów drogowych oraz umiejętnością liczenia. Zmagania i popisy oceniali rodzice oraz komisja w składzie: p. dyrektor Lucyna Domaszczyńska, wicedyrektor p. Beata Paziewska i przedstawiciel rodziców p. Magdalena Paziewska. Najwięcej emocji wywołała konkurencja, podczas której pierwszaki mieli wypić sok z cytryny a następnie się uśmiechnąć. Oczywiście to zadanie oraz pozostałe zostały zaliczone na 6. W nagrodę uczniowie klasy VI wręczyli dzieciom własnoręcznie wykonane medale, natomiast pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania. Po odśpiewaniu państwowego hymnu, pierwszoklasiści skierowali prawą rękę w kierunku flagi i złożyli uroczyste ślubowanie. Pani dyrektor wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy i drobne upominki oraz podziękowała dzieciom i opiekunowi SU p. Annie Błażejczyk za przygotowanie uroczystości. W szczególny sposób podziękowała wychowawcy p. Renacie Balcerzak, dla której ten dzień był wyjątkowy, gdyż był ostatnim dniem jej pracy w tej szkole. Następnie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Sylwia Trela oraz z-ca Patryk Jabłoński w imieniu całej społeczności uczniowskiej oficjalnie powitali pierwszaków w gronie uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej, złożyli im najserdeczniejsze życzenia oraz wręczyli skromne prezenty. Na zakończenie głos zabrała p. Balcerzak, która pożegnała się z dziećmi, rodzicami i pracownikami szkoły oraz podziękowała za miłą i życzliwą współpracę. Po uroczystości wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

„Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu” – uroczystość z okazji Dnia Papieskiego FOTO
Uroczyste obchody Dnia Papieskiego, przygotowane przez młodzież gimnazjum pod opieką pani Agnieszki Dźwigałowskiej, pani Agnieszki Węgier i pani Hanny Dębek, rozpoczęły się od pięknego zaśpiewania przez chór szkolny ulubionej pieśni Jana Pawła II – „Barki” . Cała uroczystość została poprowadzona przez parę konferansjerów z klasy III a: Klaudię Baran i Michała Wojdata. Uczniowie po raz kolejny uczcili pamięć wielkiego Polaka – Jana Pawła II. Wzruszające pieśni i wiersze wprowadziły widownię w zadumę, sprawiły, że na chwilę w własnych myślach opuściliśmy mury szkoły i we wspomnieniach ponownie spotkaliśmy się z tak drogim nam rodakiem. Jan Paweł II to papież rodziny, daliśmy tego dowód w czasie ponownego zaśpiewania „Barki”, tym razem przez całą rodzinę szkolną, trzymając się za ręce. Ks. Janusz Mazurek w trosce o nasze rodziny poprowadził modlitwę napisaną przez Jana Pawła II. Na zakończenie pani dyrektor podziękowała młodzieży za wspaniały występ, nauczycielom za organizację Dnia Papieskiego, a następnie zaprosiła na kolejną lekcję.

WYCIECZKA NAUCZYCIELI DO SANDOMIERZA FOTO

12 października o godz. 7.00 pracownicy naszej szkoły na czele z panią dyrektor Lucyną Domaszczyńską wyruszyli na wycieczkę do Sandomierza. Wycieczkę tę przygotowało dla nas biuro ,,Krajobrazy” pana Włodzimierza Jarzyny. Pierwszym punktem wycieczki był kościół św. Józefa z XVII w. Zwiedzających bardzo zaciekawiła historia młodej kobiety. W podziemiach kościoła znajduje się szklana trumna zawierająca zwłoki Teresy Izabeli Morsztynówny (1680-1698). Była to córka wojewody sandomierskiego, słynęła z pobożności i urody. W dzieciństwie uczyniła ślub czystości i nie poddała się presji rodziców swatających jej znakomitych kawalerów. Zmarła w młodym wieku w opinii świętości. Specyficzny mikroklimat podziemi sprawia, że zwłoki pomimo upływu lat są dobrze zachowane. Następnie udaliśmy się pod Bramę Opatowską (30 m) - gotycką bramę wjazdową do miasta wzniesioną w XIV w. z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Razem z murami miejskimi stanowiły system obronny Sandomierza. Posiada szereg okien-otworów strzelniczych oraz prowadnicę służącą spuszczaniu kraty, zamykającej miasto w nocy i w chwilach zagrożenia. Brama jest zwieńczona renesansową attyką o charakterystycznym motywie "jaskółczych ogonów". Ważnym punktem wycieczki była gotycka katedra wzniesiona w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Katedra zachowała pierwotny układ przestrzenny i bogatą dekorację rzeźbiarską we wnętrzu. W środku również cenne wyposażenie z XV-XVII wieku (freski bizantyjsko-ruskie, ołtarze rokokowe, obrazy i rzeźby). Naszą uwagę zwróciło16 obrazów znajdujących się na ścianach, z których 12 tworzy cykl ,,Kalendarium”. Każdy wycieczkowicz mógł odnaleźć swoją datę urodzenia i swojego patrona. Mieliśmy okazje również przejść podziemiami Sandomierza. Trasa prowadzi pod ośmioma kamienicami. Sandomierskie lochy owiane są legendami. Najsłynniejsza legenda mówi o Halinie Krępiance, która, aby uratować miasto została zasypana wraz z Tatarami w tajemnych korytarzach. Na koniec zobaczyliśmy jeszcze Góry Pieprzowe – najstarsze góry w Polsce. Swoją nazwę zawdzięczają skałom kambryjskim, z których są zbudowane. Tzw. łupki ilaste pod wpływem czynników atmosferycznych utleniają się i kruszą, przypominając swym wyglądem pieprz. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na uroczystą kolację do „ Izby Jakubowej”, a następnie w dobrych nastrojach wróciliśmy do Pilczyna.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ NA WESOŁO FOTO1 FOTO2

11 października o godz. 12.00 odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość ta została przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod opieką pani Anny Tobiasz, pani Anny Błażejczyk, pani Elżbiety Gałązki i pani Hanny Dębek. Uczniowie zaprezentowali realia pracy nauczycielskiej z dużym poczuciem humoru. Scenki „Złota rybka”, „Pan Belfler był chory” oraz „Dziennik Telewizyjny” rozbawił widzów do łez. Podziękowaniem za trudną pracę nauczycielską były również piękne wiersze i piosenki oraz kwiaty. Na zakończenie pani dyrektor Lucyna Domaszczyńska podziękowała młodzieży za pięknie przygotowaną uroczystość , a następnie wręczyła nagrody nauczycielom wyróżniającym się w pracy zawodowej. W tym roku nagrodę otrzymali: wicedyrektor pani Beata Paziewska, kierownik świetlicy pani Regina Grudzień, pan Mirosław Kałaska, ks. Janusz Mazurek, pani Hanna Dębek, pani Agnieszka Węgier, pani Anna Błażejczyk oraz wszyscy pracownicy obsługi szkolnej.
Tego samego dnia o godz. 17.00 odbyła się II część obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie po raz drugi zaprezentowali przygotowany repertuar przed gośćmi zaproszonymi przez panią dyrektor Lucynę Domaszczyńską w osobach: ks. Proboszcz parafii Łaskarzew - Edmund Szarek, zastępca wójta gminy Łaskarzew - pani Hanna Cichecka, sekretarz gminy Łaskarzew – pani Jadwiga Piecek, Skarbnik – pani Hanna Seremak, główna księgowa – pani Krystyna Krzemińska, radni gminy Łaskarzew z wiceprzewodniczącym na czele – panem Jerzym Błachnio, dyrektorzy Szkół Podstawowych w gminie Łaskarzew, kierowcy autobusu, panie pielęgniarki, przewodniczący Rady Rodziców, byli pracownicy Zespołu Szkół oraz pracownicy Zespołu Szkół. Uroczystość ta przebiegła w bardzo miłe atmosferze. Goście, którzy zabrali głos, złożyli na ręce dyrektorów szkól piękne kwiaty z gorącymi życzeniami z okazji Dnia Nauczyciela. Dopełnieniem tej uroczystości był wspólny obiad w świetlicy szkolnej.

STOSUNEK DO ZWIERZĄT MIARĄ CZŁOWIECZEŃSTWA - PODSUMOWANIE AKCJI

W miesiącu październiku członkowie LOP przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na pomoc zwierzętom ze Schroniska dla Zwierząt w Celestynowie. Zebrano 390 zł, które przesłano na adres schroniska.

ŚWIETNY WYNIK NASZEJ SZKOŁY W RAJDZIE KOŚCIUSZKOWSKIM FOTO

W dniach 4-5 października 2012r. uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w XXVIII Rajdzie Kościuszkowskim. Grupa rajdowa wyruszyła z opiekunami – p. Anetą Bogucką i p. Anną Osiak. Uczestnicy szli trasą nr 1 – była to trasa wojsk polskich, która miała swój początek w Korytnicy. Uczestnicy – ubrani w stroje z epoki(wykonane własnoręcznie!) wyruszyli na trasę rajdu o godz. 9.30. Podczas przemarszu zaliczali punkty kontrolne, na których poznawali historię, geografię oraz bogactwo przyrodnicze regionu Maciejowic. Zwieńczeniem pierwszego dnia rajdu była msza za Ojczyznę, odprawiona w kościele parafialnym w Maciejowicach. Na szczególną uwagę zasługiwał Apel Poległych na Maciejowickim Rynku, któremu towarzyszyły okolicznościowe przemówienia oraz złożenie wiązanek i wieńców. Organizatorzy rajdu zadbali również o rozrywkę – o godzinie 19.00 odbył się koncert zespołu „Cegła”, a bezpośrednio po nim, o godz. 20.00, koncert zespołu „Grafit”. Nie zabrakło również tzw. imprez towarzyszących z udziałem naszych rajdowiczów. Jedną z nich był konkurs wiedzy o T. Kościuszce i jego epoce, w którym wzięła udział Dorotka Pytlarczyk. Zajęła 5 miejsce, co jest niebywałym osiągnięciem!

Drugi dzień rajdu rozpoczął się od wymarszu do Podzamcza, gdzie odbył się pokaz zatytułowany: „ Kto, kogo? Prezentacja skuteczności broni białej i palnej stosowanej w Insurekcji Kościuszkowskiej.” Ostatnie momenty rajdu były szczególnie emocjonujące, gdyż zostały ogłoszone wyniki na najlepszą grupę rajdową. Zajęliśmy 4 miejsce!! W rajdzie uczestniczyło 21 grup, więc osiągnięcie naszej grupy jest naprawdę godne pochwały. W przyszłym roku postaramy się być jeszcze wyżej. Mimo zmęczenia i niewyspania, na twarzach uczestników gościły radosne uśmiechy. Wracali do domu w promieniach pięknego październikowego słońca. To była naprawdę fantastyczna impreza!

OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH GIMNAZJUM FOTO

W dniu 4.10.2012r. odbyła się w naszej szkole dyskoteka integracyjna, na którą zaprosili nas uczniowie klas pierwszych z wychowawcami. Była to okazja do wspólnej zabawy, lepszego poznania się uczniów dopiero rozpoczynających naukę w gimnazjum oraz starszych roczników. Tradycyjnie uczniowie klas drugich przygotowali otrzęsiny dla pierwszaków. Poszczególne „próby” sprawdzały umiejętność pracy zespołowej, patrzenia na siebie z dystansem oraz znajomość kolegów z klasy, a więc stopień „zgrania” nowych klas. Specjalne zadanie mięli wychowawcy, których poproszono o recytację z pamięci listy obecności swoich uczniów.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zgodnie orzekli, że nasi nowi koledzy zasługują na miano ucznia Gimnazjum w Starym Pilczynie, co potwierdzono wręczeniem tarcz szkolnych. Przewodnicząca SU poprosiła, zwracając się do pierwszaków: „ Noście je z dumą”.
Dalszy ciąg dyskoteki to była naprawdę wspólna zabawa. Parkiet Sali był ciągle zajęty. Tworzyły się kółka taneczne złożone z uczniów różnych klas. Panowie prosili panie do tańca w parach. Widać, że nauka kroków tanecznych z zajęć artystycznych nie poszła w las!
Wszyscy wychodzili z dyskoteki zadowoleni, a więc integracja się udała!

SPOTKANIE Z RODZICAMI KLASY 6 I KLAS 3 GIMNAZJUM

SPOTKANIE DYREKCJI Z RADĄ RODZICÓW FOTO

DYSKOTEKA INTEGRACYJNA SZKOŁY PODSTAWOWEJ FOTO

Ale w koło jest wesoło… 03 października 2012r. w Szkole Podstawowej odbyła się dyskoteka integracyjna dla klas I-VI. Tańce rozpoczęły się o godz. 16.00.Głównymi bohaterami wieczoru byli czwartoklasiści, którzy właśnie przybyli do Krainy Wspaniałych, aby wstąpić w poczet uczniów klas starszych. Jednak, żeby mogło to nastąpić, koledzy i koleżanki z klasy VI przygotowali dla nich „otrzęsiny”. Na początek dzieci musiały się przedstawić. Następnie odpowiadali na pytania dotyczące życia szkoły, za co w nagrodę otrzymywali cukierki. Wreszcie uczniowie jako „kociaki” doczekali się swej ulubionej konkurencji – wypicia mleka z talerzyków bez pomocy rąk. Wiele emocji i śmiechu dostarczyło uczestnikom malowanie twarzy kredkami. Czwartoklasiści zdali egzamin na medal i zostali przyjęci do grona „starszych”. Pokazali, że mają duże poczucie humoru. Na zakończenie, klęcząc na kolanach, złożyli uroczystą przysięgę. Podczas dalszej części dyskoteki uczniowie bawili się do utraty tchu przy muzyce puszczanej przez kolegów z gimnazjum: Arka Wojdata i Patryka Kowalskiego (dziękujemy!). W przerwach między pląsami, w sklepiku zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski, można było kupić sobie coś do picia i zjedzenia. Wolontariuszkami sprzedającymi towar były uczennice klasy VI: Klaudia Kaczkowska, Monika Czajka, Izabela Paziewska, Oliwia Paśnik. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. O godzinie 20.00 zmęczeni dobrą zabawą opuściliśmy mury szkoły. Organizatorem dyskoteki był opiekun S.U. p. Anna Błażejczyk a opiekunami wychowawcy klas.

BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE - CYKL SPOTKAŃ Z POLICJANTEM FOTO

01 października 2012r. odbyło się spotkanie klas I, II, III i IV Szkoły Podstawowej z policjantem z Wydziału Ruchu Drogowego w Garwolinie. Pan policjant przeprowadził ciekawą prelekcję na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Szczególnie zwrócił uwagę na zachowanie ostrożności podczas drogi do i ze szkoły, przy przechodzeniu przez jezdnię. Uczulił dzieci, aby miały na ubraniach i plecakach odblaski oraz zakładały szczególnie po zmroku odblaskowe kamizelki. Uczniowie klasy III i IV przypomnieli sobie również zasady bezpiecznego poruszania się po drogach rowerem i jego niezbędnym wyposażeniu. Poznali strój policjanta i zasady kierowania ruchem drogowym. Ogromne wrażenie wywarł na uczniach krótki filmik ukazujący skutki przewożenia dzieci w samochodzie bez zapiętych pasów. Uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i uwagami na temat przeżytych wydarzeń, zadawali pytania, na które pan policjant chętnie odpowiadał. Na koniec spotkania czekała na dzieci niespodzianka – wszyscy chętni mogli zasiąść za kierownicą policyjnego samochodu !!! Mamy nadzieję, że uczniowie długo będą pamiętali o przestrogach pana policjanta oraz będą dbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg.Spotkanie zorganizował pedagog szkolny – p. Agnieszka Trzmiel.

Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum FOTO
Dnia 26.09.2012r. odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie gimnazjum wybierali swoich przedstawicieli spośród 19 kandydatów, którzy wcześniej prowadzili kampanię wyborczą. Z sylwetkami niektórych kandydatów mogliśmy się zapoznać dzięki wywieszonym plakatom.
Wybory odbywały się w świetlicy szkolnej, gdzie przygotowana była urna do głosowania. Uczniowie z poszczególnych klas przybywali na głosowanie i korzystając z takiej praktycznej lekcji demokracji - z przejęciem oddawali swój głos.
Komisja w składzie Gabriela Kurach, Magda Jarzyna, i Mateusz Pawelec po przeliczeniu głosów podała wyniki głosowania. Następnie odbyło się spotkanie uczniów, którzy uzyskali największą liczbę głosów. Podjęto podczas tego spotkania decyzję, że przewodniczącą Rady SU zostaje Klaudia Winek z klasy IIIB, zastępcą Patrycja Pytlarczyk z klasy IIA, skarbnikiem Kinga Poświata z klasy IIC, gazetką i szczęśliwym numerkiem zajmuje się Klaudia Baran z klasy IIIA, a sekcję organizacyjną powierzono Patrykowi Kowalskiemu z klasy IIC i Arkowi Wojdatowi z klasy IIb. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy owocnej pracy oraz dobrych pomysłów!

  Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej

26 września 2012 r. w Szkole Podstawowej odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego, które były poprzedzone kampanią przedwyborczą. Kandydaci – po 4 reprezentantów z klasy IV, V i VI przygotowali swój program w formie plakatów. W wyborach wzięło udział 53 uczniów. Wszystkie oddane głosy były ważne. Nad prawidłowym przebiegiem czuwała komisja w składzie: p. Anna Błażejczyk, Michał Pawelec (kl.IV), Dorota Pytlarczyk (kl.V), Marlena Wyzińska (kl.VI). W wyniku demokratycznych wyborów najwięcej głosów otrzymali: Jabłoński Patryk – 10, Trela Sylwia – 10, Boratyński Kamil – 9, Tobiasz Julia – 9.

Następnego dnia na spotkaniu opiekuna S.U. z kandydatami została wspólnie podjęta decyzja o przydzieleniu stanowisk w Radzie. Skład Rady S.U.: Przewodnicząca : Sylwia Trela kl. VI, Zastępca: Patryk Jabłoński kl. V, Sekretarz: Julia Gąska kl.V, Klaudia Kaczkowska kl. VI, Skarbnik: Izabela Paziewska kl. VI, Członek : Julia Tobiasz kl. VI, Kamil Boratyński kl. IV, Sekcje: Fotograficzna: Paweł Chmielak, Kacper Krawczyk kl. V, Informacyjna: Oliwia Paśnik, Alicja Zawadka, Kamila Gąska, Poczet flagowy (tradycyjnie przedstawiciele kl. VI): Monika Czajka, Domienik Daniel, Patrycja Błachnio, Damian Jeznach. Gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

KONCERT ORKIESTRY DNI NASZYCH FOTO

Dnia 27 września 2012r. uczniowie Szkoły Podstawowej obejrzeli przedstawienie pt. „Orkiestra Dni Naszych”. Tym razem aktorzy zabrali nas  w podróż po Dzikim Zachodzie. Głównym bohaterem był  Kubuś, który marzył zostać szeryfem. Aby mogło się to spełnić, Jurek Ogórek (szeryf) poddał go różnym próbom. Chłopiec z pomocą Patrycji Zając z kl. I liczył struny w gitarze następnie  rozpoznawał kierunki świata oraz wykazał się odwagą. Żeby było śmieszniej, podczas zaliczania sprawdzianu ze znajomości rytuałów indiańskich, Marysia Rybicka z kl. I pełniła rolę drzewka, wokół którego tańczył Kubuś. Bohater ze wszystkich konkurencji wywiązał się znakomicie i w nagrodę otrzymał tytuł szeryfa. Jego marzenie spełniło się, gdyż wytrwale do niego dążył.Zabawna opowieść przeplatana piosenkami, dała dzieciom wiele radości. Ogromne brawa należą się aktorom oraz uczniom, którzy świetnie reagowali na polecenia płynące ze sceny. Po raz kolejny okazało się, że mamy w szkole dzieci otwarte, z poczuciem humoru i potrafiące zmienić halę sportową w jeden wielki Dziki Zachód. Pani wicedyrektor Beata Paziewska podziękowała za przedstawienie i wspólnie z dziećmi zaprosiła aktorów za rok. Na zakończenie uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, a dziewczynki z kl. VI zdobyły od aktorów autografy.Dziękujemy za pomysłowe przedstawienie, które bawiło i  jednocześnie miało wymiar edukacyjny. Dowiedzieliśmy się, że warto mieć marzenia, bo jak śpiewa Majka Jeżowska „Marzenia się spełniają, tylko stale o nich myśl. Wszystko co chcesz może się zdarzyć dziś. Marzenia się spełniają tylko mocno, mocno w nie wierz, ściskaj kciuki co sił , oczy zamknij też”.

  PIŁKARSKIE PIĄTKI CHŁOPCÓW

28 września 2012r. została rozegrana w naszej szkole IX edycja Ligi Gminnej „Piłkarskie piątki” chłopców ze szkół podstawowych z terenu gminy Łaskarzew. Rywalizowały ze sobą drużyny z Dąbrowy, Krzywdy, Izdebna i Pilczyna. Nasi koledzy grali jak zawodowi piłkarze toteż żaden z rywali nie był im straszny. Chłopcy w rundzie jesiennej zajęli I miejsce. W sumie zdobyli 18 bramek! Na szczególne brawa zasłużyli nasi strzelcy wyborowi: Kacper Krawczyk – 5 Jakub Sikora 5, Bartek Cieślak 4, Sebastian Kalbarczyk 4.

Skład drużyny: Rafał Kalbarczyk, Bartosz Cieślak, Jakub Sikora, Kacper Krawczyk, Patryk Jabłoński, Mikołaj Kurach, Sebastian Kalbarczyk, Patryk Grudniak, Damian Jeznach.Życzymy sportowcom sukcesów w dalszych rozgrywkach – w rundzie wiosennej. Trzymamy za was kciuki. WYNIKI

PIŁKARSKIE PITKI DZIEWCZĄT FOTO

21 września 2012r. została rozegrana w naszej szkole IX edycja Ligi Gminnej „Piłkarskie piątki” dziewcząt ze szkół podstawowych z terenu gminy Łaskarzew. Rywalizowały ze sobą drużyny z Dąbrowy, Krzywdy, Izdebna i oczywiście z Pilczyna. Niestety mimo dobrej gry nie udało się naszym zawodniczkom uplasować na pierwszym miejscu. Strzelcami bramek były Julia Tobiasz i Alicja Pawelec – gratulujemy !!! Życzymy sobie i dziewczynom, aby po II rundzie wiosennej stanęły na podium.

Skład drużyny: Natalia Grzeszczak, Julita Korycka, Julia Gąska, Alicja Pawelec, Natalia Paziewska, Weronika Boratyńska, Monika Czajka, Klaudia Kaczkowska, Oliwia Paśnik, Izabela Paziewska, Julia Tobiasz, Sylwia Trela. WYNIKI

Czerwone maki na Monte Cassino”… uroczysty apel poświęcony tragicznym wydarzeniom września 1939 r. FOTO
17 września 2012 r. w Zespole Szkół w Starym Pilczynie odbył się apel poświęcony 73 rocznicy napaści III Rzeszy i ZSRR na Polskę. Apel ten został przygotowany przez panią Katarzynę Kawecką i panią Hannę Dębek. Uroczystość tradycyjnie zaczęła się od odśpiewania hymnu narodowego, następnie uczniowie w słowie i pieśni przedstawili wydarzenia z bolesnego okresu naszej historii. Piękna recytacja, wzruszające pieśni patriotyczne wprowadziły słuchaczy w zadumę, w ciszy i powadze wsłuchiwaliśmy się w słowa wierszy i pieśni wykonywanych przez uczniów gimnazjum. Za wspaniałe przygotowanie apelu publiczność nagrodziła szkolnych artystów gromkimi brawami, a pani dyrektor Lucyna Domaszczyńska słowami uznania i gorącym podziękowaniem.
„Kocham, lubię, szanuję … nie śmiecę” FOTO
Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna kampania „Sprzątanie świata”.
Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie – lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. W tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd.
Uczniowie klasy V i VI postanowili wziąć sprawę w swoje ręce i 14 września 2012 r. o godz. 10.00 wyruszyli do pobliskiego lasu, aby dzikim wysypiskom powiedzieć – nie! Na miejscu przywitał ich leśniczy pan Jóżwicki, który przypomniał o zasadach zachowania się w lesie i o zasadach zbierania nieczystości oraz rozdał worki i rękawice.
Wszyscy z zapałem zabrali się do porządkowania lasu, który tonął w śmieciach. Uczniowie klasy VI zmierzyli obwód dębu, który jest pomnikiem przyrody. Następnie wszyscy odwiedzili i posprzątali zbiorową mogiłę 5 żołnierzy, którzy polegli podczas II wojny światowej broniąc Łaskarzewa. Na zakończenie uczniowie podziękowali panu leśniczemu za koordynowanie akcją i bardzo miłe przyjęcie. Po dobrze wykonanej pracy przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Dzięki uprzejmości rodziców Julii Gąski, mogliśmy na ich posesji rozpalić ognisko i upiec kiełbaski. Do szkoły wróciliśmy o godz. 14.00.
Akcję zorganizowała p. Anna Błażejczyk, opiekunkami były: p. Aneta Bogucka i p. Anna Osiak.
Pamiętajmy: Nasz pierwszy, przysłowiowy papierek może stać się początkiem nowego dzikiego wysypiska.
KRÓLEWSKIE POWITANIE ZŁOTEGO PIOTRKA GRUDNIA NA LOTNISKU

FOTO
W poniedziałek 10.09.2012r. w późnych godzinach wieczornych pierwsza grupa paraolimpijczyków wróciła do kraju. Wśród medalistów z Londynu powitaliśmy naszego „złotego” Piotra Grudnia.
„Komitet powitalny”, składający się z rodziny tenisisty, kolegów szkolnych oraz przedstawicieli naszej szkoły zgotował mu gorące przyjęcie. Nasza grupa zwracała uwagę wszystkich obecnych na lotnisku spontaniczną i głośną reakcją na wejście sportowców. Okrzykom i wiwatom nie było końca. Widzieliśmy ogromne zaskoczenie i radość na twarzy Piotra (i zainteresowanie mediów ogólnopolskich). Wspaniale wyglądali sportowcy w biało czerwonych strojach i z błyszczącymi krążkami na piersiach.
Jesteśmy dumni z naszego „ziomka”. Było to powitanie godne złotego medalu olimpijskiego. Gratulujemy Piotrowi i jego partnerowi z drużyny Mariuszowi jeszcze raz!!

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013 FOTO„Żegnaj lato na rok …”
03 września o godzinie 10.30 w Szkole Podstawowej zabrzmiał pierwszy dzwonek. Tradycyjnie wszyscy spotkali się na hali sportowej na uroczystym apelu, aby powitać nowy rok szkolny 2012/2013. Ceremonia rozpoczęła się od wystawienia pocztu flagowego i odśpiewania hymnu. Następnie uczennica wspomniała o 73 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych, którzy ofiarnie walczyli, abyśmy my mogli żyć w wolnej Polsce. Na uroczystość przybył ksiądz proboszcz kanonik Edmund Szarek, który przewodniczył modlitwie za poległych bohaterów oraz udzielił Bożego błogosławieństwa na nowy rok szkolny. Następnie zabrała głos Pani Dyrektor Lucyna Domaszczyńska.
Był to wyjątkowy dzień, gdyż uczniowie po raz pierwszy witali w szkolnych murach Panią Dyrektor życząc jej wszelkiej pomyślności, wiele zapału, sił , sukcesów zawodowych i osobistych, cierpliwości i wyrozumiałości dla pracowników oraz uczniów. Pani Dyrektor została powitana również przez przedstawicieli Rady Rodziców Zespołu Szkół w Starym Pilczynie. Po zakończeniu uroczystości uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami.

Swobody nadszedł kres ....uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w gimnazjum.
3 września 2012 r. o godz. 9.00 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2012/ 2013. Uroczystego otwarcia roku szkolnego dokonała pani Lucyna Domaszczyńska – nowy dyrektor Zespołu Szkół w Starym Pilczynie . Pani dyrektor – absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim pracuje w szkole od 21 lat. W Zespole Szkół w Starym Pilczynie objęła obowiązki dyrektora szkoły od 1 IX 2012 r. , po odejściu na emeryturę dotychczasowego dyrektora szkoły pana Antoniego Kulika.
Nowego dyrektora szkoły powitał wójt gminy Łaskarzew – pan Marian Janisiewicz, pracownicy Zespołu Szkół, rodzice oraz uczniowie. Pani dyrektor ciepło przywitała całą społeczność szkolną, przedstawiła krótko plan pracy na nowy rok, a następnie zaprosiła uczniów na spotkanie z wychowawcami.
Serdecznie witamy w naszej szkole panią dyrektor Lucynę Domaszczyńską, życząc dobrej współpracy, satysfakcji z podejmowanych zadań, wiele siły i wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności oraz owocnej pracy z gronem pedagogicznym, pracownikami obsługi oraz uczniami Zespołu Szkól.