ARCHIWUM ZS PILCZYN - ROK SZKOLNY 2011/2012

ROK SZKOLNY 2011/2012
Tyle razem dróg przebytych, tyle ścieżek przedeptanych... - uroczyste pożegnanie dyrektora Zespołu Szkół w Starym Pilczynie – Pana Antoniego Kulika FOTO
Pan Antoni Kulik – dyrektor Zespołu Szkól w Starym Pilczynie z końcem roku szkolnego odszedł na zasłużoną emeryturę. Pan dyrektor w tej szkole pracował 46 lat, w tym 39 lat na stanowisku dyrektora szkoły.
Uroczyste pożegnanie tak wielce zasłużonego dla szkoły dyrektora odbyło się w dwóch etapach. 24 czerwca, podczas festynu, z wielką pompą pan dyrektor został pożegnany przez środowisko lokalne. „Panie dyrektorze, ten festyn dedykujemy panu…” – usłyszeliśmy słowa pani wicedyrektor Danuty Piętki. Ten dzień miał być niezapomniany dla pana dyrektora, mamy nadzieję, że taki pozostał. Piękna pogoda, duża frekwencja mieszkańców gminy Łaskarzew, wspaniałe atrakcje podczas festynu, piękne kwiaty , życzenia … przysporzyły wielu wzruszeń panu dyrektorowi. „Jest pan historią tej szkoły i niech tak zostanie” na koniec padły te słowa z ust pani Anny Koryckiej – przewodniczącej Rady Rodziców szkoły podstawowej. W czasie podziękowań panu dyrektorowi niejednokrotnie załamał się głos, po raz ostatni jako dyrektor przemówił do wielu pokoleń ludzi, których niegdyś był wychowawcą i nauczycielem.
Druga część pożegnania odbyła się 29 czerwca. Tym razem pana dyrektora żegnała cala społeczność szkolna: nauczyciele, pracownicy obsługi, uczniowie. Swoją obecnością zaszczycił nas również wójt gminy – pan Marian Janisiewicz, który jako pierwszy wygłosił mowę pożegnalną. Tego dnia podziękowań, życzeń, łez wzruszenia nie było końca. Pan dyrektor w prezencie od pracowników otrzymał rower … Panie dyrektorze, niech służy panu na długie lata; pewien etap życia i pana i nasz został zamknięty, wchodzimy w nowy, oby był taki jak ten, który minął albo lepszy – tego życzymy panu i sobie samym.

DZIEŃ DZIECKA 2012 foto

EUROWIZJA 2012 FOTO

więcej informacji na: www.wirtualnygarwolin.pl

  Wycieczka do Berlina, Poczdamu i Poznania FOTO
W długi weekend kwietniowo-majowy (28 IV – 1 V) pracownicy Zespołu Szkół wyruszyli na wycieczkę do Berlina, Poczdamu i Poznania. Podążając za zachodnią granicę, zajechaliśmy do Świebodzina pod najwyższą na świecie Figurę Jezusa, która bardzo nam się podobała. Warty uwagi był także barokowy kościół pod wezwaniem NMP w Gościkowie – Paradyżu. Drugiego dnia zwiedziliśmy Berlin, podziwialiśmy piękne zabytki: Alexanderplatz, Unter dem Linden, Checkpoint Charlie, Brama Brandenburska, Reichstag. Największe wrażenie jednak na nas wszystkich zrobiło Muzeum Pergamońskie. Rozpościera się ono w trzech skrzydłach pięknego gmachu i mieści w sobie trzy muzea: Zbiory Sztuki Starożytnej (można tam zobaczyć najwspanialsze konstrukcje architektoniczne i rzeźby greckie i rzymskie); Muzeum Azji Przedniej –(obiekty sztuki i architektury sumeryjskiej, babilońskiej i asyryjskiej) – najsłynniejsze eksponaty to Brama Isztar oraz fasada sali tronowej Nabuchodonozora II; Muzeum Sztuki Islamskiej, najsłynniejsze eksponaty to fasada pałacu Mszatta, pokój z Aleppo, kopuła z Alhambry. Trzeci dzień był nieco inny od poprzedniego - 4 godziny spędziliśmy na Wyspie Tropikalnej. Jest to największa na świecie samonośna hala, która mieści w sobie ogromny basen, zjeżdżalnię, las tropikalny, 200 metrową plażę, tropikalne mini wioski, restauracje. Czas na wyspie zleciał nam bardzo szybko, mimo, ze nie wszyscy zażywali kąpieli w basenie, to i tak nikt nie narzekał na nudę. Tego samego dnia zwiedziliśmy również Poczdam. Zachwycił nas szczególnie kompleks pałacowo – ogrodowy Sanssouci – letnia rezydencja Fryderyka II Wielkiego. Ostatniego dnia mieliśmy okazje zobaczyć Poznań. Wszyscy stwierdziliśmy, ze Berlin ma swój urok, ale Poznań jest o wiele piękniejszy. W drodze powrotnej byliśmy pełni dobrych humorów, widać było, że wycieczka wszystkim się podobała, za co bardzo dziękujemy organizatorowi – pani Reginie Grudzień.

„Witaj majowa jutrzenko…” – apel poświęcony 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja FOTO
27 kwietnia 2012 r. w szkole obchodziliśmy uroczystość poświęconą 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, przygotowaną przez panią Katarzynę Kawecką i panią Hannę Dębek. Apel ten przypomniał nam ważne wydarzenie historyczne, którego dzień został ustanowiony świętem narodowym. Uczniowie poprzez piękną recytację, scenki nawiązujące do wydarzeń sprzed ponad 200 –stu lat, piękne pieśni patriotyczne oddali hołd polskim patriotom, którzy za wszelką cenę próbowali ocalić i wzmocnić nasz kraj. Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom za przygotowanie apelu, dzięki któremu możemy kształtować swoją postawę patriotyczną.
Po uroczystości pan dyrektor wręczył uczniom i nauczycielom nagrody i wyróżnienia:
a) Za konkurs plastyczny o straży pożarnej nagrody otrzymali nauczyciele: pani Hanna Dębek, pani Alicja Krogulec, pani Elżbieta Kusak oraz uczniowie: Hanna Konopacka, Magdalena Owczarczyk, Aleksandra Rulak, Alicja Pawelec, Izabela Paziewska, Julita Korycka, Natalia Korycka, Jakub Piłka, Olga Boratyńska, Alicja Paziewska, Patrycja Piecek, Patrycja Teperek
b) W wielkanocnym konkursie plastycznym, na najpiękniejsza palmę , I miejsce zajęła Klaudia Baran
c) W konkursie plastycznym „Piękno ziemi mińskiej” wyróżniona została Aleksandra Konopacka
d) W konkursie plastycznym na temat Konstytucji 3 maja „Witaj jutrzenko swobody!” – II miejsce zajęła Klaudia Baran, III miejsce Patrycja Uhl
e) W VII przeglądzie piosenki poetyckiej Marka Kaczmarskiego III miejsce zajęła Magdalena Jarzyna (otrzymała statuetkę i czek na 200 zł)
Gratulujemy uczniom oraz nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do konkursów.

EGZAMIN GIMNAZJALNY FOTO
24, 25 i 26 kwietnia 2012 r. odbył się egzamin gimnazjalny. Pierwszego dnia uczniowie pisali język polski, historię i wos, drugiego dnia przedmioty przyrodnicze i matematykę, trzeciego język angielski: poziom podstawowy i rozszerzony. Egzamin odbywał się w dwóch salach: w sali gimnastycznej pisało 61 osób, przewodniczącą komisji była pani wicedyrektor Danuta Piętka; w sali nr 12 pisało 6 osób, przewodnicząca pani Regina Grudzień. Te trzy dni były najbardziej emocjonujące w całym roku szkolnym. Egzaminy gimnazjalne w 2012r. dostarczyły trzecioklasistom wielu wrażeń, gdyż w nowej formie pisane były po raz pierwszy. Dwie części gimnazjalne jednego dnia zmusiły mózg do wytężonej pracy. Czas przeznaczony na rozwiązanie zadań dla jednych był zbyt krótki, dla innych o wiele za długi, niektórzy wychodzili dużo przed czasem. Wrażenia z egzaminu też były różne, ale zadziwiające: ci, którzy osiągali wyższe wyniki, twierdzili, że egzamin był trudny, natomiast ci, którzy mieli niskie wyniki ocenili testy jako łatwe. W przerwach między poszczególnymi częściami rodzice przygotowali słodką przekąskę i herbatę. Emocje minęły, pojawią się znowu wraz z wynikami egzaminów, a będzie to 22 czerwca. Czekamy z niecierpliwością.

Dobry występ naszych gimnazjalistów na turnieju BRD FOTO
18 kwietnia 2012, w Pilawie odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Nasza drużyna w składzie: Dawid Baran, Wojtek Kusak i Marcin Ragus zajęła dobre, 4 miejsce (na 21 szkół). Konkurs składał się z trzech części. Test teoretyczny "nasi" napisali bardzo dobrze zajmując 4 miejsce. Jeszcze lepiej poszła jazda po torze przeszkód, w której zespół wywalczył 3 miejsce. Okazało się, że do trzeciego miejsca zabrakło jednego małego punktu straconego w sprawdzianie z pierwszej pomocy. W naszej drużynie najwięcej punktów zdobył Dawid Baran - doświadczony uczestnik konkursów. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali "drogowe" dodatki: oświetlenie do roweru, liczniki, kamizelki odblaskowe i foldery o powiecie garwolińskim. Uczniów przygotował pan Mirosław Kałaska. Więcej informacji znajdziesz na: http://wirtualnygarwolin.pl/archiwum-aktualnoci/1698-gmina-gorzno-bezkonkurencyjna#comments

Piruet, pointa, paczka – czyli tajemnice baletu FOTO
Dnia 16.04.2012 roku uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w projekcie „Piruet, pointa, paczka – czyli tajemnice baletu” – realizowanym przez Dział Programów Edukacyjnych Teatru Wielkiego Opery Narodowej przy współpracy z Polskim Baletem Narodowym. Tancerze i tancerki Polskiego Baletu Narodowego przeprowadzili zajęcia, w trakcie których zapoznali uczniów z historią tańca i baletu, rolą i miejscem baletu w działalności Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Różnicami między tańcem towarzyskim a tańcem artystycznym oraz rozwojem tańca w XX wieku. Omawianie zagadnienia ilustrowane były pokazem slajdów. Następnie tancerze prezentowali różne techniki taneczne: balet klasyczny, elementy tańców ludowych, partnerowanie. Do udziału w pokazie zaproszone były dzieci, które wykonywały z tancerzami wybrane elementy z danej techniki. Na koniec tancerze zaprezentowali miniatury choreograficzne czyli krótkie fragmenty baletów klasycznych i współczesnych m. in. z „Jeziora łabędziego”, „Greka Zorby” oraz polski taniec narodowy „Krakowiak”. Uczniowie pełni pozytywnych wrażeń burzliwymi oklaskami podziękowali tancerzom i prowadzącym za wspaniały spektakl. Dziękujemy

KATYŃ - GOLGOTA WSCHODU FOTO

12 kwietnia 2012 r. w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona zbrodni katyńskiej , której dokonano wiosną 1940 r. Uroczystość tę przygotowała pani Elżbieta Gałązka oraz pani Hanna Dębek. Uczniowie zaprezentowali bardzo wzruszający obraz tamtych dni. Czytanie listów, zapisek z notatników więźniów z Kozielska, scenki z życia rodzin więźniów przeplatane pięknymi pieśniami przeszyły dreszczem obecnych na widowni. Z zapartym tchem słuchaliśmy pięknego wykonania pieśni „Modlitwa Okudżawy” (Magda Jarzyna), „Pieśń obozowa” (Kinga Sekuła), „Ostatni list” (Magda Cieślak). Gorzka prawda, która powróciła po tylu latach, wzruszyła nas do łez. Pięknym i wymownym akcentem tej uroczystości było złożenie hołdu poległym w katastrofie smoleńskiej. Tragedię , w której zginął prezydent Polski wraz z elitą polskiego społeczeństwa, uczciliśmy minutą ciszy. Uczniowie zapalili symboliczny znicz i złożyli czerwoną różę. Piosenka na zakończenie „Dziwny jest ten świat” z repertuaru Czesława Niemena w wykonaniu Magdy Jarzyny sparaliżowała słuchających; gromkimi, długimi brawami publiczność podziękowała za wspaniały występ pełen dostojeństwa i powagi. Piękna scenerię do tej uroczystości przygotowała pani Hanna Dębek z pomocą utalentowanej plastycznie swojej uczennicy –Oli Konopackiej, która wykonała godny podziwu plakat.

,,Przez mękę trzeba iść” - Misterium Wielkopostne FOTO
4 kwietnia 2012 roku w naszej szkole po raz kolejny przeżywaliśmy Misterium Wielkopostne. W tym roku zostało przygotowane przez uczniów klasy III a pod kierunkiem nauczycieli: Agnieszki Węgier i Agnieszki Dźwigałowskiej oraz chóru szkolnego „Kaprys” pod dyrygenturą pani Hanny Dębek. Podczas tej uroczystości, oprócz podziwiania talentu recytatorskiego i aktorskiego uczniów, mogliśmy na chwilę zatrzymać się i porozmyślać nad realiami współczesnego świata. W ciągłej pogoni za coraz to lepszym, wygodniejszym życiem nie zauważamy ogromu cierpienia, bólu, łez człowieka, który jest obok. Do naszej uroczystości świetnie pasują słowa piosenki zespołu „Łzy”: „A może właśnie teraz (…)ktoś umiera, (…) może on, może ona, najważniejsze, że nie Ty”. W tym zobojętniałym świecie, w beznadziei życia pojawia się postać Chrystusa niosącego krzyż, który jest symbolem cierpienia, ale też nadziei oraz pełni życia. Poprzez odegrane przez młodzież wzruszające sceny z życia, symbolizujące zawiłość ludzkich losów, przewijały się piękne pieśni wielkopostne takie jak „Mój Mistrzu”, „Zbawienie przyszło przez krzyż”, „Ciągle zaczynam od nowa”, „Golgota”. Misterium przysporzyło nam wielu wzruszeń i wprowadziło w atmosferę nadchodzących świąt.
Na zakończenie uroczystości pan dyrektor Antoni Kulik złożył wszystkim pracownikom szkoły, uczniom życzenia świąteczne. Pani Hanna Dębek poinformowała wszystkich, że uczennica klasy II a - Magdalena Owczarczyk - została wyróżniona w powiatowym konkursie plastycznym „Dwa srebrne ekrany”, jej praca zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

,,Talent – to robić z łatwością to, co jest trudne dla innych ‘’ – Dzień Talentów FOTO
Pierwszy Dzień Wiosny – 21 marca 2012 r. – w naszej szkole po raz drugi był obchodzony jako Dzień Talentów. Organizacją i przygotowaniem programu zajął się Samorząd Szkolny pod kierunkiem opiekuna pani Anny Tobiasz; prowadzenie całej uroczystości powierzono dziewczętom: Karolinie Sikorze i Klaudii Kopik. W tym dniu uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować swój talent. Jako pierwsi odważyli się uczniowie z kl. III c: Kamil Rosiak, Mateusz Rosiak i Przemek Wroniewicz.; chłopcy zaprezentowali występ kabaretowy. W drugiej kolejności wystąpiła Gabrysia Kurach z kl. I a, która zagrała Etiudę Hellera. Wszyscy zwróciliśmy uwagę na to, z jakim grała zapałem, jak lekkie były ruchy jej dłoni. Bardzo miło słuchało się tego utworu. Być może to przyszła pianistka; trzymamy kciuki! Kolejny występ należał do klasy I c. Wychowawca – pan Mirosław Kałaska – utalentowany muzyk, próbuje zaszczepić swój talent w swoich wychowankach. Uczniowie, przy akompaniamencie pana Mirka, wykonali dwie piosenki: ,,Tyle słońca w całym mieście” , ,,Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina” oraz jedną piosenkę solo ,,Najpiękniejsza” w wykonaniu Kingi Poświaty. Swoim pięknym głosem, choć znanym nam już od paru lat, zachwyciła nas Magdalena Jarzyna, która zaśpiewała nam piosenkę ,,To tylko miłość”. Niewątpliwie największym odkryciem artystycznym tego roku okazała się Alicja Paziewska z klasy II a, która, mimo że pasjonuje się swym talentem parę lat, zaprezentowała się po raz pierwszy w szkole. Jej rysunki komputerowe, które powstawały na naszych oczach, wzbudziły nasz podziw; czyżby narodził się w naszej szkole następca Szymona Kobylińskiego? W następnej kolejności swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie klasy II b; był to walc wykonany przez uczniów: Alicja Kościesza i Kamil Zięcina, Kinga Wiśnioch i Jakub Zięcina oraz Aneta Górka i Cezary Szewczyk. Choć kroki stawiane były jeszcze niepewnie, to gratulujemy odwagi; być może te pierwsze kroki postawione w tej szkole to początek talentu, który odkrywają w sobie.
Na zakończenie dnia został rozstrzygnięty konkurs na najciekawsze przebranie. Pierwsze miejsce zajęła Angelika Górzkowska, natomiast wyróżnienia zostały przyznane Oli Paziewskiej i Michałowi Zawadce.
Dzień ten upłynął w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Serdeczne podziękowania dla Samorządu Uczniowskiego oraz dla wszystkich tych uczniów, którzy uczynili ten dzień pełnym emocji, ciekawych wrażeń angażując się w przygotowanie atrakcji, których byliśmy świadkami.

PODSUMOWANIE PROJEKTU "CZYM JEST SZTUKA ORIGAMI?" FOTO

21 marca 2012 r. , w dniu obchodów Pierwszego Dnia Wiosny, 21 uczniów z klasy II a i II b zaprezentowało społeczności szkolnej wyniki swojej pracy w ramach projektu edukacyjnego na temat: ,,Czym jest sztuka origami?”. Mozolna praca przebiegała pod kierunkiem nauczycieli: pani Anety Boguckiej, która zaszczepiła sztukę origami w naszej szkole, pani Ewy Tomali, która rozpowszechniła origami podczas zajęć świetlicowych oraz pani Hanny Dębek, która czuwała nad pomysłowością i estetyką wykonywanych prac. Origami (jap. ??? origami?) –jest to sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX w. ostatecznie ustalono reguły origami: punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać i z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury.
Punktem wyjścia była bardzo rzeczowa i ciekawa prezentacja multimedialna zaprezentowana przez Magdalenę Owczarczyk z kl II a. Realizatorzy projektu podczas prezentacji wykonywali różne figury papierowe, które później wręczyli nauczycielom. Przygotowana była również wystawka prac. To prawdziwe arcydzieła! Zwierzęta, kwiaty, pudełka, torby, kolczatki, figury geometryczne … wzbudziły zachwyt nas wszystkich.
Podsumowania projektu dokonała pani wicedyrektor Danuta Piętka, która podziękowała uczniom i nauczycielom za owocną, pożyteczną i bardzo wartościową pracę. Zwróciła uwagę na korzyści płynące z origami: uspakaja, wyrabia cierpliwość, precyzję a także ćwiczy sprawność manualną, koncentrację uwagi, logiczne myślenie, pamięć … Projekt został oceniony wysoko. Wykonawcy projektu przyjęli gratulacje od dyrekcji szkoły, a także gromkie brawa od całej społeczności szkolnej.

,, Tyle słońca w całym mieście …” – wiosenne spotkanie z zespołem Limbos. FOTO
15 marca 2012 r. przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej oraz młodzież z gimnazjum uczestniczyli w koncercie zespołu Limbos. Zespół ten, którego celem jest rozśpiewywać dzieci i młodzież polską, zaprezentował nam ciekawy repertuar. Pierwsza piosenka ,,Kolorowe liście” została przyjęta z dużym aplauzem. Uczniowie bardzo szybko wczuli się w muzyczną atmosferę koncertu i spontanicznie reagowali na melodie kolejnych utworów (bili gromkie brawa, kołysali się, śpiewali z artystami). Kolejny utwór IV cz. IX symfonii Ludwika von Beethovena ,,Oda do radości” był wysłuchany w skupieniu i powadze. Następnie utwór rosyjskiego muzyka Arama Chaczaturiana ,,Bal maskarada” rozkołysał słuchaczy w rytmie walca. Kolejne utwory to polskie pieśni folklorystyczne z repertuaru ,,Mazowsza” i ,,Śląska” : ,,Kukułeczka kuka”, ,,Ej przeleciał ptaszek”, ,,Łowiczanka jestem”, ,,Gdybym to ja miała”, ,,Karlik”, ,,Karolinka”. Następnie wysłuchaliśmy ,,Menuetu Boccheriniego”. Bardzo dobre wrażenie na nas zrobił wokalista zespołu pan Leszek, który zaśpiewał cztery piosenki: z dedykacją dla gimnazjalistów - ,,All my loving” z repertuaru legendarnego brytyjskiego zespołu ,,The Beatles”; dla uczniów szkoły podstawowej - ,,Jedziemy autostopem” Karin Stanek, dla przedszkolaków - ,,Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki” zespołu ,,Fasolki” oraz specjalna dedykacja dla pedagogów - ,,Tyle słońca w całym mieście” Anny Jantar. Widzowie byli zachwyceni występem artystów (zwłaszcza ci młodsi), swoje podziękowanie wyrazili gromkimi brawami oraz dojrzałym odbiorem muzyki w trakcie całego koncertu.
Prowadzący- pan Wiesław - podziękował uczniom za stworzenie wspaniałej atmosfery, za wzorowe zachowanie i wysoką kulturę. My dziękujemy bardzo pani Hannie Dębek za zaproszenie artystów i za wieloletnie krzewienie kultury muzycznej wśród naszych uczniów.

K o m u ni k a t z XII Indywidualnych Mistrzostw Gminy Łaskarzew w tenisie stołowym o Puchar Wójta FOTO

 

Karnawał wciąż trwa …FOTO
11 lutego 2012 r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów gimnazjum. W przygotowanie tej imprezy, jak co roku, włączyli się rodzice, którzy zafundowali nam pyszny poczęstunek oraz zabawę przy zespole EXELL, który wprowadził nas w rytmy szalonych tańców.
Pani Hanna Dębek i pani Anna Tobiasz na ten dzień przygotowały konkurs w ramach projektu :,,Kultura na co dzień”. Do konkursu przystąpili przedstawiciele (chłopak i dziewczyna) każdej klasy cechujący się wysoką kulturą osobistą. Jury w składzie: wicedyrektor Danuta Piętka, pani Hanna Dębek, pani Katarzyna Kawecka, pani Agnieszka Węgier dokonało oceny starań poszczególnych uczniów w zadaniach dotyczących kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach. W zmaganiach o tytuł Damy Szkoły i Dżentelmena Szkoły zwyciężyli: Alicja Kościesza z klasy II b i Szymon Paziewski z kl. III a. Uczniowie ci przyjęli gratulacje od wychowawców, nauczycieli oraz kolegów i koleżanek, a następnie zatańczyli razem pięknego walca.

Podsumowanie projektu edukacyjnego: "Na czym polega prawidłowe odżywianie młodzieży”.
1 lutego 2012 r. uczniowie klasy II a: Katarzyna Paziewska, Urszula Paziewska i Damian Lis zaprezentowali efekty pracy nad projektem edukacyjnym na temat: ,,Na czym polega prawidłowe odżywianie młodzieży”. Projekt ten został przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: pani Wiesławy Kazimierak, pani Teresy Kusak oraz pani Reginy Grudzień. Na widowni zasiedli: pani wicedyrektor Danuta Piętka, pani Hanna Dębek- wychowawca klasy II a, pani Katarzyna Kawecka oraz uczniowie z klasy II a i II b.
Projekt ten przygotowany był bardzo starannie. Uczniowie wykonali następujące zadania: ankieta (dot. odżywiania uczniów kl. II a i II b), gazetki ścienne, jadłospisy, piramida zdrowia, obliczanie BMI. Wykonawcy projektu dostarczyli nam bardzo rzeczowych i praktycznych wskazówek dotyczących świadomego odżywiania: poprawiającego nasz wygląd, zdrowie oraz samopoczucie. Przedstawili również skutki nieprawidłowego odżywiania, a także zagrożenia wynikające ze stosowania drastycznych diet (anoreksja, bulimia).
Pani wicedyrektor oceniła projekt wysoko, dziękując za pomysłowość i użyteczność tematyki tego projektu. Zachęciła wszystkich zebranych do zdrowego trybu życia mając na uwadze zdrowe odżywianie, sport i pogodę ducha.

W dniu 14 stycznia 2012 r. o godz. 10.00 w Zespole Szkół w Starym Pilczynie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Przygoda z teatrem”, który był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

         CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA.

Na uroczystość byli zaproszeni goście z Gminy Łaskarzew:
- pan wójt Mariana Janisiewicza,
- pan Marian Korycki były wójt a obecnie radny  powiatu,
- pani Hanna Seremak skarbnik gminy
- pan Bogdan Okleja dyrektor Gminnego Zespołu    Ekonomiczno- Administracyjnego  Szkół,
- pani Krystyna Krzemińska główna księgowa
- pani Nina Korycka inspektor do spraw księgowości.
Zaproszenie otrzymali również: dyrekcja szkoły, wychowawcy oraz rodzice naszych uczniów. Konferansjerką zajmowała się Iza Paziewska i Sylwia Trela z klasy V. Po przywitaniu szanownych gości, uczniowie należący do kół teatralnych: „Iskierka” (opiekun Alicja Krogulec) i „Maska” (opiekun Anna Błażejczyk) zaprezentowali przedstawienie oparte na motywach filmu Disneya Barbie- „Opowieść wigilijna”. Następnie społeczność  została zapoznana z przebiegiem projektu. Wszystko to, co było udziałem dzieci przez czas trwania projektu, zostało zarejestrowane za pomocą prezentacji multimedialnej. Koordynator i autor projektu – p. Anna Błażejczyk stwierdziła, że udało się zrealizować cele projektu. Uczniowie należący do kół teatralnych zdobyli pewność siebie, w większości została zaszczepiona miłość do teatru. Wszyscy uczniowie szkoły podstawowej poznali magię teatru podczas wyjazdów. Z nieśmiałych, zagubionych dzieci, które nie wiedzą jak się zachować w teatrze, jak reagować na pytania aktorów, zamienili się w odbiorców, którzy potrafią zachęcić całą widownię do wspólnej zabawy. Zostali oni uwrażliwieni na sztukę, która dostarcza wiele ciekawych i estetycznych przeżyć. Ponadto  koordynator wręczyła wszystkim zasłużonym dyplomy – podziękowania. Podziękowała również wicedyrektor p. Beacie Paziewskiej, p. Hannie Dębek, chórowi, p. Mirosławowi Kałasce i Kamilowi Rosiakowi oraz rodzicom. W szczególności zwróciła się do małych aktorów, którym podziękowała za serce, które włożyli w przygotowanie przedstawienia. Następnie opiekunowie kół teatralnych wręczyli swoim podopiecznym dyplomy za udział w kołach. Wszyscy występujące na scenie otrzymali cukierki. Pani wicedyrektor Beata Paziewska pogratulowała dzieciom występu. Na zakończenie p. Katarzyna Wieczorkiewicz podziękowała koordynatorowi za przeprowadzenie projektu i zaprosiła gości na poczęstunek. Miłym akcentem były kwiaty, które p. Anna Błażejczyk otrzymała od dzieci.

FOTO

WOŚP 2012 FOTO

Już po raz czwarty zuchy i harcerze z naszej szkoły włączyli się w akcję zbiórki pieniędzy do puszek na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Wolontariuszami byli:
Zuchy:
Fryderyk Węgrzyn gr. „5” –latków
Kacper Jabłoński kl. II
Jakub Chmielaki kl. I
Izabela Paziewska kl. III
Kinga Cieślak kl. III
Alicja Zawadka kl. III
Rafał Kalbarczyk kl. III
Harcerze:
Alicja Pawelec kl. IV
Jan Bieńko kl. IV
Oliwia Paśnik kl. V
Monika Czajka V
Klaudia Kaczkowska kl. V
Paweł Chmielak kl.V
Klaudia Kaczkowska kl. V
Zuchy i harcerze kwestowali pod kościołem w Łaskarzewie.
Opiekę nad Zuchami sprawowała Drużynowa druhna Milena Balcerzak – Węgrzyn oraz Przyboczna – druhna Aneta Bogucka.
Harcerze kwestowali pod opieką Drużynowej - druhny Kingi Goliszewskiej.
W tym roku zebraliśmy łączną sumę 3253 zł.

BARBIE - OPOWIEŚĆ WIGILIJNA foto

Wycieczka - zwiedzamy stadion Legii oraz Centrum Olimpijsjkie w Warszawie FOTO

22 listopada 2011 r. uczniowie klasy II a, II b i III a wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Kierownikiem wycieczki była pani Agnieszka Węgier, a opiekunami pani Hanna Dębek i pani Danuta Piętka. Pierwszy punkt programu – Stadion Legia – niegdyś najważniejszy Klub Sportowy w Polsce, zainteresował szczególnie chłopców. Obecnie to klub piłkarski, trenuje się tam tylko piłkę nożną, inne dyscypliny zostały zlikwidowane. Przy Stadionie Legii zostało utworzone muzeum. Tam poznaliśmy historię sportu polskiego, a zwłaszcza historię piłki nożnej. Najlepszy polski piłkarz XX w. – Kazimierz Deyna – jest postacią centralną tego miejsca. Był to geniusz piłki nożnej, zwany też królem strzelców. W latach 1966-78 grał w 304 meczach, strzelił 94 gole. Zginął tragicznie w USA - 1 września 1989 r.
Kolejny punkt wycieczki to Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II (oddane do użytku w 2004 r.). Naszym przewodnikiem po Centrum była pani Grażyna Rabsztyn – trzykrotna rekordzistka świata w biegach na 100 m przez płotki. Pani Grażyna zorganizowała nam też spotkanie z Dariuszem Goździakiem - złoty medalista olimpijski w pięcioboju nowoczesnym (bieganie, strzelanie, szermierka, jeździectwo, pływanie); wraz z drużyną w składzie: Arkadiusz Skrzypaszek, Maciej Czyżowicz zdobył złoty medal olimpijski w Barcelonie. Następnie obejrzeliśmy film: ,,90 lat na olimpijskim szlaku”. Był to przekrój osiągnięć polskich olimpijczyków na olimpiadach od 1924 r. do czasów współczesnych.
Ciekawym elementem pobytu w Centrum była próba sił na symulatorach wioślarskich. Wielu uczniów dążyło do osiągnięcia jak najlepszego wyniku, jednak mistrzami okazali się: Szymon Paziewski, Rafał Trela i … Magdalena Owczarczyk, która pokonała wielu chłopców.
Po przeżyciach związanych ze sportem udaliśmy się do kina, aby obejrzeć film ,,Kot i duchy” w formacie 5 D. Wybraliśmy film najbardziej przerażający, nastawiając się na ogromne emocje. Okazało się, że film nie był aż tak straszny, choć dziewczęta trochę piszczały.
Ostatni punkt programu to oczywiście Mc Donald, a następnie powrót do domu w atmosferze dobrych humorów, śmiechu i miłych wrażeń z całego dnia.

,,Gdy zawita jutrzenka wolności …” - Święto Niepodległości FOTO
10 listopada 2011 r. w Zespole Szkół w Starym Pilczynie uczciliśmy święto narodowe Polski – Dzień Niepodległości. Uroczysty apel, poświęcony temu ważnemu wydarzeniu historycznemu, został przygotowany przez gimnazjalistów pod kierunkiem pani Agnieszki Węgier i pani Hanny Dębek. Treści przedstawione przez uczniów nawiązywały do wydarzeń sprzed 100 laty, ale też trafnie odniosły się do życia współczesnego. Powagi i dostojeństwa dodawały biało-czerwone kotyliony, wykonane przez uczniów. Cała społeczność szkolna przypięła je do swoich ubrań jednocząc się w tym dniu ze wszystkimi Polakami żyjącymi na całym świecie, składając hołd tym, którzy prawie wiek temu polegli za dzisiejszą Polskę. Pani wicedyrektor Danuta Piętka pochwaliła uczniów za piękną postawę obywatelską, a następnie poprosiła, aby kotyliony zabrać do domów i 11 listopada godnie przeżyć to święto w gronie rodzinnym.

,,Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali” FOTO
20 października 2011 r. w Zespole Szkół w Starym Pilczynie mogliśmy zobaczyć efekty realizacji projektu edukacyjnego na temat ,,Jan Paweł II – człowiek wolności, świętości, czy …modlitwy?” w wykonaniu uczniów klasy II a i II b. Opiekę nad projektem sprawowali nauczyciele: Agnieszka Węgier, Agnieszka Dźwigałowska, Hanna Dębek oraz Mirosław Kałaska.
Projekt był realizowany od 15 IX do 20 X przez 51 uczniów gimnazjum, a efekt końcowy został przedstawiony w ważnym dniu dla naszego papieża – Polaka – w Dniu Papieskim.
Uczniowie w ciągu 1,5 godziny zaprezentowali postać Jana Pawła II, stosując różne techniki: prezentację multimedialną, pieśni, albumy, portrety, własną poezję, montaż słowno-muzyczny. Mogliśmy też usłyszeć oryginalne przemówienia papieża.
Prezentacja projektu była przygotowana na wysokim poziomie. Dobór tekstów, recytacja zaprezentowana przez uczniów pod okiem pani Agnieszki Węgier i pani Agnieszki Dźwigałowskiej, wykonanie muzyczne pod batutą pani Hanny Dębek oraz piękna pieśń o papieżu przy akompaniamencie muzycznym pana Mirosława Kałaski zrobiły bardzo dobre wrażenie na publiczności. Gromkie brawa uczniowie otrzymali od kolegów i koleżanek, nauczycieli, obsługi szkolnej oraz rodziców. Gratulacje w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła pani wicedyrektor Danuta Piętka, zwracając uwagę na ujawnione talenty oraz dobrą koordynację przygotowanych zadań.

DYSKOTEKA INTEGRACYJNA, OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH FOTO

27 października 2011 r. w Zespole Szkół w Starym Pilczynie odbyła się dyskoteka integracyjna połączona z otrzęsinami klas I gimnazjum.
W pierwszej części mogliśmy podziwiać talent aktorski ucznia klasy I b – Rafała Donicza. Rafał zrobił furorę swoim występem kabaretowym. Towarzyszyli mu: Kamil Rosiak, Mateusz Rosiak, Filip Rusak i Piotr Guba. Występ chłopców przygotowała pani Ewa Tomala.
Następnie rozpoczęły się otrzęsiny klas pierwszych przygotowane przez uczniów klas: II a i II b oraz wychowawców: panią Hannę Dębek i panią Kingę Goliszewską.
W pierwszej konkurencji (picie mleka z pieprzem i solą) wygrał Filip Rusak z klasy I a. W drugiej konkurencji (rysowanie krowy z zawiązanymi oczami) wygrała klasa I c. Trzecia konkurencja: dwie osoby z klasy ( z zawiązanymi oczami) przedmuchują pieniążek, w trakcie zabawy pieniążek zostaje zamieniony na … mąkę. W tej rywalizacji nie było wygranych ani przegranych, za to wszyscy wyglądali bardzo zabawnie. Czwarta konkurencja: Odpowiedzi na bardzo trudne i ambitne pytania np. pytanie z fizyki: Na ile łap spadnie z dachu czarny kot, przy prędkości spadania równej 2 m/s, jeśli zdarzenie miało miejsce 13 w piątek o północy, a wysokość budynku wynosi 6 m. W tej rywalizacji po 6 punktów zdobyły klasy: I a i I c. W ostatniej konkurencji udział wzięli wychowawcy klas: pan Jarosław Masny (I a), pan Mirosław Kałaska (I c) oraz przewodniczący klasy I b – Arkadiusz Wojdat. Uczestnicy mieli zadanie: ustawić swoje klasy wg alfabetu, za każdy błąd 5 przysiadów. Konkurencję tę wygrał pan Mirosław Kałaska (I c), popełniając tylko jeden błąd.
Na zakończenie wystąpił ponownie kabaret przygotowany przez panią Ewę Tomalę. W skeczu ,,Zaginiona żona” wystąpili: Rafał Donicz i Kamil Rosiak. Obydwaj chłopcy zagrali po mistrzowsku, rozśmieszając nas do łez. Gratulujemy talentu.
Po części artystycznej do godz. 21.00 gimnazjaliści tańczyli w rytmach ulubionej muzyki.

WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK FOTO

25 października 2011 r. gimnazjaliści Zespołu Szkół w Starym Pilczynie udali się na wycieczkę do Warszawy. Kierownikiem wycieczki był pan Stanisław Gurba, a opiekunami: pani Danuta Piętka, pani Teresa Kusak oraz pani Regina Grudzień.
W pierwszej kolejności udaliśmy się do Domu Spotkań z Historią na ul. Karową, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach poświęconych historii Warszawy. W czasie prezentacji multimedialnej ,,Socjalistyczna Warszawa” mogliśmy zobaczyć rozwój powojennej Warszawy. Obejrzeliśmy również dwie kroniki filmowe: ,,Rośnie Warszawa” oraz ,, Warszawa otrzyma metro”; na własne uszy usłyszeliśmy i na własne oczy zobaczyliśmy absurdalność przekazywanych informacji przez media..
Druga część warsztatów to wielokulturowość warszawska. Na tych zajęciach dowiedzieliśmy się, jakie kultury ścierały się w Polsce w czasie wojny i po wojnie. Zaskoczyło nas to, że 1/3 mieszkańców powojennej Warszawy to byli Żydzi.
Kolejny punkt wycieczki (dodatkowy) to spacer po ogrodzie znajdującym się na dachu biblioteki UW. Podziwialiśmy piękne okazy roślin jak również panoramę Warszawy.
Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernika. To był główny cel naszej wycieczki, to miejsce też było najciekawsze. Spędziliśmy tam trzy godziny; mieliśmy do dyspozycji 6 sektorów, w których każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Każdy indywidualnie mógł przeprowadzać doświadczenia, testy, następnie wyniki zapisać na komputerze i przesłać na swój adres emailowy.
Trzecia część wycieczki to Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim. Tu przeżyliśmy przygodę z filmem. Dowiedzieliśmy się jak powstawały pierwsze filmy, w jakich animacjach. Na zakończenie obejrzeliśmy bardzo wzruszający film ,,Piotruś i wilk”.
Wycieczka bardzo udana, czas (około 12 godzin) wykorzystany maksymalnie, dzięki dobrej organizacji kierownika wycieczki – pana Stanisława Gurby oraz pani pilot – Barbary Zawadki.

,,Ludzie ludziom zgotowali ten los” – wycieczka do Lublina i Majdanka FOTO
18 października 2011 r. uczniowie Zespołu Szkół w Starym Pilczynie uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Kierownikiem wycieczki była pani Katarzyna Kawecka, opiekunami: pani Danuta Piętka i pani Anna Tobiasz. Głównym punktem programu było zwiedzanie muzeum na Majdanku. Mogliśmy tam zobaczyć pozostałości po obozie koncentracyjnym założonym w lipcu 1941 r. , zlikwidowanym w lipcu 1944r. Do obozu tego przez trzy lata deportowano 150 tys. osób, zginęło tam 80 tys. więźniów, głównie Żydzi, Polacy oraz obywatele Związku Radzieckiego. Opowieści przewodnika mroziły krew w żyłach; obraz baraków, komór gazowych, pieców krematoryjnych, łaźni, pryczy zrobił niesamowite wrażenie na uczestnikach wycieczki. Zwiedzanie Majdanka to wspaniała lekcja historii, której się nie zapomina …
Drugim punktem wycieczki była projekcja filmu Jerzego Hoffmana ,,Bitwa warszawska” . Mogliśmy zobaczyć wspaniałą grę takich gwiazd jak: Natasza Urbańska, Borys Szyc, Daniel Olbrychski. Film bardzo nam się podobał, mimo że nie obejrzeliśmy go w formacie 3D, lecz w 2 D. Poznanie historii bitwy warszawskiej, czyli słynnego ,,cudu nad Wisłą” to obowiązek każdego Polaka- patrioty, my ten obowiązek spełniliśmy, łącząc przyjemne z pożytecznym.

,,Jakże nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce
Za dar najpiękniejszy, za serce …”- Dzień Edukacji Narodowej
FOTO

Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Starym Pilczynie, jak każdego roku, odbyły się bardzo uroczyście. Piękna akademia przygotowana przez Samorząd Uczniowski była wyrazem ogromnej wdzięczności dla wychowawców i nauczycieli za codzienną pracę kształtującą umysły i serca młodych ludzi. Scenki humorystyczne, tańce chiliderek, piosenki chóru szkolnego w wykonaniu uczniów i symboliczne jabłko jako owoc życia to piękny dar dopełniający wspaniałą atmosferę tego dnia. Wszyscy nauczyciele usłyszeli wiele ciepłych życzeń z ust swoich wychowanków, Rady Rodziców. Miłym akcentem tego dnia było wręczenie przez pana dyrektora Antoniego Kulika nagród wyróżniającym się w pracy nauczycielom. W tym roku docenieni zostali pedagodzy: wicedyrektor Beata Paziewska, wicedyrektor Danuta Piętka, pani Regina Grudzień, pan Jarosław Masny, pan Norbert Gałązka, pani Anna Błażejczyk, pani Hanna Dębek, pani Hanna Sereja, pani Aneta Bogucka, pan Stanisław Gurba, pani Milena Balcerzak-Węgrzyn, pani Agnieszka Trzmiel, pani Elżbieta Kusak. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym nauczycielom, życząc dalszych sukcesów w kształceniu i wychowaniu młodego pokolenia. 14 października w piątek uczniowie mieli dzień wolny, natomiast pracownicy szkoły świętowali tego dnia w Teatrze Buffo ,,uczestnicząc” w ,,Wieczorze rosyjskim” w reżyserii Janusza Józefowicza; wrażenia ze sztuki w wykonaniu gwiazd polskiej, rosyjskiej i białoruskiej estrady były wspaniałe i niezapomniane …

"Dnia pierwszego września roku pamiętnego FOTO
Wróg napadł na Polskę …” – apel poświęcony napaści III Rzeszy i ZSRR na Polskę w 1939 r.

19 września 2011 r. w Zespole Szkół w Starym Pilczynie odbył się apel w 72 rocznicę agresji III Rzeszy i ZSRR na ziemie polskie, przygotowany przez uczniów klasy III c i II a pod kierunkiem pani Katarzyny Kaweckiej i pani Hanny Dębek. Uczniowie odtworzyli te tragiczne dni (1-17 IX 1939 r.) poprzez poezję, piosenki oraz prezentację multimedialną. Apel był dość krótki, ale bardzo wymowny. Dziękujemy bardzo uczniom oraz nauczycielom za przybliżenie nam wstrząsających wydarzeń historycznych, wydarzeń, których nam zapomnieć nie wolno …

WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO FOTO

Dnia 19.09 2011r. odbyły się w naszej szkole wybory do Rady SU. W wyniku powszechnego i tajnego głosowania wyłoniono członków Rady. Przydzielono następujące funkcje:
Przewodnicząca: KAROLINA SIKORA
Zastępca: KLAUDIA KOPIK
Sekretarz: Kinga Poświata
Skarbnik: Izabela Boratyńska
Członkowie: Aleksandra Paziewska
Dawid Baran
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy?